אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד: "צריכים לשאוף לצמיחה ממוצעת שתעבור את ה-5% בשנה" צילום: עמית שעל

לפיד: "צריכים לשאוף לצמיחה ממוצעת שתעבור את ה-5% בשנה"

שר האוצר אמר בכנס פרס התעשייה של התאחדות התעשיינים, כי "העולם הוא הקליינט שלנו, והצמיחה תגיע רק אם העולם ירצה לקנות את המוצר שלנו. ומהו המוצר הישראלי האחד שכולם רוצים לקנות? חדשנות"

26.02.2014, 21:04 | כלכליסט

"התעשייה הישראלית היא הלב הפועם של המכונה הקרויה המשק הישראלי. היא זו שמגדילה את העוגה שכולנו בסופו של דבר אוכלים", אמר הערב שר האוצר יאיר לפיד בכנס פרס התעשייה של התאחדות התעשיינים.  

קראו עוד בכלכליסט

"מדינת ישראל צריכה לשאוף לצמיחה ממוצעת שתעבור את ה-5% בשנה בעשור הקרוב. זה לא בשמיים, ואנחנו יודעים שזה אפשרי כי כבר היו לנו אחוזי צמיחה כאלה", המשיך לפיד. "אבל צמיחה כזאת יכולה לבוא רק מהשווקים הבינלאומיים. ישראל היא מדינה קטנה והצריכה הפנימית שלה מוגבלת. אם אנחנו רוצים להגדיל את העוגה, אנחנו צריכים לייצא יותר, ובשביל זה אנחנו צריכים אתכם התעשיינים. אין לנו עוד 5% למכור כאן, אנחנו צריכים למכור את המוצרים שלנו בארה"ב ובמזרח הרחוק ובאירופה ובאפריקה. העולם הוא הקליינט שלנו, והצמיחה תגיע רק אם העולם ירצה לקנות את המוצר שלנו. ומהו המוצר הישראלי האחד שכולם רוצים לקנות? חדשנות.

שר האוצר יאיר לפיד (ארכיון), צילום: נמרוד גליקמן שר האוצר יאיר לפיד (ארכיון) | צילום: נמרוד גליקמן שר האוצר יאיר לפיד (ארכיון), צילום: נמרוד גליקמן

"אין סיבה שמה שקורה בהייטק הישראלי לא יקרה בתעשייה שנהוג לכנותה 'המסורתית'. וכמו בהרבה מקרים, גם המסורת הזו היא שאלה של הגדרה. מאז ומתמיד המסורת ביצירה הישראלית – ותעשייה היא יצירה - היתה לפרוץ דרך. זה מה שעושה תעשייה חדשנית. היא פורצת דרך, היא מתייעלת, היא מבקיעה גבולות שוק ומגיעה לקהלים חדשים. היא גדלה. וכשהיא גדלה היא צריכה עוד ידיים עובדות ועוד מוחות חושבים והיא מייצרת עוד מקומות עבודה.

"נהוג לחשוב על התעשייה הישראלית במונחים של תאגידים גדולים כמו טבע או אינטל, המעסיקים אלפי עובדים. אך רבים מהיושבים באולם הזה הערב הם בעלי עסקים קטנים ובינוניים. יותר מתשעים אחוז מהעסקים בישראל הם בעלי מחזור של עד 5 מיליון שקל בשנה. הם מרכז העשיה של המשק, והם מרכז העשייה שלנו", אמר לפיד.

שר האוצר התייחס לתעסוקת החרדים ואמר כי "בימים אלה אנו נמצאים בשלבים האחרונים של אישור חוק השוויון בנטל, אשר יישומו יביא לשחרורם של עשרות אלפי חרדים באופן מיידי לשוק העבודה. משרדי האוצר והכלכלה הקצו חצי מיליארד שקלים לפיתוח מערך הכשרות והשמה של הציבור החרדי לשוק העבודה. החלק שלכם הוא לפתוח את הדלת לעסק שלכם לאותם עשרות אלפי חרדים. זה לא תמיד נוח, זה כרוך בשינוי הרגלים, אבל אנחנו כותבים עכשיו כללי משחק חדשים לחברה הישראלית ואנחנו לא נוכל לעשות את זה בלי העזרה שלכם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
עוד צמיחה לעשירים על חשבון האזרחים? הגיע הזמן לשנות גישה כלכלית ולשנות את השיטה המוניטרית
כבר שנים מפמפמים לנו שצמיחה תשפר את איכות חיינו. בפועל לאחר הרבה שנים של צמיחה מצב האזרחים רק הורע בעוד העשירים רק מתעשרים והפערים גדלים. הגיע הזמן לשנות גישה! המודלים הכלכליים הישנים עושקים אותנו ואינם תקפים לעידן המודרני.
עידו  |  27.02.14
16.
טוב, בוא נעשה סיכום שנה מר פוליטיקה חדשה
1. מחירי הדירות הרקיעו שחקים ושברו כל השיאים. 2. יוקר המחיה מטורף. 3. רפואה ציבורית בקנטים. 4. העלאת מיסים- מע"מ ומס הכנסה. 5.קיצור תקופת נקודת זיכוי במס הכנסה לבוגרי תואר אקדמי. 6. ביטול הצמדת מדרגות המס (אסון שלא יאומן). 7.קיצוץ בקיצבאות ילדים. 8. תוספת למשכורת לחכ"ים אין בעיה. 9. בתכנון- העלאת גיל פרישה לגיל 70, 10. אפילו חוק השוויון בנטל התגלה כבדיחה. מה עם טיפול בהון השחור? בתספורות של הטייקונים? במשכורות הבכירים? הורדת מכסים ופתיחת השוק לתחרות בתחומים כמו מזון וחלב? אילו עוד הפתעות מתוכננות לנו? ימים יגידו. הפכת ליחצן מספר 1 של מדיניות ביבי...
יוני  |  26.02.14
לכל התגובות