אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

גלעד ארדן: אגרת הטלוויזיה תבוטל בתוך שנה; רשות השידור תפורק

שר התקשורת הציג את המלצות ועדת לנדס לבחינת השידור הציבורי: תוקם רשות שידור חדשה שתפעיל שלושה ערוצים - בעברית, בערבית וערוץ ילדים; הטלוויזיה החינוכית תמוזג לתוכה; לפיד: "נגבש הסכמי פרישה הוגנים עם העובדים ברשות"

06.03.2014, 09:20 | אופיר דור

"בעוד שנה מהיום, עד ה-31 במרץ, תבוטל אגרת הטלוויזיה של רשות השידור", כך פתח היום שר התקשורת גלעד ארדן את מסיבת העיתונאים בה הוצגו המלצות ועדת לנדס לבחינת השידור הציבורי. הבטחה זו אושרה על ידי שר האוצר יאיר לפיד שקרא לחברי הכנסת לאשר במהירות את הצעת החוק שתוגש בנושא זה.

לדו"ח ועדת לנדס המלא לחצו כאן

קראו עוד בכלכליסט

ארדן ולפיד אימצו שניהם את המלצות ועדת לנדס לפיהם רשות השידור תפורק בהדרגה ובמקומה יוקם גוף חדש. תקציבו של הגוף החדש יהיה 700 מיליון שקל - 300 מיליון פחות מהיום. מתוך זה רק 35 אחוז יוקצו לשכר. תקציב הרשות יגיע מאגרת הרדיו, מהכנסות עצמאיות ומהשלמה מתקציב המדינה. הרשות תפעיל שלושה ערוצי טלוויזיה - ערבית, עברית וערוץ ילדים. כמו כן, הטלוויזיה החינוכית תהפוך לחלק מרשות השידור החדשה. 

מתחם רשות השידור ברוממה, צילום: תמר הירדני, ויקיפדיה מתחם רשות השידור ברוממה | צילום: תמר הירדני, ויקיפדיה מתחם רשות השידור ברוממה, צילום: תמר הירדני, ויקיפדיה

"תשלום האגרה הפך לסמל לקנס מאוס והדבר הזה לא יכול להימשך", הוסיף ארדן. "היום מתחיל עידן חדש שבו יהיה שידור ציבורי איכותי. שידור שיתן מענה לכשלי השוק של הטלוויזיה המסחרית".

לפיד הדגיש את החשיבות של ניתוק הפוליטיקה והפוליטיקאים מהשידור הציבורי. הוועדה המליצה על מינוי דירקטוריון מקצועי שימנה את מנכ"ל רשות השידור החדש. הדירקטוריון עצמו ייבחר על ידי ועדת איתור שהיא עצמה תיבחר על ידי השר. כל זה נועד ליצור מחיצות בין הפוליטיקאים לבין השידור הציבורי.

לפיד הדגיש את שיתוף הפעולה בינו לבין ארדן בנושא עתיד רשות השידור. ארדן ציין כי ראש הממשלה עודכן גם הוא על המתווה הצפוי. רשות השידור החדשה תפיק בעצמה חדשות ותוציא את רוב התכנים להפקה חיצונית.

לאחר אישור חוק רשות השידור החדש, יוקם גורם מפרק לרשות הקיימת שינהל את המשא ומתן על פרישת העובדים, ואת מכירת נכסי הנדל"ן של הרשות שיממנו את פרישת העובדים. במקביל תוקם מנהלת חדשה שתתחיל לשאוב את סמכויות הרשות הישנה ולבנות את המנגנון החדש.

במקביל לעבודת הוועדה החלה היועצת המשפטית של משרד התקשורת להכין את הצעת החוק שתרכז את המלצות הוועדה.

יו"ר הוועדה איש הטלוויזיה רם לנדס אמר כי הוועדה גיבשה 40 המלצות, שכולן התקבלו פה אחד על ידי חברי הוועדה.

לפיד הוסיף, כי "צריך שידור ציבורי אבל לא שידור ציבורי כמו שיש עכשיו. הממשלה הזאת באה לעבוד ואנחנו זוכים לגיבוי למהלך".

 

"לסגור לאלתר את רשות השידור"

 

בעקבות פרסום המסקנות, קורא יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) ״לסגור לאלתר את רשות השידור ולמנוע את ההפקרות המשתוללת בניהול מיליארדי שקלים (כ- 3.4 מיליארד שקל), מכספי הציבור, שאיש אינו יודע מה קורה איתם. יש לחקור לעומק כיצד התנהלה הרשות במשך כל השנים, מה נעשה בכספים הרבים שהוצאו מהציבור בנוסף לתקציבי עתק מהמדינה, לחקור התקשרויות עם משרדי עורכי דין פרטיים וספקים. מבירורים שקיימתי בוועדת הכספים, נראה שהתנהלות הרשות על גבול הפלילים וחייבים למצות את הדין עם מי שסרח. במקביל, מתוך אמונה בנחיצות השידור הציבורי, יש להקים גוף יעיל שיפעל בשקיפות ויספק שידור ציבורי ראוי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות38 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

38.
אגרת רשות השידור, היא אגרה לא מוסרית ולא צודקת
אגרת רשות השידור, היא אגרה לא מוסרית ולא צודקת. היא נגבית באופן זהה מעשיר ומעני. ממי שברשותו 20 טלוויזיות חדישות ומי שברשותו טלוויזיה ישנה וממשתכרי שכר מינימום. האגרה יצרה מנגנון מפלצתי שמטרתו לגבות האגרה. היא מסבכת בכל שנה עשרות אלפי ישראלים שומרי חוק עם עוכרי הדין - שמרוויחים מליונים מגביית האגרה והקנסות, על חשבון החלשים בחברה שלא יכולים להתמודד עם עוכרי הדין - ועם ההוצאה לפועל. חייבים לבטל האגרה ומנגנון הגבייה הדורסני שלה. אפשר לקיים שידור ציבורי מצומצם ולא בזבזני על חשבון אגרת הרדיו שנגבית במועד חידוש רישיון הרכב, בלי מנגנון ובלי פגיעה בפרטיות של האזרחים. מספיק חצי מיליארד ש"ח שנגבים מאגרת הרדיו ומהפרסום בערוצים הציבוריים, כדי לקיים שידור ציבורי ראוי בטלוויזיה וברדיו. חייבים לבטל לאלתר את אגרת העושק.. לפני 9 דקות · אהבתי
דוד כהן  |  10.03.14
לכל התגובות