אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל הפתיע: הפחית את הריבית ב-0.25%, לרמה של 0.75% צילום: ענר גרין

בנק ישראל הפתיע: הפחית את הריבית ב-0.25%, לרמה של 0.75%

בנק מוטרדים מהתחזקות השקל ומציינים כי "מדדי אמון הצרכנים ממשיכים להצביע על פסימיות, והנתונים ממשיכים להצביע על היעדר גידול בתעסוקה ובשכר במגזר העסקי". המהלך צפוי להקטין את תשלומי הריבית החודשיים במשכנתאות בריבית משתנה ובכך "לתדלק" את שוק הדיור

24.02.2014, 17:30 | אמנון אטד

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל הפתיעה הערב (ב') את רוב הפעילים בשוק ההון, ובניגוד להערכות המוקדמות הפחיתה את הריבית לחודש מרץ ב-0.25%, לרמה של 0.75%. זאת לאחר שלפני חמישה חודשים הפחיתה הוועדה המוניטרית את הריבית ב- 0.25%, תוך חילוקי דעות בין חבריה. מאז חודש אוקטובר 2011 הפחית בנק ישראל את הריבית במשק 10 פעמים, בשיעור מצטבר של 2.5%. 

קראו עוד בכלכליסט

בבנק ישראל, שאנשיו מוטרדים מהתחזקות השקל, מסבירים כי ישנם מספר גורמים העיקריים להחלטה המפתיעה של הוועדה המוניטרית להפחית את הריבית ומציינים כי "אינדיקטורים שונים לפעילות בינואר הצביעו על התאוששות מסויימת, אולם מדדי אמון הצרכנים ממשיכים להצביע על פסימיות, והנתונים ממשיכים להצביע על היעדר גידול בתעסוקה ובשכר במגזר העסקי".

בתחום הצמיחה, על פי האומדן הראשון לרבעון הרביעי של 2013 שפרסמה לאחרונה הלמ"ס, התוצר המקומי הגולמי צמח בשיעור שנתי של 2.3% בלבד, והתוצר של הסקטור העסקי צמח ב- 1.6% בלבד. התפנית שנרשמה לטובה בייצוא ברבעון הרביעי מתבססת בעיקרה על יצוא התרופות שמתאפיין בתנודתיות, ויצוא התעשיות עתירות העבודה עדיין מצוי בקיפאון. 

בתחום האינפלציה,מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר הפתיע כלפי מטה - בירידה של 0.6%, והאינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומדת על 1.4% - בחלקו התחתון של היעד השנתי. לאחר פרסום המדד הפחיתו החזאים השונים במשק את תחזיותיהם ל- 12 המדדים הבאים, והציפיות מהמקורות השונים לאינפלציה בשנה הקרובה נמצאות כולן מתחת למרכז היעד.

 

בבנק ישראל מוטרדים גם מהתחזקות השקל: בתחום שער החליפין. בחודש האחרון השקל נחלש אמנם ב-1% במונחי שער החליפין הנומינלי האפקטיבי ("סל המטבעות"), אולם מתחילת שנת 2013 נרשם ייסוף מצטבר של 7.3%. 

הנגידה, ד"ר קרנית פלוג הנגידה, ד"ר קרנית פלוג הנגידה, ד"ר קרנית פלוג

הפחתת הריבית מתדלקת את שוק הנדל"ן

להפחתת הריבית יש גם השפעה נוספת: ריבית נמוכה יותר מקטינה את תשלומי הריבית החודשיים על ההלוואות לדיור במסלול הצמוד לריבית ה"פריים". בדרך זו היא מגדילה את הביקושים למשכנתאות ותורמת בכך להמשך העלייה במחירי הדירות.

בהודעת הבנק נכתב כי סעיף הדיור במדד המחירים לצרכן (שמתבסס על מחירי שכר הדירה) ירד בינואר ב-0.6%. ב-12 החודשים שהסתיימו בינואר עלה סעיף זה ב- 2.4%, לעומת 2.9% ב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר.

עם זאת, במחירי הדירות, הנמדדים על פי סקר מחירי הדירות של הלמ"ס ואינם נכללים במדד המחירים לצרכן, נרשמה בנובמבר-דצמבר עלייה חדה של 1.5% - ב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר עלו המחירים ב-8.1%, לעומת 7.9% ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר. בדצמבר הגיע מספר העסקאות לרמתו הגבוהה ביותר מאז שנת 1997, ומשקל המשקיעים בעסקאות התייצב ברמה של כ-22%. עם זאת, מסקר אמון הצרכנים של הלמ"ס עולה כי חלה ירידה בנכונות לרכוש דירות, וישנה התמתנות בירידת מלאי הדירות שלא נמכרו. ב- 12 החודשים שהסתיימו בנובמבר נרשמה רמה גבוהה של כ-43,800 התחלות בנייה וכ- 42,200 דירות שבנייתן הסתיימה, ולאור הצעדים שנוקטת הממשלה ניתן להעריך שיימשך הגידול בהיצע הדירות.

ומה יהיה על מחירי הדירות? הנגיד היוצא, פרופ' סטנלי פישר הבהיר כבר לפני כמה חודשים כי לדעת בנק ישראל התמיכה ביצואנים חשובה הרבה יותר מהתמודדות עם העלייה במחירי הדירות. הסיבה לכך, הסביר אז פישר, היא שהערך המוסף בייצוא הוא קרוב ל-30%, בעוד שהערך המוסף של ענף הבנייה הוא רק כ- 8%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות