אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סערה בסיטי של לונדון: הנגיד הבריטי ייחקר בנוגע למניפולציה במט"ח בחדרי צ'ט צילום: בלומברג

סערה בסיטי של לונדון: הנגיד הבריטי ייחקר בנוגע למניפולציה במט"ח בחדרי צ'ט

מרק קרני יישאל כיצד ייתכן שהבנק המרכזי ידע על ההטיה עוד ב־2006 ולא פעל. גורמים משפטיים: "זה עלול להתברר כחמור יותר מפרשת הליבור"

10.03.2014, 18:19 | יואב בורנשטיין, לונדון

פרשת המניפולציה במטבע חוץ הכניסה לסחרור את המערכת הפיננסית בבריטניה. נגיד הבנק המרכזי של בריטניה מרק קרני יתייצב מחר (ג') בפרלמנט הבריטי כדי להגן על הגוף שבראשו הוא עומד. הוא יישאל איך ייתכן שהבנק המרכזי ידע על המניפולציה כבר לפני שמונה שנים, אך לא עשה דבר.

קראו עוד בכלכליסט

על פי החשד, סוחרי מטבע חוץ בבנקים הגדולים ביותר בסיטי של לונדון פעלו ביחד כדי להטות את השוק באמצעות תיאום פעולות ביניהם דרך חדרי צ'ט באינטרנט. השמות של חדרי הצ'ט היו, בין היתר, "הקרטל", "מועדון השודדים", "קבוצה אחת, חלום אחד" ו"המאפיה".

מרק קרני, צילום: בלומברג מרק קרני | צילום: בלומברג מרק קרני, צילום: בלומברג

מטרתם היתה להשפיע על שערי WM/Reuters שבהם משתמשים לקוחות גדולים כמו קרנות פנסיה וחברות רב־לאומיות כדי להמיר מטבע. הסוחרים עדכנו זה את זה לפני שאחד הלקוחות הללו עמד לבצע פעולת מסחר בנפח עצום - נפח שמשפיע על שערו של המטבע. כיוון ששערי WM/Reuters נקבעים בחלון של 60 שניות, לסוחרים היתה יכולת להשפיע עליהם במהלך היום. לדוגמה, אם הסוחרים ידעו שביום מסוים תתבצע רכישה גדולה של דולרים ב־4 אחר הצהריים, הם קנו דולרים לפני הרכישה, העלו את השער, ומכרו ברווח מיד אחריה. כך, למעשה, הלקוחות הפסידו כסף.

חמור יותר מפרשת הליבור?

היקף הסחר העולמי במטבעות הוא 5.3 טריליון דולר ביום, ושוק המטבעות הוא מהשווקים הפחות מפוקחים בעולם. הסיבה שנגיד הבנק של בריטניה יתושאל בפרלנט היא שעובדיו ידעו על שיטת המסחר הזאת כבר בשנת 2006, אך נתנו לה להמשיך לפעול. על פי גרסה אחרת, עובדי הבנק המרכזי אמרו לסוחרים ששיתוף מידע על לקוחות איננו אסור.

החקירה על מניפולציה בשוק המטבע הזר החלה רק בחודש אוקטובר האחרון, לא על ידי הבנק המרכזי, אלא על ידי רגולטור בריטי אחר - הרשות להתנהגות פיננסית (FCA). מנכ"ל ה־FCA מרטין ויטלי אמר בשימוע בפרלמנט בפברואר כי ההאשמות בדבר מניפולציה בשוק המטבעות "חמורות בדיוק באותה מידה כמו בפרשת הליבור". עם זאת, גורמים משפטיים המכירים את פרטי הפרשה אמרו שהיא עשויה להיות חמורה יותר, כיוון שהסחר במטבע חוץ משפיע על יותר בנקים, והשוק מבוסס על פעולות מסחר אמיתיות ולא על הערכות. הבנקים שהיו מעורבים בפרשת הליבור נקנסו ביותר מ־6 מיליארד דולר.

על פי גרסה אחרת, חקירת הפרשה הזאת עשויה להיות יותר מורכבת, כיוון שיכול להיות שנהגים שהשתרשו בשוק המטבעות והיו מקובלים לפני כמה שנים נראים פחות טוב בתקופה שאחרי המשבר הפיננסי.

יותר מ־20 סוחרים בבנקים ברחבי העולם פוטרו, הושעו או הוצאו לחופשה כתוצאה מהפרשה, בהם עובדים בבנקים בעלי היקף הסחר הגבוה ביותר במטבע חוץ - סיטיבנק, דויטשה בנק וברקליס. בבנק המרכזי הושעה עובד אחד. הבנק המרכזי עורך בחודשים האחרונים בדיקה פנימית נרחבת, הכוללת 15 אלף הודעות דואר אלקטרוני, 21 אלף רשומות מחדרי צ'ט ויותר מ־40 שעות של הקלטות שיחות טלפון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות