אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיחשוב ישיר: הפתרון הפשוט יכול להתניע מהלכים גדולים צילום: עמית שעל

מפרקים את הפירמידות

מיחשוב ישיר: הפתרון הפשוט יכול להתניע מהלכים גדולים

הקבוצה שבשליטת עדי אייל נקלעה לבעיה בשל האחזקה בכלנית כרמון. מחיקתה של כלנית מהבורסה נראית מתבקשת, אך ייתכן שמחיקתה של מיחשוב ישיר תהיה עדיפה

03.03.2014, 08:48 | אסף גילעם

המבנה של קבוצת טכנולוגיית המידע (IT) הציבורית שבשליטת עדי אייל נראה פשוט למדי. אייל חולש על הפירמידה דרך אחזקה במיחשוב ישיר (76.8%), שמחזיקה (60%) בחברה המרכזית בקבוצה — וואן טכנולוגיות. וואן מחזיקה (86%) בחברת התוכנה הציבורית כלנית כרמון שנרכשה ב־2010.  

קראו עוד בכלכליסט

כלנית כרמון נסחרת כיום במחזורים אפסיים (800 שקל ביום בממוצע) בשווי הנושק ל־48 מיליון שקל. שווי אחזקות הציבור מסתכם ב־6.7 מיליון שקל. כל הנתונים מצביעים על העובדה כי מחיקת כלנית מן המסחר היא הצעד המתבקש לקבוצה. ההשקעה ברכישת אחזקות הציבור צפויה גם להחזיר את עצמה במהירות יחסית, שכן כלנית כרמון מציגה רווח שנתי של 6–5 מיליון שקל.

כל הפעילות של מיחשוב ישיר מסתכמת במתן שירותים לוואן טכנולוגיות דרך עדי אייל. וואן נסחרת היום לפי שווי של 533 מיליון שקל, מה שמעניק לאחזקתה של מיחשוב ישיר בוואן שווי של 320 מיליון שקל. למרות זאת, מיחשוב ישיר נסחרת בשווי של 186 מיליון שקל בלבד.

הסחירות היומית במיחשוב ישיר מסתכמת ב־67 אלף שקל בלבד, ושווי אחזקות הציבור בה עומד כיום על 43 מיליון שקל, רבע מזה מוחזק על ידי פסגות. כך יוצא שעלות מחיקת מיחשוב צפויה להיות בסביבות 50 מיליון השקל.

מאז 2011 ועד סוף 2013 חילקה מיחשוב ישיר לבעלי המניות דיבידנדים בהיקף של 50 מיליון שקל, מתוכם נהנה אייל מ־38 מיליון שקל. תזרים הדיבידנדים של מיחשוב ישיר הולך ועולה עם השנים. העובדה שמיחשוב ישיר נסחרת בדיסקאונט של כ־114 מיליון שקל על השווי של אחזקתה בוואן (בניכוי התחייבויות) מחזקת את התועלת שצפויה לאייל מביצוע מחיקתה של מיחשוב ישיר לפי שווייה הנוכחי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות