אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפירמידה הדו־ראשית של עידן עופר ודיויד פדרמן צילום: ראובן שוורץ

מפרקים את הפירמידות

הפירמידה הדו־ראשית של עידן עופר ודיויד פדרמן

האחזקה של בזן בכרמל אולפינים שבקומה השלישית, מכניסה את בעלי השליטה לבעיה. ישנן שתי דרכים להתרת הפלונטר

26.02.2014, 07:48 | אסף גילעם

חוק הריכוזיות הכניס את הפירמידה הדו־ראשית שמחזיקה בבתי הזיקוקבחיפה (בזן) — החברה לישראל שבשליטת עידן עופר שמחזיקה 37% מבזן, וחברת פטרוכימייםשבשליטת משפחת פדרמן, אלכס פסל ויעקב גוטשטיין, שמחזיקה ב־29.7% מבזן.

בזן בתורה שולטת (100%) בחברת כרמל אולפינים (כאו"ל), הקומה השלישית והבעייתית בפירמידה.

קראו עוד בכלכליסט

לפני הפרטת בזן בפברואר 2007 החזיקו בזן ופטרוכימיים בכאול בחלקים שווים עד שפטרוכימיים מכרה את אחזקתה (50%) בכאו"ל לבזן, וכאו"ל הפכה לחברה־בת (100%) פרטית של בזן. כעת נותרה לכאו"ל סדרת אג"ח אחת עם היקף חוב של 900 מיליון שקל — ולכן היא נחשבת כשכבה בפירמידה.

בשל ההרעה בביצועי בזן בשנים האחרונות, ירד דירוג האשראי שלה מ־-A ל־BBB, ודירוגה של כאו"ל ירד מ־A2 ל־Baa1. ירידת הדירוג של כאו"ל יכולה היתה להוות עילה לפירעון מיידי, לכן העמידה בזן למחזיקי האג"ח של כאו"ל ערבויות בהיקף של כ־135 מיליון דולר, הנדרשות לפירעון כל התחייבויותיה לאג"ח ולבנקים עד אפריל 2015. מצבה הקשה של בזן חייב הזרמת הון מבעלי השליטה בסוף 2013 בהנפקת זכויות בהיקף של 150 מיליון דולר, והוציאה את בזן מכלל סכנה בעתיד הקרוב.

ככל שבזן תתאושש מהר יותר, כך היא תצליח להשלים את המיזוג המלא עם כאו"ל. גם הירידה בחוב למחזיקי האג"ח של כאו"ל תקדם את הנושא. כדי להשלים את המיזוג ולהפוך את החוב של כאו"ל לחובה שלה תצטרך בזן להעניק למחזיקי האג"ח ביטחונות חדשים.

אך גם אם המיזוג המתוכנן לא יושלם, עדיין ישנו פתרון. לכאו"ל יש רק תשלום אחד של קרן וריבית לאג"ח בהיקף של 131 מיליון שקל, המתוכנן למרץ 2020, שחורג ממועד ההשטחה הנדרש לפי החוק (סוף 2019). לפי הוראות החוק, חברות פירמידה יוכלו לכפות פירעון מוקדם של החוב באישור בין המשפט. בינתיים, כאו"ל עובדת על התאמת הדירקטוריון שלה לדרישות של חוק הריכזיות, וצפויה להגדיל את מספר הדירקטורים הבלתי תלויים.

כך מפרקים: כדי להשלים את המיזוג תצטרך בזן להעניק לבעלי האג"ח תחליף לערבות. אך גם אם המיזוג לא יושלם, תוכל כאו"ל לכפות על המחזיקים הקדמת פירעון ל־2019 של התשלום האחרון כלפיהם שקבוע למרץ 2020.

 

דיוויד פדרמן דיוויד פדרמן דיוויד פדרמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות