אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם התנאים בסוצ'י גורמים לפציעות ספורטאים? צילום: איי פי

האם התנאים בסוצ'י גורמים לפציעות ספורטאים?

מתוך 38 הספורטאים שלקחו חלק בתחרות בפארק האקסטרים בסוצ'י 13 לא הצליחו לסיים את המסלול בגלל פציעה

20.02.2014, 09:37 | שירות כלכליסט

קמרון בולטון התקרב לקפיצה כשהוא נתקל באיטלקי עומאר ויסינטין בחצי הגמר של תחרות הסנובורד קרוס לגברים באולימפיאדת סוצ'י. הגולש האוסטרלי נפל על הפנים ומיד לאחר מכן נפגע על ידי איטלקי אחר, לוקה מטאוטי.

קראו עוד בכלכליסט

פציעה בסוצ פציעה בסוצ'י. המשטח הפך לבוצי עם קרח | צילום: איי פי פציעה בסוצ

"ברוכים הבאים לבורדר קרוס", אמר הסנובורדר האמריקאי ניק באומגרטנר בראיון לאחר התחרות. בולטון עצמו סיים אותה עם פרצוף מדמם וחשד לשבר בפרק כף היד. "כייף לצפות בזה, אנחנו מעלים הופעה טובה בכל פעם. כשנמצאים באוויר עושים כל שאפשר כדי לשרוד. אני לא חושב שזה דבר רע".

מתוך 38 הספורטאים שלקחו חלק בתחרות בפארק האקסטרים רוזה חוטור בסוצ'י, 13 נפסלו או לא סיימו בגלל פציעה. אולם ההתרסקויות והנפילות גררו תגובות נדהמות מהקהל.

הגמר של תחרות הסנובורד קרוס, נדחה ביום בשל ערפל כבד על הגבעה, אך התנאים האפלים חזרו במהלך השלבים המתקדמים יותר של התחרות, בעוד שגשם מקפיא הפך את השלג לבוצי וחשף קרח. מספר הפציעות באולימפיאדת החורף הולך וגדל בשל מזג האוויר הקשה ונקיטת סיכונים על ידי הספורטאים, שמספקים לאוהדים את אלמנט הסכנה שהם אוהבים. אולם כתוצאה מכך, חלק מהמתחרים יוצאים מהתחרויות על אלונקה.

בתחרות הסנובורד קרוס, הספורטאים מתחרים בקבוצות של עד שישה בשטח הכולל פניות חדות, קפיצות, ירידות ומישורים, הנמשך על פני 1,200 מטרים, וכולל ירידה אנכית של 213 מטרים. בין הפצועים נמנה גם קוון היל (27) הקנדי, שסיים עם פרצוף מדמם לאחר שמשקפי הסקי שלו נשברו לארבעה חלקים בעקבות נפילה. כמות הגשמים הגדולה בשטח הזכירה לו יותר ספורט מים. "בשל התנאים הרטובים, יש הרבה בוץ, ומתחת לבוץ יש קרח והפרצוף שלי פגע בקרח", תיאר. "זה לא היה מפריע לי אם הייתי שוחה באמצע המרוץ. העיקר זה להגיע למטה. אני שמח שאני בטוח, ושמח לחזור הביתה בריא".

בולטון, שסיים במקום ה-11, נשאר ללא אוויר למשך כ-30 שניות באחת מבין שתי ההתרסקויות שחווה, וקבע תור לרופא בהמשך היום. "אני מעט חבול", אמר בולטון (23) לאחר המרוץ. "אני חושב שפרק כף היד שלי שבור. חבשתי אותו וחזרתי לתחרות רק כדי להתרסק שוב. נפגעתי באותו מקום שוב, אבל אני לא חושב שהחמרתי את הפציעה. בהתרסקות השנייה נפגעתי בראש והמשכתי להתגלגל ולפגוע בעוד דברים".

"מספר הספורטאים הפצועים באולימפיאדת סוצ'י אינו שונה באופן מהותי בהשוואה לאולימפיאדה הקודמת בוונקובר", טוען מארק אדאמס, דובר מטעם הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC). "ספורט החורף אינו נטול סיכונים, אך לא הבחנו בהבדל לעומת האולימפיאדה הקודמת. לפי הבנתי, פדרציית הסקי מרוצה מהמתחם".

הוועד האולימפי, שהוסיף כמה תחרויות הנחשבות לספורט אקסטרים להעלאת העניין בקרב הצופים הצעירים, סירב לפרט לגבי מספר הספורטאים שנפצעו עד כה. מריה קומיסרובה, שמשתתפת במרוצי הסקי קרוס קאנטרי סבלה לא מעט כשהתאמנה באקסטרים פארק. הגולשת הרוסייה שברה את הגב באחד האימונים ומאושפזת כעת במינכן לאחר שעברה ניתוח בקרסנאיה פוליאנה, העיירה הקרובה ביותר למתחם.

הגולשת הקנדית יוקי טסובוטה סבלה בשבוע שעבר מזעזוע מוח ושבר בלחי לאחר התרסקות בתחרות ה- slopestyle לנשים, שבה הגולשות מחליקות מעל מכשולים לפני שהן מתחילות בקפיצות מורכבות. טסובטה (20) לא נחתה טוב והורדה מהמסלול על אלונקה. היא חזרה הביתה כדי לראות אם תזדקק לניתוח.במהלך תחרות הסנובורד בורד קרוס של הנשים, שנערכה ביום ראשון, ג'קלין הרננז האמריקאית הורדה מהמסלול לאחר שנפגעה בראשה, בעוד שהלנה אולפסן פרשה בשל פציעה בברך.

"זה מסלול מעולה, אבל הוא מעט מאיים", סיכמה פיי גוליני (21) מארה"ב, שסיימה רביעית. "בדרך כלל למסלולים אין קפיצות כאלה גדולות. המאפיינים הגדולים הללו מפחידים אנשים, אבל זה מהנה".

בתחרות הסקי מסוג Aerial skiing יש גם כן סיכון גבוה לפציעות. המתחרים מתחילים בגובה של 1,075 מטרים וגולשים למטה על במדרון במהירויות של יותר מ-65 קמ"ש לפני שהם מזנקים לאוויר. הם נשפטים על ביצוע תרגילים, הגובה אליו הם קופצים והסגנון, וכן על איכות הנחיתה. הגולש כריסטופר למברט משוויץ הוא קרבן נוסף של פארק אקסטרים, לאחר שנפגע במרפק. רואן צ'שייר הבריטית, שמתחרה בתחרות ה- halfpipe לנשים, פרשה לאחר שאיבדה את ההכרה באימון בעקבות התקלות עם גולשת אחרת.

"כשסובלים מזעזוע מוח צריך לנוח ואז לחזור בהדרגה לפעילות", מסביר הרופא הבכיר בנבחרת הבריטית, ניאל אליוט. "לרוע המזל, פרק הזמן הנדרש הוא ארוך מדי עבור רואן"

אף שהסכנה והמהירות מהווים מקורות משיכה עבור האוהדים כמו רוברט קמפבל (40) מאטלנטה הוא מודה שצריך להטיל מגבלות על הסיכונים שהספורטאים נוקטים בתחרויות הסנובורד קרוס.

"אני רוצה לראות אותם עפים באוויר, אבל בזהירות", טוען מנהל הבנייה. "העובדה שהתחרות מתרחשת בחוץ גם קשורה לכך. בתחרויות ההחלקה המהירה על הקרח יש פחות סיכון לפציעה חמורה או לנפילה רצינית". גולש הסנובורד באומגרטנר (32) אומר כי "הכל יכול לקרות" באירועי ספורט תובעניים מסוג זה. "אנחנו משתתפים בספורט חורף, כך שאנחנו לא עוסקים בו לעיתים קרובות מדי", הסביר. "זה מטורף כשפוגעים בקרקע עם הראש, אבל זה הרבה יותר רך בתנאים האלה, מזכיר אפילו כרית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות