אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע וואטסאפ שווה פי 21 יותר מוייבר?

מדוע וואטסאפ שווה פי 21 יותר מוייבר?

החגיגות סביב מכירת וואטסאפ לפייסבוק ב-19 מיליארד דולר האפילו על עסקת וייבר שנסגרה רק בסוף השבוע שעבר סביב 900 מיליון דולר. כלכליסט מנתח את ההבדלים בין החברות

23.02.2014, 10:20 | אסף גלעד

רק בסוף השבוע הקודם חגגנו כאן את רכישת האפליקציה הישראלית הרשומה בקפריסין וייבר תמורת 900 מיליון דולר, אבל עם חגיגת הענק של וואטסאפ, מי בכלל זוכר. ובכל זאת, אם חשבנו ש-900 מיליון דולר הוא סכום מגוחך עבור אפליקציית וייבר החינמית, הרי ש-19 מיליארד הדולר שתשלם פייסבוק עבור וואטסאפ מביאה אותנו לסדרי גודל אחרים לחלוטין.

קראו עוד בכלכליסט

פייסבוק, יש לזכור, ניהלה בשנה שעברה דיונים לרכישת וייבר, אך ההצעה היתה נמוכה מדי ועמדה לפי ההערכות על כ-300 מיליון דולר. נדרשו עוד כשנה ותוספת של 600 מיליון דולר, מחציתו במזומן והמחצית השניה בעמידה ביעדים ואבני דרך בתום תקופה ממושכת, כדי לרצות את טלמון מרקו ובעלי המניות הישראלים של וייבר: גלעד, עופר ובני שבתאי ועו"ד רפאל רב-חן.

ובכל זאת ישנם הבדלים קריטיים בין וואטסאפ לוייבר שהופכות את וואטסאפ לחברת הצ'ט בעלת השווי הגדול ביותר שקיים היום ושיצדיק, ולו בקצת, את הפער הגדול בסכום ביניהן.

האפליקציות וייבר ווואטסאפ. חשבנו ש-900 מיליון דולר הוא סכום מגוחך עבור אפליקציית, אבל אז הגיע עסקת וואטסאפ האפליקציות וייבר ווואטסאפ. חשבנו ש-900 מיליון דולר הוא סכום מגוחך עבור אפליקציית, אבל אז הגיע עסקת וואטסאפ האפליקציות וייבר ווואטסאפ. חשבנו ש-900 מיליון דולר הוא סכום מגוחך עבור אפליקציית, אבל אז הגיע עסקת וואטסאפ

וואטסאפ היא אפליקציה עם 450 מיליון משתמשים, 70% מהם, כלומר כ- 315 מיליון, משתמשים בה ברמה היומיומית. אם נניח שמרביתם משלמים כדולר על השירות בשנה, הרי שהכנסות וואטסאפ לשנת 2014 צפויות להגיע ל- 300-400 מיליון דולר. וייבר, לעומת זאת רשמה בכל שנת 2013 הכנסות של 1.5 מיליון דולר בלבד על כ-100 מיליון משתמשים רשומים (מתוך כ-380 מיליון שהורידו את האפליקציה), ככל הנראה על מכירת סטיקרים לפיד הצ'ט שלה אותו קידמה במהלך השנה.

גם הוצאותיה של וואטסאפ קטנות בהרבה מאלה של ווייבר. בחברה האמריקאית מועסקים לפי ההערכה 50 איש, מהם 33 מהנדסים, כמות שלא גדולה בהרבה מזו של סטארט-אפ ממוצע מהרצליה פיתוח. וייבר, עם זאת, מפעילה מערך משולב של מרכזי פיתוח ותפעול בשלושה אתרים: בני ברק, תל אביב ובלרוס ומעיסקה בהם כ-140-150 עובדים, מהם 40-50 עובדים ישראליים.

ווייבר היא חברה הפסדית שנדרשה להשקעה חוזרת שוב ושוב במהלך כל שנות קיומה. בשנה החולפת הפסידה 29.5 מיליון דולר, ובשנת 2012 רשמה הפסד של כ-15 מיליון דולר. הנתונים על הפסדיה של וויבר בשנתיים שקדמו לכך אינם זמינים אך ניתן להניח כי בעלי המניות: משפחת שבתאי, רפאל רב-חן, טלמון מרקו וחברי הצוות השותפים להקמת החברה נאלצו להוציא מכיסם לפחות 40 מיליון דולר, אם לא יותר, בכדי לממן את קיומה של החברה מאז 2010. על פי המאזן שפרסמה רקוטן היפנית, סך הנכסים הכולל של וייבר כלל בעת המכירה 7 מיליון דולר סך הכל, כרבע מסך נכסיה בשנה שקדמה לה.

וואטסאפ, עם זאת, לא גייסה הרבה יותר מוייבר: לפי הבלוג טק-קראנץ', היא גייסה 60 מיליון דולר בשלושה סבבים, מרביתם מקרן ההון סיכון סקויה, שגם עמדה מאחורי מכירת אינסטגרם לפייסבוק.

ועם זאת, המכפיל במסגרתו נמכרה וייבר גבוה הרבה יותר מזה של וואטסאפ. האחרונה נמכרה במכפיל של פי 48 על ההכנסות שלה, בהנחה והכניסה כ- 400 מיליון דולר. עם זאת, וייבר נמכרה במכפיל גבוה הרבה יותר של פי 600 על הכנסותיה.

גם בחדירה לטריטוריות שונות לוייבר ישנו יתרון על פני וואטסאפ. למשל, בדרום אפריקה לוייבר נתח שוק של 43% מכלל אפליקציות הצ'ט בעוד שלוואטסאפ ישנו נתח של 39% בלבד. בהודו, השתיים כמעט משתוות כאשר לוואטסאפ 45% מהשוק ולוייבר 43% ממנו, על פי נתוני Distimo.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות