אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הטוטו יעביר ישירות את המלגות לספורטאים האולימפיים

הטוטו יעביר ישירות את המלגות לספורטאים האולימפיים

צחי פישביין יו"ר הטוטו: "הטוטו מתכוון להחיל את החוק החדש להעברת כספי תמיכה ישירות גם על המלגות החודשיות המוענקות לספורטאי הסגל האולימפי של ישראל, ולא באמצעות הוועד האולימפי". הוועד האולימפי: "אם הטוטו רוצה להעביר את הכסף ישירות לספורטאים, לא נעמוד בדרכו"

20.02.2014, 09:13 | כתב כלכליסט

"הטוטו מתכוון להחיל את החוק החדש להעברת כספי תמיכה ישירות גם על המלגות החודשיות המוענקות לספורטאי הסגל האולימפי של ישראל, ולא באמצעות הוועד האולימפי", כך הודיע צחי פישביין יו"ר הטוטו. "עם זאת, הטוטו אינו מתכוון להתערב בעקרונות המקנים זכאות למלגות ואלה ימשיכו להקבע על ידי הוועד האולימפי והיחידה לספורט השגי, כפי שנעשה כיום".

קראו עוד בכלכליסט

פישביין. מתקיף, צילום: נמרוד גליקמן פישביין. מתקיף | צילום: נמרוד גליקמן פישביין. מתקיף, צילום: נמרוד גליקמן

לדברי פישביין, הטוטו החליט באחרונה להגדיל משמעותית את היקף התמיכה הניתן לספורטאים האולימפיים בישראל בשנת 2014. הגידול בא לידי ביטוי ביישום עקרונות וועדת לובצקי והגדלת התמיכה לעשרה איגודים שנקבעו כמקצועות ספורט אולימפיים מועדפים דבר שנועד להאיץ את ההשקעה בהכנת הספורטאים למשחקים האולימפיים.

בנוסף אושרה בשלהי 2013 הגדלת התמיכה במענקים לספורטאים, המחולקים כיום, באמצעות הוועד האולימפי בכמיליון שקל ובתמיכה בתוכנית החדשה לאימון מנטאלי, שיזם ומקדם הוועד האולימפי, בכמיליון שקל נוספים. 

פישביין הוסיף: "לאחרונה החליט הטוטו על הקצאת כ- 45 מיליון שקל לתוכנית לעידוד 'פרחי ספורט' שנועדה לאפשר צמיחה של דור העתיד של ספורטאי ישראל במקצועות הספורט השונים. תוכנית זו היא עוד ביטוי מעשי בשטח לאסטרטגיה שמובילה שרת התרבות והספורט יחד עם הטוטו של הסטת משאבים לעידוד ספורט ילדים ונוער, כחלק מתכנית רחבה להגדלת בסיס הפירמידה של העוסקים בספורט".

עבור אנשי מקצוע מדובר בתוכנית מאוד בעייתית שלא מספקת מספיק ממון לספורטאים ולא בנויה נכון. בנוסף, קיימת טענה ש-45 מיליון שקל לא מספיקים בשביל להגדיל את מספר הספורטאים ב-50,000.

פישביין גם דחה על הסף את טענות הוועד האולימפי על קיצוץ בתקציב התמיכה מהטוטו, ואמר כי מדובר בהתאמות בחלוקת כספי הקצבה על פי אמות המידה שנקבעו על ידי וועדת השופט קמא. סיכום השגי הספורטאים האולימפיים בשנת 2013 מבטא ירידה בהישגים, דבר שנובע ככל הנראה מהעובדה שמדובר בשנה פוסט אולימפית והדבר משוקלל אוטומטית לתוך היקף התמיכה השנתי.

פישביין אמר כי מנכ"ל הוועד האולימפי היה מודע לדברים מראש ואף התקיימו שיחות בינו ובין מנכ"ל הטוטו בנושא ודחה את טענת הוועד האולימפי.

פישביין אמר כי הטוטו דורש מההנהלה החדשה של הוועד האולימפי ליישם בתקציב 2014 את העקרונות הקבועים בדו"ח השופט קמא ,כי כספי התמיכה של הטוטו יועברו אך ורק לתמיכה בספורטאים ואין להשתמש בהם למימון הוצאות מנהלתיות של הוועד האולימפי ובכלל זה למימון פעילות המוזיאון האולימפי.

הוועד האולימפי "הותקף" גם על ידי ח"כ יואל רזבוזוב. "חלק מאנשי הוועד כלל לא יודעים, וכנראה שחלקם הנוסף כבר שכח, איך זה להיות ספורטאי שחי, מתאמן, ומנסה להגיע להישגים עבור המדינה, במשכורת של גרושים. במקום לתת את התמיכה, הוועד האולימפי מאיים על הספורטאים שהוא יפסיק להם את ההקצבה. כשסוף סוף הצלחתי להגיע להסכמה עם האוצר והטוטו בתמיכת שרת הספורט, והשגנו לספורטאים המצטיינים מיליון שקל נוספים, היתה לי מטרה: שהספורטאים לא יצטרכו לעבוד יותר בכמה עבודות בו זמנית. מהרגע הראשון היה ברור לכולם שהכסף נועד בשביל שספורטאי ההישג יקבלו יותר, ולא בשביל שהוא יהיה קלף מיקוח של הוועד האולימפי"

מהוועד האולימפי נמסר: "אם הטוטו רוצה להעביר את הכסף ישירות לספורטאים, לא נעמוד בדרכו".

בתגובה לדבריו של ח"כ יואל רזבוזוב נמסר: "הגיע הזמן שחבר הכנסת הנכבד יפעל למען הספורטאים, ויפסיק לעסוק בהטלת דופי בגופים העושים למען קידום הספורט בישראל. לדבר על קרן מיסתורית של הוועד האולימפי, גוף מבוקר על ידי כל גופי הביקורת הרשמיים של המדינה, היא במקרה הטוב, נסיון שלא לעסוק ענינית בנושא המרכזי - הקיצוץ שעשה הטוטו בכספי הספורטאים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות