אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ויראליות מסוג אחר: טוויטר תוכל לזהות התפרצות מחלות כאיידס

ויראליות מסוג אחר: טוויטר תוכל לזהות התפרצות מחלות כאיידס

חוקרים מארה"ב הצליחו לזהות קשר בין תוכן הציוצים, המיקום הגיאוגרפי שלהם ושיעור ההידבקות במחלות מין. בעתיד ניתן יהיה להשתמש במגמות במדיה החברתית לזיהוי התפרצות מחלות בזמן אמת

05.03.2014, 17:42 | הראל עילם

חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה (UCLA) פיתו שיטה לזיהוי התפרצויות של מחלות מין מדבקות כגון איידס בזמן אמת - על ידי ניתוח מגמות ברשתות חברתיות.

קראו עוד בכלכליסט

קבוצת החוקרים הסתמכו על מאגר מידע של 550 מיליון ציוצים שנכתבו בארצות הברית בתקופה של חצי שנה לקראת סוף 2012. מתוכם הם חילצו 10 אלף ציוצים שכללו מילים וביטויים הקשורים לסמים, התנהגות מתירנית ומיניות בוטה. הם הצליחו למצוא קשר בין אזורים גיאוגרפיים שבהם היה ניתן לראות מגמה של ציוצים מיניים ובין עליה בהיקף מחלות המין המדווחות.

זיהוי התפרצות המחלה על ידי פעילות ברשתות חברתיות, צילום: shutterstock זיהוי התפרצות המחלה על ידי פעילות ברשתות חברתיות | צילום: shutterstock זיהוי התפרצות המחלה על ידי פעילות ברשתות חברתיות, צילום: shutterstock

המחקר מצא עליה בהיקף הציוצים המיניים בקליפורניה, ניו יורק, טקסס ופלורידה, ובכמות הציוצים המיניים לגודל האוכלוסייה בדלאוור, לואיזיאנה ודרום קרולינה.

לפי שון יאנג, מייסד ומנהל מכון המחקר להתנהגות דיגיטלית ופרופסור בפקולטת הרפואה באוניברסיטה, הבעיה הגדולה היא שהחוקרים השתמשו במידע פומבי ישן ולא מעודכן מ-2009. למרות זאת, יאנג אמר כי הוא בטוח כי טוויטר ומידע ביג דאטה יכול לשמש ככלי לניטור מחלות. גם בגופים אחרים, חלקם מסחריים, נערכים מחקרים דומים: קבוצה של חוקרים ממיקרוסופט, בראשות הישראלי ד"ר אלעד יום טוב, משתמש במידע מבוסס חיפושים בבינג כדי לאתר התפרצויות של מחלות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות