אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מינואר רכש בנק ישראל יותר מ-2.5 מיליארד דולר, אולם השקל עדיין חזק צילום: בלומברג

מינואר רכש בנק ישראל יותר מ-2.5 מיליארד דולר, אולם השקל עדיין חזק

היקף הרכישות בפברואר היה גדול יותר מהסכום שעליו דיווח הבנק בשבוע שעבר - 350 מיליון דולר, והסתכם ב-490 מיליון דולר

09.03.2014, 12:40 | אמנון אטד

היקף רכישות הדולרים שביצע בנק ישראל בפועל בחודש שעבר במטרה להחליש את השקל היה גדול יותר מהסכום שעליו דיווח הבנק בסוף השבוע שעבר, והוא הסתכם ב-490 מיליון דולר. זאת לעומת סכום רכישות של 350 מיליארד דולר שעליו דיווח בנק ישראל בדו"ח יתרות המט"ח החודשי.  

קראו עוד בכלכליסט

הפער בין שני הדיווחים נובע מרכישות הדולרים שביצע בנק ישראל ביום המסחר האחרון של פברואר, שחל ביום שישי בשבוע. רכישות אלה נרשמו בספרי הבנק החודש, והן יבואו לכן לידי ביטוי רק בנתוני יתרות המט"ח שאותם יפרסם הבנק בתחילת החודש הבא.

רכישות הדולרים שביצע בנק ישראל בחודש שעבר מצטרפות לרכישות הגדולות שלו בינואר, בהיקף של 1.8 מיליארד דולר, וליותר מ- 200 מיליון דולר שרכש הבנק בסוף השבוע החולף. כתוצאה מכך מסתכמות רכישות הדולרים שהספיק כבר בנק ישראל לבצע מתחילת השנה הנוכחית בכ- 2.5 מיליארד דולר. מאז חידוש רכישות המט"ח, בחודש אפריל אשתקד, רכש כבר בנק ישראל יותר מ- 7.5 מיליארד דולר. 

אילוסטרציה, צילום: רויטרס אילוסטרציה | צילום: רויטרס אילוסטרציה, צילום: רויטרס

אולם בינתיים המאמץ המוגבר של בנק ישראל להחליש את השקל מול המטבעות החשובים בעולם אינו מצליח להביא את התוצאות המקוות. כאמור, אחרי רכישות מוגברות של כ- 2.5 מיליארד דולר, ואחרי שבחודש שעבר הופחתה הריבית ב- 0.25% לשפל של 0.75% בלבד, השקל נותר חזק יותר מרמתו בסוף השנה שעברה. מול הדולר התחזק השקל מתחילת השנה ב- 0.3%, ואילו מול סל המטבעות ("שער החליפין האפקטיבי") התחזק המטבע המקומי בפרק זמן זה ב- 0.4%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
מס מחזור על מסחר . בדומה למע"מ יקוזז מפעילות ריאלית של ייצוא ויבוא.
מדיניות המיסוי במגרש של האוצר - בנק ישראל יכול להציג שאלות פומביות. גם מבקר המדינה גם בכנסת , אולי לפיד לא יכול לענות אבל יש מי שיכול לשאול . היקף המסחר במט"ח חורג מכל פעילות ריאלית משקית . פשוט חד ונכון - משהו מסריח מאוד במהלכים \ העדרם . בינתיים כל האזרחים ה" פשוטים " מפסידים והרבה .
לא מומנתי על ידי ספקולנט , בחירות 2000 ומשהו  |  09.03.14
1.
צריך לקנות כמות גדולה ויכון גם למכור
עד מתי פלוג תמשיך במדיניות הרופסת שלה של קניות קטנות ולאגור עוד דולרים היא צריכה לקנות כמות אדירה כמו מיליארד דולר ביום ולהפתיע את הבנקים שעושים שורט על הדולר ולגרום להם נזקים שיפסיקו לעשות שורט על הדולר ואז היא יכולה גם למכור אחרי שתתפוס להם סטופ לוסים וגם לא תצתרך להגדיל את יתרות המטח
אפי  |  09.03.14