אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מארק צוקרברג: ווטסאפ מפוצצת כל אפליקציה אחרת

ברצלונה 2014

מארק צוקרברג: ווטסאפ מפוצצת כל אפליקציה אחרת

בנאומו בתערוכת המובייל MWC, הסביר מנכ"ל הרשת החברתית את יתרונות ווטסאפ מול מתחרותיה והרחיב על מיזם Internet.org ועל מטרתו - לחבר לרשת מיליארד איש עד 2020. לדבריו, לחיבור שכזה יתרונות רבים - מזינוק בתעסוקה ועד צמצום תמותת תינוקות

24.02.2014, 19:27 | אסף גלעד, ברצלונה

"ווטסאפ היא חברה טובה שמתאימה לנו מאוד. חצי מיליארד אנשים אוהבים את החברה הזו והיא אחת היחידות שראינו שמרכזת תנועה אמיתית, היא מפוצצת כל אפליקציה אחרת".

קראו עוד בכלכליסט

כך אמר מנכ"ל ומייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, במסגרת ראיון פתוח שהתקיים עמו בתערוכת MWC בברצלונה הערב (ב').

מארק צוקרברג באירוע MWC מארק צוקרברג באירוע MWC מארק צוקרברג באירוע MWC

"רציתי לסייע ליותר אנשים לחבור אחד לשני. כשאני ויאן (קום, מייסד ווטסאפ – א"ג) התחלנו לדבר על זה, חשבנו איך אפשר לחבר אנשים לעולם - וזה החזון של פרויקט Internet.org. חשוב לי לדבר על הפרויקט - מודל שיהיה רווחי יותר ויחבר עוד מיליארד איש לרשת עד 2020", אמר.

לדבריו, רק 2.7 מיליארד איש מחוברים לאינטרנט בעולם, מיעוט מקרב האנושות כולה. לראייתו, חבילות הנתונים בטלפונים סלולריים יוכלו לשנות זאת, ביחד עם הוזלת החיבור והמכשירים עצמם והתרחבות זמינותם בעולם.

"אכפת לי כי המטרה היא לא רק חיבור לאינטרנט אלא חיבור לשירותים פיננסיים, להלוואות, להקמת עסקים, חינוך ועוד. יש מחקר של דלויט שאומר שאם נגדיל את מספר האנשים המחוברים לרשת תקטן תמותת התינוקות ב-7% והתעסוקה תצמח משמעותית".

גם הספקיות מרוויחות

"שירות כמו מסרים מידיים, ויקיפדיה, תחזית מזג האוויר, תקשורת חברתית פשוטה, אלה הם שירותים בסיסיים שלכל אחד יש זכות לקבל. לכל השירותים האלה יש משהו במשותף: הם מבוססי טקסט וניתן להציע אותם בזול או בחינם. מסרים מידיים או חיפוש הם שער למידע רב יותר".

לדברי צוקרברג, ישנם פרויקטים שונים שיסייעו לחיבור הרשת לאזורים כפריים, כדוגמת פרויקט Loon של גוגל - אבל תוכניתו מתמקדת בהוזלת החיבור עצמו, על בסיס כלים קיימים. הוא סיפר על תשתיות רשת שבנתה פייסבוק בפיליפינים ביחד עם ספקית הרשת גלוב והובילו להכפלת צריכת הדאטה של המשתמשים ולזינוק של 25% בהיקף השימוש באינטרנט. דוגמה נוספת שהציג היא שותפות של הרשת החברתית עם הספקית טיגו בפרגוואי, שגם בה חל זינוק של 25% בגלישה. צוקרברג הוסיף שפייסבוק תחפש עוד 3-5 שותפים שונים לפרויקטים דומים, שמתבססים על אספקת שירותים בחינם.

הוא אמר כי הפרויקטים הללו מסייעים גם למשתמשים וגם לספקיות למיניהן, בשל צמיחת הדרישה לחיבור רשת. "גלוב למשל, נמצאת בפרויקט הזה רק במשך כמה חודשים וכבר הוכפלה כמות הדאטה שזורמת במערכת שלה".

"הפרויקט לא בהכרח יתרום לפיסבוק, אבל יתרום לעולם", צילום: איי אף פי "הפרויקט לא בהכרח יתרום לפיסבוק, אבל יתרום לעולם" | צילום: איי אף פי "הפרויקט לא בהכרח יתרום לפיסבוק, אבל יתרום לעולם", צילום: איי אף פי

הישראליות מסייעות לצמיחה

כשנשאל מה יצא לפייסבוק מהמיזם, הסביר צוקרברג: "רציתי שיום אחד מישהו יסייע לחבר את האנשים בעולם. אבל אחרי שחיברנו מיליארד, שאלנו מה הלאה. האם להוביל עוד מאה אלף כאן ועוד מאתיים שם? אני חושב שאנחנו מפסידים כסף בתחום הזה אבל אני אופטימי. לא אכפת לי מאנשים שחושבים שזה לא יעשה כסף. זה פשוט מאוד חשוב, ובסוף נמצא דרך להרוויח מזה. אני מרגיש טוב לגבי התכנית הזו ואני חושב שהיא טובה יותר או פחות לפייסבוק - אבל בוודאות טובה לעולם".

להערכתו, לאחר שיוכח שהמודל בו בחרה פייסבוק עובד וימוסדו שותפויות עם ספקיות סלולר רבות, יוגשם חזונו ויחוברו יותר ממיליארד איש נוספים לרשת - תוך כחמש שנים.

"אנחנו מאפשרים הוזלה של מכשירי הטלפון באמצעות פרויקטים פתוחים של בניית טלפונים מוזלים", הוסיף. "אנחנו מנסים להוזיל את השירות ואת הצריכה. קנינו את אונאבו שמאפשרת לאנשים לדחוס את המידע, ולקצץ למחצית את צריכת הדאטה, וקנינו את סנאפטו שמאפשרת להשתמש בטלפונים פשוטים. הוזלנו גם את רמת השירותים וראינו שיפור של פי 10 בצמיחה".

האם ווטסאפ שווה 19 מיליארד? בהחלט

צוקרברג הסביר את סכום הרכישה העצום ואמר שלעסקה שני נדבכים: ווטסאפ כשלעצמה והערך האסטרטגי שלה בעתיד. "היא שווה לדעתי יותר מ-19 מיליארד, מעטות חברות מגיעות למיליארד משתמשים בעולם. קקאו, ליין או וויצ'ט, כולם כבר מייצרים הכנסות אבל אם נסייע לווטסאפ לגדול היא תוכל להיות עסק ענקי". לדבריו, פרויקט internet.org צפוי לכלול גם את שירותי ווטסאפ, מה שיחבר אל האפליקציה את כל המשתמשים החדשים.

כשנשאל אם תשנה פייסבוק את ממשק או תנאי השימוש בווטסאפ, אמר כי לא ישתנה דבר. "אחד מעמודי התווך של העסקה הוא שהחברה תמשיך לפעול בעצמאיות. היא תקבל תשתיות וכלים מפייסבוק, אבל הרעיון הוא להשאיר את השירות בדיוק כמו שהיה. אם תשלח הודעה, היא תמחק. איננו אוגרים כלום, וואטסאפ פשוט בונה מוצר אמין אז זה יהיה טיפשי אם נפגע בכך". לדבריו, לפייסבוק אין תוכניות לרכישות גדולות אחרות בתחום אפליקציות הצ'ט - ובניגוד לדיווחים ושמועות ברשת, אין בכוונתו לרכוש את סנאפצ'ט.

צוקרברג התייחס גם לסוגיית פעולות ה-NSA ואמר: "הממשלה פישלה בנושא. יש לה אחריות להגן על אנשים אבל להיות שקופה. הם עברו את הקו באי-שקיפות, ועכשיו הם חוזרים אחורה בגלל מדיניות חברות האינטרנט והמחאה. אני חושב שכל זה היה יכול להימנע ולהזיק פחות למשתמשי הרשת".

הכתב הוא אורח CA בתערוכה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
וואטסאפ ווייבר
וואטסאפ סובלת מבעיה חמורה של אמינות: הודעה שנשלחת מגיע לנמען אחרי הרבה מאוד זמן. זה כ"כ מרגיז שחזרנו להשתמש ב-SMSים כשרוצים להעביר מידע שיחשוב שיגיע באופן מידי. הדבר הנחמד היחיד שיש בה זה השידור למספר רב של משתמשים (לא קבוצות). וייבר לעומת זאת נעדרת יכול לשדר הודעה, אבל שליחת וקבלת הודעות מתבצעת ללא איחורים מיותרים, וגם תוכנת הדסקטופ שלה מצוינת ומשדרת שיחות וידאו טוב בהרבה מהאנגאאוט של גוגל, או סקייפ של מיקרוסופט. עכשיו כשוואטסאפ בידי פייסבוק, אשתדל לשכנע אנשים לעבור לווייבר או לכל תוכנה אחרת.
ארד , תל אביב  |  24.02.14
4.
1 לא הבנת כלום. הוא לא רוצה לעזור לך להתחבר לעוד אנשים
הוא רוצה לעזור לעוד אנשים להתחבר לאנשים אחרים. קפיש? אגב 2 - כן, הבחור הזה שהתחיל מכלום, ששווה היום מיליארדים ושרבע עולם משתמש בשירותים שלו הוא טיפש. רק אתה חכם. 3 - נשתדל להודיע למר צוקרברג. אני בטוח שהוא יהיה הרוס למשמע החדשות החמות מהשטח.
א , ג  |  24.02.14
לכל התגובות