אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
על סף סגירה: אייפקס רוכשת את טמבור צילום: אוראל כהן

על סף סגירה: אייפקס רוכשת את טמבור

יצרנית הצבעים טמבור שבשליטת קבוצת עזריאלי וקרן ההשקעות הבריטית סיכמו עקרונית על המכירה. שווי העסקה: ‭800-כ‬ מיליון שקל

04.03.2014, 08:04 | נווית זומר, "ידיעות אחרונות"
תראו מה שצבע יכול לעשות: קרן אייפקס הבריטית נמצאת על סף רכישת חברת טמבור, יצרנית הצבעים הגדולה והוותיקה בישראל, מקבוצת עזריאלי. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי אייפקס צפויה להכריז על הרכישה בתוך שלושה שבועות.

קראו עוד בכלכליסט

שוק הצבעים מתגמל לא רק את עזריאלי. גם קרן פימי שבראשות ישי דוידי מתכננת אקזיט מוצלח לחברת הצבעים המתחרה נירלט, שבשליטתה בשותפות הקיבוצים ניר-עוז ונירים. פימי מתכננת להנפיקה ברווח גדול בבורסה. הכוונה להנפיק את אינרום, שנירלט היא אחת משלוש החבורת שבבעלותה, במיליארד שקל.

קבוצת עזריאלי הגיעה לידי הסכמה עקרונית עם אייפקס בעניין המחיר שדרש בעל השליטה בקבוצה, דוד עזריאלי, והיא תירכש על פי שווי שוק של כ‭800-‬ מיליון שקל. בניכוי החוב של הח- ברה, המוערך ‭300-ב‬ עד 400 מיליון שקל, מדובר בתשלום של קרוב ‭500-ל‬ מיליון שקל. זהו רווח נאה לעזריאלי, שהחברה רשומה בספריו בשווי של ‭400-כ‬ מיליון שקל.

דוד עזריאלי. רכש את החברה ב-2007, צילום: עמית שעל דוד עזריאלי. רכש את החברה ב-2007 | צילום: עמית שעל דוד עזריאלי. רכש את החברה ב-2007, צילום: עמית שעל

טמבור הוקמה ‭1936-ב‬ על ידי שלושה עולים מגרמניה תחת השם "חיפה וורניש וורקס‭,"‬ ופעלה בצומת הצ'ק פוסט ליד חיפה. בשנת 2001 מכרה בעלת השליטה בחברה אז, דיסקונט השקעות, את חלקה לגרנית הכרמל שבשליטת קבוצת עזריאלי, ובעקבות קבלת הצעת רכש מלאה נמחקה החברה מהמסחר. ‭2005-ב‬ הונפקה שוב והפכה לציבורית. לאחר רכישת השליטה בחברה על ידי גרנית הכרמל השקעות ניתנה שוב הצעת רכש מלאה למניות החברה, וביולי 2012 שבה החברה להיות פרטית. דוד עזריאלי רכש את טמבור ‭.2007-ב ‬‭2012-ב ‬היא נמחקה מהמסחר בבורסה, ולכן מחזור המכירות האחרון שהתפרסם היה 771 מיליון שקל. הנהלת החברה, כפי שפירסמה זאת, וכנראה גם אייפקס, סבורות שהחברה מסוגלת להגיע למכירות של מיליארד שקל לשנה.

החברה, שהוכרזה בעבר כמונופול בתחום הצבעים לבית, מוכרת מדי שנה מיליון אריזות של צבע סופרקריל, הצבע הנמכר ביותר לבית. מלבד צבעי טמבור, מחזיקה החברה בעכו במפעל לייצור קירות גבס, שאמור לעבור לרווחיות לאחר תהליך השבחה.

הרכישה תבוצע ישירות על ידי קרן אייפקס, הקרן שעד כה השקיעה בישראל בבזק, בתנובה ובפסגות. בה בעת, זהבית כהן, מנכ"לית אייפקס ישראל, מגייסת הון עבור קרן חדשה בהיקף של 300 מיליון דולר שתפעל בארץ בראשותה ותשקיע בחברות ישראליות בינוניות-גדולות עם מחזור מסדר גודל של 50 מיליון שקל ומעלה. ההערכה היא כי עם השלמת הגיוס לקרן, שבו משתתפים גם מוסדיים ישראליים כמו לאומי פרטנרס - זרוע ההשקעות של בנק לאומי, תעבור טמבור לקרן. עוד נודע כי בעוד שבועיים אמורים נציגי אייפקס להיפגש עם דוד עזריאלי לסגירת העסקה, אם לא יצוץ מש- בר של הרגע האחרון.

בתוך כך, הודיע אתמול עזריאלי כי הוא תורם 21 מיליון שקל לטכניון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות