אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

פשיטה בלב ים: צה"ל השתלט על ספינת נשק מאיראן

ב-5:30 עם אור ראשון ניתנה הפקודה: לאחר ימים של מעקב בלב ים השתלטו לוחמי שייטת 13 על אוניית הסוחר KLOS C שהפליגה מאיראן. 1,500 ק"מ דרומית לישראל חשפו הלוחמים טילים ארוכי טווח על הספינה התמימה למראה. יעד ההפלגה: פורט סודאן, אך הכתובת הסופית הייתה רצועת עזה. בכיר בצה"ל: "עדויות חותכות שאיראן עומדת מאחורי הספינה"

05.03.2014, 13:51 | יואב זיתון, ynet
זה יכול היה להיות משלוח נשק שובר שוויון, לו היה צולח את המסלול מאיראן לרצועת עזה - אבל עם אור ראשון פשטו הבוקר (יום ד') לוחמי השייטת על ספינת הנשק KLOS C ונטרלו את האיום. היום הותר לפרסום כי לוחמי שייטת 13 השתלטו בשעה 5:30 בבוקר בלב ים על ספינת נשק איראנית שעשתה את דרכה לסודן והייתה אמורה לפרוק שם נשק מתקדם שיועד לרצועת עזה. לוחמי הקומנדו הימי עלו על הספינה ומובילים אותה לנמל אילת. בין היתר, נמצאו על הספינה טילים מתקדמים שיכולים להגיע לטווח של 200 ק"מ.

צה"ל השתלט על הספינה האיראנית ללא התנגדות, ולא היו נפגעים בפעולה בלב ים. הפשיטה התבצעה אחרי מעקב רצוף של מספר יממות כשהרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ מפקד על המבצע, שבו לקחו חלק מאות לוחמים מחיל הים, ממוצב הפיקוד העליון של צה"ל ומפקד חיל הים האלוף רם רוטברג נמצא בחפ"ק הסטי"ל בלב ים. ההשתלטות אירעה 1,500 ק"מ דרומית לחופי ישראל בים האדום. הספינה, נושאת דגל פנמה, יצאה לפני עשרה ימים מאיראן והייתה אמורה להגיע מחר לפורט סודאן. 17 אנשים הצוות, ממדינות שונות, שהיו על סיפונה מתוחקרים ונבדקת מידת מעורבותם בניסיון ההברחה. חקירתם צפויה להימשך בארץ.

אמצעי לחימה שנתפסו על ידי חיילי שייטת 13 בספינה האיראנית, צילום: דובר צה"ל אמצעי לחימה שנתפסו על ידי חיילי שייטת 13 בספינה האיראנית | צילום: דובר צה"ל אמצעי לחימה שנתפסו על ידי חיילי שייטת 13 בספינה האיראנית, צילום: דובר צה"ל

האונייה עושה את דרכה לנמל אילת וצפויה להגיע אליו בעוד שלושה או ארבעה ימים. מספירות ראשוניות של הלוחמים עולה כי על סיפונה יש עשרות טילים מדגם 302M מתוצרת סורית שהיו אמורים להגיע לרצועת עזה. מדובר בטילים מתקדמים לטווח של כ-200 ק"מ. בזמן מלחמת לבנון נחת אחד מהם בשכונת בת גלים חיפה.

הספינה נתפסה בלב ים סמוך לגבול שבין סודן לאריתראה. מקורם של הטילים הוא בסוריה, שם מאחסנת איראן אמצעי לחימה רבים. במהלך המסלול של האונייה היא הצפינה לחופי עיראק, שם הוסוו הטילים בשקי מלט. גורם צבאי בכיר אמר כי ברשות צה"ל ישנן "עדויות חותכות שעל הספינה ישנם טילים שאיראן עמדה מאחוריהם. הטילים עברו על גבי מטוסים מסוריה לאיראן ויועדו לארגוני הטרור ברצועת עזה.

בני גנץ ומשה (בוגי) יעלון, צילום: אלכס קולומויסקי בני גנץ ומשה (בוגי) יעלון | צילום: אלכס קולומויסקי בני גנץ ומשה (בוגי) יעלון, צילום: אלכס קולומויסקי

מצה"ל נמסר כי המבצע התאפשר בזכות יכולות מודיעין בין-קהילתי איכותי. "אמש, לאחר שבשלו התנאים ליציאה למבצע, ולאחר אישורו על ידי הדרג המדיני, הורה ראש המטה הכללי, רב-אלוף בנימין (בני) גנץ, לכוחות לצאת ולסכל את העברת אמצעי הלחימה לארגוני הטרור ברצועת עזה", נמסר בהודעת דובר צה"ל. עוד נמסר כי "צוותים מיוחדים של לוחמי חיל הים עצרו את האונייה בלב ים, בהתאם למשפט הבין-לאומי, וערכו עליה חיפוש למציאת אמצעי לחימה. צה"ל ימשיך לפעול נגד מרוץ החימוש האזורי שמובילה איראן במטרה להבעיר את האזור, ויפעל בכל היכולות העומדות ברשותו כדי להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל".

האמל"ח שהיה אמור לעבור לרצועת עזה, צילום: דובר צה"ל האמל"ח שהיה אמור לעבור לרצועת עזה | צילום: דובר צה"ל האמל"ח שהיה אמור לעבור לרצועת עזה, צילום: דובר צה"ל

גם בעבר מבצעי השתלטות דומים של חיל הים הובילו ללכידת אמצעי לחימה רבים. בנובמבר 2009 השתלטו לוחמי השייטת על הספינה פרנקופ, שעשתה את דרכה מאיראן לסוריה ובמטענה 40 מכולות עמוסות נשק, שמשקלן הכולל הוא כ-300 טונות. על הספינה היו בין היתר נשקל קל, תחמושת, רימונים ורקטות מסוג קטיושה 122 מ"מ. הנשק יועד לחיזבאללה. בצה"ל אמרו כי אילו הנשק היה מגיע ליעדו היתה כמות אמצעי לחימה מספיקה ללחימה של חודש ימים.

ספינת הנשק המפורסמת ביותר היא הקארין איי, עליה השתלטו לוחמי השייטת בים האדום בינואר 2002. האונייה יצאה מאיראן, עמוסה כלי נשק רבים שיועדו לרשות הפלסטינית. בדרך היא תודלקה בתימן ונשאה דגל של ממלכת טונגה כהסוואה. על סיפונה נמצאו עשרות טונות של אמצעי לחימה מסוגים שונים.

במאי 2001 יצאה האוניה סנטוריני מלבנון במטרה להבריח כלי נשק ואמצעי לחימה לרצועת עזה. האוניה, עליה היו ארבעה אנשי צוות, נלכדה בסמוך לחופי חיפה והובאה לארץ. מטענה כלל מטענה כלל מרגמות, RPG, רובי קלצ'ניקוב ואמל''ח רב נוסף. בין לבין נעשו ניסיונות להבריח נשק דרך הים, באמצעות ספינות קטנות יותר - שהשליכו את כלי הנשק בחביות מול חופי הרצועה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות