אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה אסור למכור את תנובה לסינים צילום: גלעד קוולרצ'יק

למה אסור למכור את תנובה לסינים

הבעיה האמיתית במכירת תנובה לסינים היא לא הסינים - אלא אנחנו, שפוגעים בעצמנו בסלע קיומנו. יו"ר ועדת הכלכלה מתריע כי אם לא נתעשת בזמן נהפוך לחוטבי העץ ושואבי המים של החברה הגלובלית

24.02.2014, 16:47 | אבישי ברוורמן

הערה מקדימה: אני תומך בחיזוק יחסי הסחר בין ישראל לסין, הקשר בין החדשנות הישראלית לעוצמה הכלכלית הסינית הוא נכון וחשוב מאוד בעיני. יחד עם זאת, מכירת נכסי צאן ברזל של התעשייה הישראלית לבעלות זרה הוא אובדן דרך גמור. הבעיה האמיתית במכירת תנובה לסינים זה לא הסינים - אלא אנחנו, שפוגעים בעצמנו בסלע קיומנו.

קראו עוד בכלכליסט

בעלות זרה כחרב פיפיות

תנובה הייתה ספינת הדגל של הקיבוצים והמושבים ומאבני היסוד של התעשייה הישראלית וגם לאחר שהופרטה ונמכרה לקרן אייפקס עדיין נותר בה גרעין חשוב של בעלות ישראלית. מכירתה לבעלות סינית, כפי שמתכננים קברניטיה, היא בבחינת הנפת דגל לבן של התעשייה הישראלית, סימן מובהק לכך שחשיבותה של תעשייה כחול לבן, מתבטאת בדיבורים ולא במעשים.

יש הטוענים כי בעידן הגלובליזציה אין משמעות להגדרה הלאומית של חברות הפועלות בשוק הגלובלי. זו טענה יפה ועדכנית, אך חסרת כל בסיס ואף מסוכנת. טענה זו מבלבלת בין שיתוף פעולה גלובלי והשקעות זרות מבורכות וחשובות בתעשייה ובכלכלה המקומית, לבין איבוד שליטה על התעשייה והייצור המקומי. בעלות זרה מסתכלת אך ורק על שורת הרווח, אך מה יקרה בעת משבר או סתם רגישות גאו-פוליטית שמתרחשת תדיר באזורנו? האם בעלות זרה תהפוך ל"חרב פיפיות"?" במצב כזה בעלות זרה עלולה להשפיע לרעה על הפעילות המקומית של החברה, כולל העברת פעולות רבות לחו"ל ללא כל סנטימנטים להשלכות החברתיות והכלכליות של מעשה כזה.

משרדי תנובה בגלילות. האם אנחנו מתפרקים מנכסינו?, צילום: צביקה טישלר משרדי תנובה בגלילות. האם אנחנו מתפרקים מנכסינו? | צילום: צביקה טישלר משרדי תנובה בגלילות. האם אנחנו מתפרקים מנכסינו?, צילום: צביקה טישלר

לרוב התעשיינים חשוב שתהיה כאן תעשייה חזקה, ייצור מקומי ושכר ראוי, וגם לתעשיינים הפחות "ערכיים" חשוב מה אומרים עליהם שכניהם או ילדיהם. לעומת זאת, בעלות זרה כמעט ולא תעסוק בסוגיות כגון זכויות עובדים, חשיבות הייצור המקומי, ביטחון המדינה, ציונות וכדומה, וגם לא ניתן יהיה להפעיל עליה לחץ תקשורתי ופוליטי. אם האינטרס הכלכלי יורה לה להעביר את הייצור לחו"ל – היא תעשה זאת בלי לעפעף.

האם אנחנו מתפרקים מנכסינו במהלך שכזה? לגבי תנובה מדובר בתאגיד המזון הגדול במדינה שמעסיק באופן ישיר ובלתי ישיר אלפי עובדים. אז נכון שאם יווצר משבר ייצור החלב, שהוא מוצר יסוד, ימשך גם בשוק המקומי, ועדיין - הפיכת תנובה מתעשייה גאה ויצרנית לטווח הארוך, ליחידת רווח של חברה ממשלתית סינית, תשנה לא מעט. אם ניתן גם לתעשייה קלסית המבוססת על חקלאות מתקדמת להימכר לבעלות זרה, מה הלאה? את מכתשים-אגן, חברה שהוקמה עוד טרם הקמת המדינה ושצברה ידע טכנולוגי ויכולות ייחודיות, כבר מסרנו.

למה זה קורה? כי עודף הרגולציה והביורוקרטיה מתיש את בעלי ההון המקומיים שמעדיפים להשקיע בחו"ל, ואילו עשרות המיליארדים של השוק המוסדי, כספי הפנסיה של אזרחי המדינה אשר היה צריך להיות מושקע בתעשייה הישראלית - מושקע בספקולציות פיננסיות. אז מה הפלא שמה שנותר הוא לפנות לזרים. ההתוצאה בשטח, היא שבעלי ההון המקומיים יוצאים מהתעשייה המקומית, עם השלכות ברורות של מינוף כסף זר, ופיתוח תלות גוברת בעולם הרחב גם במוצרי בסיס.

בעולם השלישי כבר הבינו את חשיבות השליטה המקומית

כשעבדתי בבנק העולמי ראיתי איך מדינות רבות בעולם השלישי דאגו להותיר 51% שליטה בידיים מקומיות. ייתכן שזה המזור לדאגות המועלות במאמר זה, אך לצערי טרם הגענו להבנה זו. לכן, יש צורך דחוף להקים גוף שיפקח על הרכישות הזרות וידאג לשמר גרעין שליטה ישראלי בתעשיות עיקריות. המועצה להשקעות זרות בארה"ב (CFIUS ) למשל, בודקת כל השקעה זרה שעשויה להשפיע על ביטחון המדינה, כשהבדיקה בוחנת כיצד בעלות זרה על אמצעי ייצור מקומיים תשפיע על יכולתה של התעשייה לספק את צרכי הביטחון.

דו"ח שפורסם על ידי המועצה האירופית ליחסי חוץ (ECFR), טוען כי ההשקעות הסיניות הגדולות בנכסים אסטרטגיים באירופה, כגון בחברות גדולות ותשתיות, אומנם מספקות לטווח הקצר את הצורך במזומנים במדינות האיחוד שנקלעו למשבר, אולם לטווח הבינוני מאיימות על האינטרסים האירופיים. ההמלצה היא להקים מערכת שבסמכותה להטיל וטו על השקעות בתעשיות ספציפיות, כגון ביטחון, תקשורת, חינוך וטכנולוגיות קריטיות.

אם לא נתעשת בזמן, לא ירחק היום בו רוב אוכלוסיית המדינה תעבוד בעבור חברות זרות, אך לא כשותפים שווי ערך בחברה גלובלית, אלא כחוטבי עצים ושואבי מים.

חשוב להבין, כי הסכנה בריכוזיות איננה מגיעה אך ורק מפירמידות עסקיות או בעלי שליטה דומיננטיים, אלא גם מהעברת נכסים רבים, בלב התעשייה הישראלית, לבעלות זרה. הסינים, כמי שמחפשים השקעות זרות בכל רחבי העולם ומצוידים במזומנים רבים לצורך כך, מספקים לנו את העילה המתאימה לתקן ובהקדם את החוק, כדי לשלב בין הבטחת האינטרס של בעלי ההון של המפעל המחפשים מזומנים בטווח הקצר, לבין האינטרסים הלאומיים, בוודאי בתעשיות רגישות, בטווח הבינוני והארוך.

הכותב הוא חבר כנסת במפלגת העבודה, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת ולשעבר כלכלן בכיר בבנק העולמי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
אין דין קבוצת משקיעים בריטים לחברה סינית שאיש אינו יודע איך היא קשורה לממשל הסיני
בבריטניה יש חוקים ושקיפות שמגבילים את היכולת של עסק להשפיע על הממשלה ושל הממשלה להשפיע על העסק, בסין אין שום דבר כזה. אם מחר הממשל הסיני ירצה ללחוץ על הממשלה שלנו, אנחנו מגישים לו את הגרון שלנו לתוך היד שלו. הוא רק צריך לקרב קצת את האצבעות זו לזו. תנובה זה לא רק מכירה של קוטג' זה גם מעסיק ענק שמגלגל מילארדים במשק. אתם באמת רוצים אותו בבעלות סינית?
יהודה , רחובות  |  26.02.14
10.
ידיים יהודיות תמיד גונבות. לסינים יש מוסר עבודה
אמרו לנו שנשים בכלכלה מביאות פמיניזם מהול בחמלה נשית. קיבלנו את זהבית כהן שהרימה לכולנו את המחירים והוכיחה שיהודים זה עם של חמדנים, ונשים בכלכלה זה אוסף של ביצ'יות. אז שיבואו הסינים שהרימו אולימפיאדה למופת ויעשו פה סדר בממלכת הגנבים והגנבות
זהבית החמדנית  |  25.02.14
9.
מאמר כמעט גזעני ומביך
אז ככה - מי שמוכר את גרעין השליטה זו קרן אייפקס שאין לה מטרות ציוניות ובטח שלא מטרות חברתיות. קרן אייפקס יושבת בלונדון ויש לה אסטרטגיה מוצהרת להשתלט על חברות דומיננטיות, על גבול המונופוליסטיות, להעלות מחירים ולסחוט ערך במקום לייצר ערך. לכן המאמר נכתב באיחור של כמעט 10 שנים והוא מריח מגזענות כי הרי אם אנשים מלונדון לא רואים את האינטרסים הישראליים ממטר זה בסדר, אבל אם זה הסינים זה איום ונורא.
דני , אילת  |  25.02.14
לכל התגובות