אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה יקרה אם המדינה תעזור לרוכשי דירה ראשונה ב-100 אלף שקל? צילום: עמית שעל

מה יקרה אם המדינה תעזור לרוכשי דירה ראשונה ב-100 אלף שקל?

מה הסיכוי של המענק לצנן את המחירים, מי יקבל אותו וכמה זה יעלה למדינה - כל התשובות לשאלות שנותרו פתוחות

04.03.2014, 08:45 | עינת פז-פרנקל

מי יקבל את המענק ואיך?

קבינט הדיור שוקל לתת מענק של 100–120 אלף שקל לכל מי שרוכש דירה ראשונה בשטח של עד 100 מ"ר באזורי הביקוש. עדיין לא ידוע איך הכסף יועבר לרוכשים, אך בתוכנית מענקי הפריפריה שהיתה קיימת עד השנה שעברה העביר משרד השיכון 60% מהסכום לרוכשי הדירה ואת ה־40% הנותרים לקבלן, שקיזז את הסכום ממחיר הדירה.

האם המענק יגביר את הביקוש לדיור?

מענקים מהסוג הזה שניתנו בעבר הובילו לפעילות ערה של מכירת דירות. אמנם רק כמה מאות משפחות ניצלו את מענקי הפריפריה, אך ערב ביטול המענק לרוכשי דירות חדשות בירושלים נרשם בקיץ האחרון גידול חד בשיעור של 92% ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים באזור. לכן ניתן לשער שמענקים באזורי ביקוש יביאו לפעילות ערה של רכישת דירות.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

מהן הבעיות העיקריות בהצעה?

ראשית, ההטבה עשויה להגביר את הביקוש לדירות, ובהיעדר היצע מספק המחירים עלולים לעלות. שנית, קיים חשש שהקבלנים יעלו את מחירי הדירות בשל הידיעה כי הרוכש מקבל מענק כספי מהמדינה.

בעיה נוספת היא שהמענק מסייע לאנשים שיש ביכולתם לאגור את ההון העצמי הדרוש לרכישת דירה (40% מערכה), אפילו אם הם זקוקים לעוד 100 אלף שקל, אך הוא לא מסייע בפתרונות דיור לפלח גדול מאוד של האוכלוסייה שאין לו ההון העצמי הנדרש לרכוש דירה. לכן על המדינה לסייע גם בפתרונות של דיור ציבורי, דיור בר־השגה, ודירות להשכרה במחיר נמוך.

איפה עומדת ההצעה, ומהי עלותה למדינה?

 

ההצעה מונחת על שולחנו של יו"ר קבינט הדיור שר האוצר יאיר לפיד. ייתכן כי רה"מ בנימין נתניהו יתערב בנושא משום שהממשלה מחפשת פתרונות מיידיים לסיוע ברכישת דירה, ולא רק תוכניות ארוכות טווח שמטרתן להגדיל את היצע הדירות. בהנחה שהמענק יינתן לרוכשי 10,000 דירות בשנה, העלות למדינה תעמוד על כמיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות