אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חורף יבש: היקף הנפקות האג"ח מתחילת השנה נחתך בחצי לעומת אשתקד צילום: shutterstock

חורף יבש: היקף הנפקות האג"ח מתחילת השנה נחתך בחצי לעומת אשתקד

שוק החוב מונע מכוח האינרציה, החברות מעדיפות לבצע הרחבת סדרות קיימות בהן לא חלות הגבלות חודק - מבין 21 הסדרות שהונפקו בפברואר, 7 בלבד היו סדרות חדשות

02.03.2014, 11:37 | ערן סוקול

מתחילת השנה הסתכמו ההנפקות בשוק הקונצרני ב-4.8 מיליארד שקל, כאשר 67% מהסכום - 3.2 מיליארד שקל, הונפקו בתחום הקורפורייט בלבד, ירידה של 48% לעומת הנפקות של 6.1 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. כך עולה מדו"ח שערכה חברת הדירוג מידרוג.

קראו עוד בכלכליסט

גם בנטרול הנפקה חריגה בגודלה של תעשייה אווירית שבוצעה בינואר 2013 בהיקף של 1.2 מיליארד שקל, הנתונים השנה עדיין מצביעים על קיטון של כ-35% בהיקף הנפקות הקורפורייט (חברות שאינן מסקטור הפיננסים) עם 3.2 מיליארד שקל, לעומת 4.9 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

הירידה בהיקף ההנפקות השנה נרשמה בכל מגזרי הקורפורייט

נראה כי לנוכח דרישות הרגולציה המכבידות יותר חברות מעדיפות לקבל מימון פרטי על פני חוב ציבורי, מה גם שהתנפחות שוק החוב, שהביאה חלק מהפעילים בשוק לדבר על בועה, ריסנה מעט את הביקושים ומונעת היום מחברות נדל"ן קטנות את האפשרות לגייס "כסף קל". כתוצאה מכך מספר המנפיקים נחתך בשליש השנה, כאשר מתחילת השנה בוצעו הנפקות האג"ח בידי 27 חברות שונות בלבד, לעומת 40 חבורת שהנפיקו בתקופה המקבילה אשתקד.

במגזר נדל"ן ובינוי נרשמו מתחילת השנה הנפקות של 1.4 מיליארד שקל, לעומת 2.4 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. במגזרי התעשייה, המסחר והשירותים נרשמו הנפקות של 1.8 מיליארד שקל, לעומת 3.8 מיליארד שקל בתקופה המקבילה (2.6 מיליארד שקל בנטרול תעשייה אווירית).

 ערן היימר, מנכ"ל מידרוג ערן היימר, מנכ"ל מידרוג  ערן היימר, מנכ"ל מידרוג

יציבות בפברואר

בחודש פברואר הונפקו אג"ח קונצרני ב-2.4 מיליארד שקל, בדומה להנפקות של 2.5 מיליארד שקל בחודש שעבר. מבחינת איכות החוב, בוצעו בפברואר הנפקות של 18 מנפיקים שונים, 6 מהם אינם מדורגים, וכל היתר בדירוגים גבוהים - בעיקר A ומעלה.

בינתיים, שוק החוב עדיין מונע מכוח האינרציה, החברות מעדיפות לבצע הרחבת סדרות קיימות בהן לא חלות הגבלות חודק. מרבית ההנפקות בחודש החולף היו בדרך של הרחבת סדרה, כאשר מבין 21 הסדרות שהונפקו, 7 בלבד היו סדרות חדשות. המנפיקים הבולטים בפברואר היו חלל תקשורת עם חצי מיליארד שקל, אדמה עם 487 מיליון שקל ואזורים שהנפיקו אג"ח בהיקף של 250 מיליון שקל.

"היקף ההנפקות מתחילת השנה שומר על יציבות בביקושים לאשראי עסקי אם כי ישנה ירידה מסוימת בהנפקות של סקטור הנדל"ן בחודשיים האחרונים שקוזזה לצד הנפקות של מסחר ותעשיה" אמר ערן היימר מנכ"ל מידרוג. "בנוסף, ניתן לראות המשך מגמת מעבר להלוואות פרטיות על חשבון השוק הציבורי, לרבות מעבר של חברות מסטטוס של חברות מדווחות לחברות פרטיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות