אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיויד גילה: התעלמות מאיסור על מחיר מופרז זה חור באכיפה שצריך לסתום צילום: אוראל כהן

דיויד גילה: התעלמות מאיסור על מחיר מופרז זה חור באכיפה שצריך לסתום

הממונה על ההגבלים העסקיים באסיפה של התאחדות התעשיינים: "כדי להגן על הצרכן אין בעיה ליצור מידה מסוימת של אי וודאות עבור המונופול"

27.02.2014, 10:54 | עמרי מילמן

"אני רוצה להתייחס לטענה כי יש לרשות ההגבלים העסקיים סמכויות חריגות או מוגזמות ולהגיד שזה לא נכון, ביחס לרשויות כאלו בעולם אין לה סמכויות גדולות יותר", כך אמר דיוויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, באסיפה השנתית של התאחדות התעשיניים.

לדבריו, "אין מנוס מלחשוב שאלו שמבקרים את כוחה של רשות ההגבלים מעדיפים שיתקבלו החלטות עם פחות ידע אותנטי ומקצועי, מאשר החלטות מקצועיות".

דיויד גילה, צילום: אוראל כהן דיויד גילה | צילום: אוראל כהן דיויד גילה, צילום: אוראל כהן

עוד אמר גילה, "בשוק החשמל, הגז הטבעי, מלט, אשראי, תחליפי החלב ועוד ועוד תיקים שאנו מקדמים, שעוזרים לתעשיין ולחברה העסקית להנות מתחרות, בדרך כלל כשהחברה העסקית נהנית מתחרות בסוף גם הצרכן נהנה.

ברור שכאשר אנו מתערבים יש תעשיין שלא נהנה מהתערבותנו, אך מרבית התעשיינים מרוצים משום שהם מרוויחים מהתחרות. התעשיין שאינו מרוצה מכך, אנו עושים מאמצים למנוע עיוותים שיפגעו בו, אך שומרים על מטרתנו - לעודד את התחרות".

גילה התייחס גם לאיסור על מחיר מופרז, שהוא גורם מרכזי ביוקר המחייה. "אני יודע שזה לא כלי שהופך אותי לפופולארי בקרב התעשיינים. המצב כרגע לא טוב, התעלמות מהאיסור על מחיר מופרז זה חור באכיפה שצריך לסתום. אי עשייה מכיווננו נותנת רשיון למונופול לגבות איזה מחיר שהוא רוצה מהצרכן וזה מגדיל את יוקר המחייה. לא קל לאכוף את האיסור הזה, אך זה לא אומר שעלינו להמנע מלעשות זאת,

"עלינו לעשות זאת בזהירות ובמיומנות. לכל המדינות של ה-OECD יש איסור כזה. בראש ובראשונה אנו רוצים להשתמש בעידוד התחרות, אנו מעדיפים שהיא זו שתוריד את המחירים. המוצא האחרון הוא דרך איסור על מחיר מופרז. כאשר התחרות אינה מצליחה לרסן את המונופול, המונופול יכול לגבות כל מחיר שהצרכן מוכן לשלם וזה גורם מרכזי ליוקר המחייה. אנו מדינה קטנה עם הרבה שווקים קטנים והרבה מונופולים, דווקא כאן צריך לדאוג לצרכן.

"יש הבדל בין פיקוח מחירים לאיסור על מחיר מופרז. האיסור שם את המנופול באי וודאות בלתי מבוטלת, אך גם בהסדר ספק-לקוח החברה נמצאת באי וודאות דומה, משום שהיא צריכה לבדוק בעצמה האם הסכם הבלעדיות מעלה חשש למונפוליות בשוק. עליה לנתח את השוק ניתוח מרכיב ומעמיק. גם כאן, אם החברה טעתה וסבורה שאינה פוגעת בתחרותיות כאשר זהו המצב היא חשופה לתביעות.

"אם המונופול ירסן את עצמו הוא ימנע את המעורבות של הרגולטור. ודאי שנקח בחשבון את נסיבות כל עניין. כדי להגן על הצרכן אין בעיה אלא ליצור מידה מסוימת של אי וודאות עבור המונופול. אני חושב שחתירה לתנאי משחק הוגנים היא לטובת כל המשק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות