אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: היקף החוב של המדינות בעולם חצה את רף ה-100 טריליון דולר צילום: shutterstock

מחקר: היקף החוב של המדינות בעולם חצה את רף ה-100 טריליון דולר

לפי נתונים שאסף הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS), החוב זינק ב-40% מאז המשבר הכלכלי ב-2008; הסיבה המרכזית לזינוק: סביבת הריבית הנמוכה

09.03.2014, 16:17 | בלומברג

מאז המשבר העולמי ב-2008, החוב העולמי זינק ב-40% וחצה את הרף של 100 טריליון דולר, וזאת על רקע מאמצי הממשלות לחלץ את הכלכלות מהמיתון, וניצול שיעורי הריבית הנמוכים על ידי חברות. כך על פי נתונים שאסף הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS).

מהנתונים עולה כי בין אמצע 2007 לאמצע 2013, התרחב החוב העולמי ב-30 טריליון דולר מ-70 טריליון דולר, זאת לעומת ירידה של 3.86 טריליון דולר בשווי המניות ל-53.8 טריליון דולר באותה תקופת זמן. הזינוק בחוב, כפי שנמדד על ידי הבנק להסדרי סליקה, שבסיסו בבאזל, גבוה כמעט פי 2 מהתמ"ג של ארצות הברית.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

היקף לקיחת ההלוואות קפץ לאחר שבנקים מרכזיים הורידו לשפל את הריבית בניסיון לעודד צמיחה, זאת בעקבות קריסת שוק המשכנתאות בארה"ב ופשיטת הרגל של ליהמן ברדרס, שהובילו למשבר הפיננסי העולמי החמור ביותר מאז ימי השפל הגדול. "בהתחשב בהתרחבות המשמעותית בהוצאות הממשלתיות בשנים האחרונות, הממשלות (כולל ממשלות מקומיות) הן מנפיקות האג"ח הגדולות ביותר", טוענים ברנימיר גרואיק ואנדראס שרימפ מ-BIS. הארגון שנמצא בבעלות 60 בנקים מרכזיים.

בשל החשש שרמות חוב גבוהות ידירו משקיעים בינלאומיים מהשווקים שלהם, מדינות רבות פנו לצעדי צנע, שכללו הפחתת ההוצאות והעלאת מסים, בניסיון להשיב את הסדר הפיסקלי שנזנח בעת המלחמה במיתון העולמי. הקיצוצים חסרי התקדים בין 2010-2013, הסתכמו ב-3.5% מהתמ"ג האמריקאי ו-3.3% מהתמ"ג בגוש היורו, כך לפי ג'וליאן קאלו, כלכלן בכיר בברקליס בלונדון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
אחיזת עיניים
כרגיל בלבלנים לא צופים מהלכים, הם מגיבים לאשר קרה.כלומר- צריך הייתי לכתוב כלכלנים-וכתבתי בלבלנים-לא סתם. הממשלות והבנקים עסוקים כל הזמן בהדפסת כסף- בכל צורה אפשרית-ניירות ערך- שלמעשה אין להם שום גיבוי ממשי-ולא חשוב איך קוראים להם.איגרות חוב, מניות,שטרות- או כל מיני צורות אחרות של הנעה על הנייר (מחשב)-הכל תאורטי-והכל- יתנקז ומתנקז לבועה אחת גדולה של מספרים ללא שום יכולת לעמוד עצמאית, ולכן ברור שרגע אחד וכל הבלון העצום הזה יתפוצץ לכולנו בפנים. זה משרת את הבנקים וכמה כלכלנים שמושכים את הבלון הזה עוד ועוד להתנפח-וכשהבלון הזה יתפוצץ-הכל יקרוס....אולי חוץ מהסינים שלהם יש יתרות ענקיות של דולרים.....גם באופן תיאורטי....
יאיר כרמין , אשקלון  |  10.03.14
לכל התגובות