אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טוויטר מפחדת מתביעות פטנטים, שילמה 36 מיליון דולר ל-IBM צילום: בלומברג

טוויטר מפחדת מתביעות פטנטים, שילמה 36 מיליון דולר ל-IBM

ענקית המחשוב היא מובילה עולמית ברישום פטנטים. לעומתה, הרשת החברתית החזיקה רק בתשעה ערב הנפקתה. גם פייסבוק רכשה רישיונות לשימוש בפטנטים מ-IBM, בסכום לא ידוע

10.03.2014, 12:09 | נמרוד צוק

כמה טוויטר שילמה ל-IBM על 900 הפטנטים שרכשה ממנה? 36 מיליון דולר. כך עולה מהדו"ח השנתי שהגישה טוויטר לרשות האמריקאית לניירות ערך (SEC). מניות החברה ירדו ב-2.4% במהלך סוף השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

הרשת החברתית רכשה מ-IBM - חברת הטכנולוגיה המובילה בעולם במספר פטנטים, המייצרת הכנסות ענק מחטיבת הקניין הרוחני שלה - על מנת להימנע מתביעות פטנטים. "חברות רבות בתעשיות האינטרנט, הטכנולוגיה והמדיה, כולל רבים ממתחרינו, מחזיקים בתיקי פטנטים וקניין רוחני גדולים יותר משלנו באופן משמעותי, דבר שעשוי להפוך אותנו מטרה לתביעות, בהיעדר יכולת להתגונן משפטית", הסבירו בטוויטר.

דיק קוסטלו, מנכ"ל טוויטר. מנסה להתגונן מפני תביעות פטנטים, צילום: רויטרס דיק קוסטלו, מנכ"ל טוויטר. מנסה להתגונן מפני תביעות פטנטים | צילום: רויטרס דיק קוסטלו, מנכ"ל טוויטר. מנסה להתגונן מפני תביעות פטנטים, צילום: רויטרס

הדיונים על העסקה יצאו לדרך בנובמבר 2013, לקראת הנפקת טוויטר בבורסה. רק מספר ימים לפני ההנפקה, בתזמון שאנליסטים רבים ראו כחשוד במיוחד, IBM שלחה לרשת החברתית הזהרה על כך שהיא מפרה שלושה פטנטים. הפטנטים עסקו בפענוח כתובות URL, הצגת פרסומות בדפי ווב ואיתור חברים משותפים ברשתות חברתיות.

IBM הציעה לטוויטר לדון בפתרון שלא יהיה כרוך במאבק משפטי, בעוד שטוויטר הגישה עדכון תשקיף שבו דיווחה כי תאבק ב-IBM משפטית וציינה כי היא מעריכה שיש ביכולתה להתגונן מפניו בהצלחה.

אבל כמה חודשים לאחר מכן התגלה כי טוויטר נכנעה וחתמה על הסכם פשרה עם IBM לפיה היא תרכוש ממנה פטנטים ותגיע להסכם רישיון על פטנטים נוספים. לפני עסקת הענק, היו ברשות טוויטר תשעה פטנטים רשומים בלבד, ו-95 בקשות לרישום פטנטים שטרם אושרו. IBM, לשם השוואה, מחזיקה ביותר מ-120 אלף פטנטים ומובילה במספר בקשות הפטנטים שהיא מגישה מדי שנה.

טוויטר אינה לבד. ב-2012, לדוגמה, קנתה פייסבוק מ-IBM כ-750 פטנטים, זמן קצר לפני הנפקתה, בסכום שלא פורסם. גם כאן, הרשת החברתית ניסתה להתגונן מפני תביעה - הפעם מצד יאהו. במהלך 2011 ו-2012 קנתה גוגל מ-IBM לא פחות מ-2,400 פטנטים כדי להגן על מערכת ההפעלה אנדרואיד מתביעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות