אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"חשבנו שלפזית יש בעל עשיר שמממן את אורח החיים שלה" צילום: אוראל כהן

"חשבנו שלפזית יש בעל עשיר שמממן את אורח החיים שלה"

הבעל מכחיש מעורבות, הקולגות מתארים עובדת חרוצה והמכרים טוענים שלהורים אין כסף למכולת. סיפורה של פזית ולד, החשודה במעילת הענק ב־yes

11.03.2014, 07:06 | אופיר דור

יום רביעי, 12 בפברואר, אמור היה להיות יום עבודה רגיל בשביל פזית ולד. עובדת חברת yes, החשודה היום במעילה בהיקף של 31.4 מיליון שקל בכספי החברה, חזרה בדיוק חודש קודם לכן מחופשת לידה למשרדה המוכר במחלקת הנהלת חשבונות במטה בכפר סבא. היתה זו חופשת הלידה השלישית שיצאה אליה מאז החלה לעבוד ב־yes, עם הקמת החברה ב־1999. 

קראו עוד בכלכליסט

רישום מוזר שמצאה במקרה חשבת בחברה, מירב אשורי, שינה את התוכניות של ולד. אשורי שאלה את ולד לגבי פעולה שבוצעה בספק בשם רז בימוי והפקה, שאותו לא הכירה. בתחילה חשבה אשורי כי ולד, שנחשבה לעובדת מקצועית וחרוצה, ביצעה טעות טכנית בלבד, אלא שתגובתה הלחוצה והמתחמקת והסתלקותה המהירה של ולד ממשרדי החברה בתואנה כי אחד משלושת ילדיה (חצי שנה, 5 ו־7) חולה, עוררו חשד שמדובר במשהו גדול יותר.

מכאן הדברים התקדמו במהירות: מנהלי אגף הכספים בחברה החלו בבדיקה יסודית יותר שבמהלכה התגלה כי הספק רז בימוי והפקה אינו מוכר בחברה ואינו מספק לה שירותים או מוצרים כלשהם. בהמשך הוזעקו גם רואי חשבון חקירתיים ממשרד בר לב ושות'. מהתמונה שהתגלתה באותו ערב ובימים שלאחר מכן עולה כי מאז שנת 2000 משכה ולד לכאורה סכומי עתק מהחברה.

צ'קים מזויפים לספק שלא קיים

לטענת yes - שהגישה נגד ולד, בעלה גיא ולד ואמה רונה מהלה תביעה אזרחית במקביל לכתב האישום הפלילי - בשנים הראשונות איתרה ולד, הממונה בחברה על ביצוע תשלומים לספקים, כרטיסי ספק בהם נרשמה יתרת זכות במשך תקופה ארוכה. על פי החשד, שינתה את שמות הספקים והוציאה צ'קים לפקודתם, כולל זיוף חתימת מורשי החתימה ב־yes ובראשם מנהל הכספים אורן ברגמן.

בסוף 2002 השתנה מעט דפוס הפעולה של ולד, לטענת yes, והיא הקימה ספק חדש לגמרי במערכת, בשם רז בימוי והפקה, שבו נרשמו 800 פקודות יומן, כולן על ידה. בדיקת משרד הרו"ח החקירתי גילתה בפח האשפה שבפינת העבודה של ולד צ'קים מזויפים שנזרקו, לכאורה בשל אי־שביעות רצון מרמת הזיוף. לפי החשד, ולד העבירה יתרות זכות שנצברו אצל ספקים רדומים במערכת לספק החדש שהקימה והוציאה צ'קים בסכומים של עד 90 אלף שקל שהופקדו בחשבונה, ולאחר מכן הועברו לחשבונות של אמה ובעלה או נמשכו בכרטיס אשראי ובמזומן.

הבניין בהרצליה בו מתגוררת פזית ולד בפנטהאוז , צילום: עמית שעל הבניין בהרצליה בו מתגוררת פזית ולד בפנטהאוז | צילום: עמית שעל הבניין בהרצליה בו מתגוררת פזית ולד בפנטהאוז , צילום: עמית שעל

ב־yes טוענים כי מרגע זה ועד למעצרה יצאה ולד למסע טשטוש ראיות, שהחל במחיקת קבצים רבים משרתי החברה ונמשך בניסיון להבריח נכסים, כולל מכירת ג'יפ אאודי מפואר ששימש אותה והיה רשום על שם אמה לסוחר רכב בשם יוסף אהרוני. לפי דו"ח חברת החקירות ששכרה yes, לאחר שוולד סירבה להתייצב לעבודה, היא ובעלה, מתווך נדל"ן במקצועו, שהו זמן ממושך במחלקת הבנקאות הפרטית של בנק הפועלים בהרצליה, שבו ניהלה את חשבונותיה. ב־yes חושדים שמטרתה של ולד היתה להימלט מהארץ.

מסעות שופינג ונסיעות תכופות לחו"ל

 

פזית ולד (39), מהלה לשעבר, גדלה בנחלת עדה, שכונה ותיקה שהתיישבו בה בעיקר עולים מתימן, השוכנת בסמוך לשדה התעופה בהרצליה. חברה מימי התיכון נזכרה כי הוריה של ולד בנו בית בשטח שליד ביתם של סבה וסבתה. אמה של ולד, רונה, עובדת כעוזרת גננת ואביה יהודה עובד בעמותה בהרצליה. פזית היא הבת הבכורה ולה שלושה אחים צעירים ממנה. קרוב משפחה תיאר את ההורים כמי "שאינם עניים אך גם לא שוחים בכסף. משפחה של שכירים שחיה מהיד אל הפה".

ולד למדה במגמה הומנית בתיכון היובל בהרצליה ובצבא שירתה כמש"קית ת"ש. "היא היתה תלמידה של 80 בערך, בחורה אינטליגנטית עם שכל ואישיות, אבל ממש לא גאון הדור. לא מישהי שהיית חושב שתצליח להפיל חברה גדולה כמו yes בפח. ממש לא", נזכרת חברה מימי התיכון. "היא גם מישהי שעבדה קשה תמיד, לא עצלנית. אני זוכרת שבחופשים היא עבדה כקופאית בסופרמרקט בקניון בהרצליה".

גם ב־yes לא יתנגדו לתיאור של ולד כעובדת חרוצה ונאמנה. "מנהלות חשבונות יכולות להיות לפעמים ממש "ראש קטן", אבל היא לא היתה כזו", נזכר גורם שעבד מולה ב־yes. "פזית היתה מאוד אחראית, תמיד נתנה תשובה בזמן ואם לא הספיקה לעשות משהו, עדכנה אותך שהוא יתבצע מחר". ולד היתה אהובה על חברותיה לחדר בעבודה ולמחלקה - אישה חייכנית, שמחה,נעימה ובעלת חוש הומור.

"למרות זאת, היה לה גם צד פרטי: היא לא סיפרה הרבה על עצמה או על הרקע המשפחתי שלה. המעגל החברתי שלה היה מצומצם והורכב ברובו מחברות שהלכו איתה מימי התיכון ועד היום", מספרת מכרה.

שום דבר בביוגרפיה של ולד לא מתקשר לחשדות המופנים כלפיה היום, חוץ מפרט קטן, לכאורה זניח. "במהלך התיכון פזית עשתה שינוי תדמית קיצוני", נזכרת חברתה. "היא הורידה 30 ק"ג בדיאטה רצחנית והחלה להתעסק הרבה יותר בטיפוח ובאופנה.

"תמיד היתה לה חיבה לשמלות, נעליים, תכשיטים ושעונים, וזה משהו שרק גבר בעקבות שינוי התדמית". ב־yes חושדים שהחיבה הזאת למותגי יוקרה, שהובילה למסעות שופינג במאות אלפי שקלים בכיכר המדינה, ביחד עם הרצון לחיות חיי מותרות פזרניים וראוותניים שכללו גם נסיעות תכופות לחו"ל - הם שהובילה את ולד לבצע את מעילת הענק ולבזבז ככל הנראה את חלק הארי של הכסף שגנבה.

ההגנה: לא ניתן לבצע את המיוחס לה

ולד התגוררה עד מעצרה בדירת פנטהאוז מרווחת בשכונה חדשה ופסטורלית השוכנת בין הרצליה לרעננה, לא רחוק מבית נעוריה. מלבד הדירה הטילה yes עיקול על חשבונות הבנק שלה ושל משפחה, על הג'יפ היוקרתי של הבעל מסוג גרנד צ'ירוקי ועל טרקטורון מסוג פולאריס שהיה רשום על שם אמה.

"כולם בחברה חשבו שפזית התחתנה עם בעל עשיר, שהיא הסתדרה בחיים ולכן היא יכלה להרשות לעצמה בגדים, תיקים ונעלים ממותגים שכולנו יכולים רק לחלום עליהם", מספרת עובדת ב־yes. "היא גם תמיד היתה מאוד נדיבה עם כולם, חילקה מתנות יקרות כשחזרה מחו"ל והזמינה לארוחות במסעדות".

ולד ממשיכה להכחיש את החשדות נגדה וגם בעלה ואמה, נגדם לא הוגש כתב אישום פלילי, מכחישים כל ידיעה על דבר המעילה. בעלה טוען כי חשב שהכספים הגיעו מהוריה של ולד שקיבלו ירושה גדולה.

בחברת הלוויין לא מקבלים את הגרסה שהאם, ובעיקר בעלה של ולד, לא ידעו על המעשים. בחברה משוכנעים שכספי המעילה לכאורה שימשו גם את עסקי הבעל וטוענים שלא ייתכן שסכומים בסדר גודל כזה הסתובבו בבית מבלי שהוא שם לב לכך.

עם זאת, נראה שגם ב־yes מבינים שחלק גדול מהכסף הגנוב כבר לא נמצא ברשות ולד. אחת הבדיקות שביצעה החברה היתה מול חנות מעצבים יוקרתית בכיכר המדינה, שמשרתת את הנשים העשירות בישראל. בחנות סיפרו כי ולד היתה הרוכשת מספר שתיים שלהם לאורך השנים האחרונות.

קו ההגנה של ולד במשפט הפלילי צפוי להיות כי לא ניתן היה לבצע את המעשים המיוחסים לה. "הפעולות שוולד ביצעה לכאורה במערכות החברה פשוט לא אפשריות לביצוע", אומר בא כוחה עו"ד בני כץ. "לא הגיוני שהיא גם פתחה חשבונות עסקיים בלי שהביאה אישורי דירקטוריון ומסמכים מעורכי דין. זה סותר את חוק החברות וחוק האיסור על הלבנת הון". עורכי הדין יבקשו לערוך לוולד בדיקות פסיכולוגיות שינסו להסביר מה יכול היה לגרום לה לבצע את המעשים המיוחסים לה.

מכרי המשפחה מספרים שהם נאלצים להתמודד עם קשיים גדולים: "yes הטילה עיקול גורף על כל חשבונות המשפחה, ואין להם איך לשלם לעורכי הדין. אפילו למכולת אין להם כסף עכשיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

92 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

91.
77-השוואה מאוד לא במקום
במקרה של אתי אלון המעילה הייתה גדולה בהרבה אבל היא לא לקחה גרוש לעצמה...לא ראו שום שינוי חיצוני עליה, חשבון הבנק שלה נותר כפי שהיה, היא לא קנתה דירה מפוארת, לא ביצעה קניות חריגות, לא נסעה בג'יפ שעולה 300 אלף ש"ח. הכל הלך להימורים-ולא שלה. כך שאם בעלה של אתי אלון אמר שלא ידע על כך יש את כל הסיבות בעולם להאמין לו. איזה אדיוט יאפשר לאשתו לגנוב כספים, להרוס אותו ואת המשפחה שלו והכל בשביל לממן את ההימורים של מישהו אחר כשהוא לא רואה מכך גרוש? במקרה הנ"ל הבעל נעצר אבל שוחרר לאחר שבוע - בוא נגיד שזה די חריג כי הוא ראה שאשתו קונה המון וביוקר, שיש כסף בלי הגבלה והיא סה"כ מנהלת חשבונות ביס. לכן שחרורו אומר שכנראה הוא הצליח לספק הסבר משכנע מאוד. מכל מקום המשטרה הוציאה צו עיכול נכסים על החשבון הנפרד שלו-ולא ברור למה אם היא שיחררה אותו ממעצר. אבל מה שממש לא ברור זה למה המשטרה עיקלה את הנכסים של זוג הוריו המבוגרים. הרי אם המשטרה לא מצליחה להוכיח שהבעל ידע על מה שאשתו חשודה שעשתה איזה סיכוי קלוש יש שההורים המבוגרים שלו ידעו? זה סתם מגעיל.
13.03.14
88.
מה שמדהים הוא חוסר התחכום
אין כאן קונספירציה לדעתי-למרות שאני לא מכיר את מעגל אנשי הכספים של יס, אבל לא נראה שבכך מדובר. מה שכן, מדובר בגנבת חובבנית מאוד מאוד. עבדתי בחקירת הלבנת הון במשך שנים ונחשפתי לשיטות הכי מתוחכמות. אני לא רוצה לתת כאן רעיונות לאף אחד -אבל מה שהיא עשתה בהשוואה לגנבים אמיתיים-זה חובבני במידה שקשה לתאר.
רואה חשבון  |  12.03.14
לכל התגובות