אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת ונצואלה מנסה לשחרר לחץ: תקל הפיקוח על שער החליפין צילום: איי אף פי

ממשלת ונצואלה מנסה לשחרר לחץ: תקל הפיקוח על שער החליפין

זאת בניסיון לפתור את המחסור במצרכי יסוד ולרסן את המחאות שפרצו סביב יוקר המחיה

08.03.2014, 10:30 | בלומברג
ממשלת ונצואלה הודיעה כי בכוונתה להקל את הפיקוח על שער החליפין, זאת בניסיון לפתור את המחסור במצרכי יסוד ולרסן את המחאות שפרצו סביב יוקר המחיה. סגן הנשיא לענייני כלכלה, רפאל רמירז, מסר כי המדינה לא תטיל הגבלות על המסחר במערכת המט"ח החדשה, סיקאד 2 (Sicad 2), שתצא לדרך ביום שני הקרוב. לדבריו, הממשלה תציע לשוק החדש כמויות מט"ח "משמעותיות", אך תפעל כדי להבטיח שעבור ייבוא של מוצרים חיוניים כמו תרופות, שער החליפין יעמוד על 6.3 בוליבר לדולר.

הבירה קרקאס, צילום: פליקר (Roberto Hernández) הבירה קרקאס | צילום: פליקר (Roberto Hernández) הבירה קרקאס, צילום: פליקר (Roberto Hernández)

"לא ייקבע מראש שער החליפין, זה יהיה שוק עם אספקה חופשית של מטבע חוץ", אמר רמירז במסיבת עיתונאים בקרקאס. "אנחנו נספק את המטבע כדי לעזור לזרימת השוק".

מחסור בדולרים משתק את הייבוא, והותיר את המדפים במרכולים ריקים למחצה. במקביל, האינפלציה השנתית במדינה טיפסה ל-58% - השיעור הגבוה בעולם. המשבר הכלכלי בוונצואלה, שמחזיקה בעתודות הנפט הגדולות בעולם, הצית בחודש האחרון גל של מחאות נגד הנשיא ניקולס מאדורו, ואלה הסתיימו במותם של 19 אנשים. מחר אמורות להתקיים הפגנות נוספות בעקבות המחסור במצרכים.

להערכתו של הכלכלן פרנסיסקו רודריגז מבנק אוף אמריקה, המהלך של הממשלה יוביל לפיחות. לדבריו, הסיכוי להגדלת כמות הדולרים בשוק כבר עזר להוריד את שער החליפין בשוק השחור, והוא מעריך כי שער המטבע בסיקאד 2 ינוע על 25-40 בוליבר לדולר. "זהו מהלך חיובי כי הממשלה עושה פיחות למטבע", הוא אומר, "אם הממשלה תתעל ביעילות את הדולרים שהיו בשימוש במערכות המט"ח הקודמות ותמכור אותם בשער גבוה יותר, היא תוכל לצמצם את הגירעון התקציבי ולהדפיס פחות כסף".

בתוך כך, רמירז הודיע גם כי ונצואלה חתמה על הסכם מימון של 5 מיליארד דולר עם סין בתמורה לאספקת נפט, והיא עשויה לחתום גם על הלוואה של 2 מיליארד דולר מרוסיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות