אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הישג לעמותות: שר האוצר אישר נוהל חדש לתמיכות בארגונים החברתיים צילום: עמית שעל

הישג לעמותות: שר האוצר אישר נוהל חדש לתמיכות בארגונים החברתיים

הנוהל החדש אמור למנוע איחור בכספי תמיכה לעמותות ולהפחית את יכולת הממשלה לנקוט סנקציות נגד הארגונים ללא הליך שימוע

11.03.2014, 14:33 | עמרי מילמן

נוהל שר האוצר לתמיכות מתקציב המדינה בארגוני המגזר השלישי שאושר במרץ 2013 מספר ימים לפני הבחירות הקודמות, יתוקן, כך הוחלט אתמול (ב') לאחר דיונים בין נציגי משרד ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד המשפטים ביחד עם 'מנהיגות אזרחית' - ארגון הגג של גופי המגזר השלישי. הנוהל שעוסק בתמיכת המדינה בעמותות ובגופים שלא למטרות רווח כולל בתוכו הוראות והנחיות בנוגע לאופן ניהול הכספים בעמותות.

הנוהל הקודם כלל 19 סעיפים שמטרתם הסדרת הפיקוח של האוצר על העמותות. סעיפים אלו קבעו חובת האחריות האישית של מנכ"ל, יו"ר וראשי הוועדים של העמותות בנוגע לפעילות העמותה, עסקו בלו"ז הגשת דיווחים, אי יכולת ערעור על החלטות חשכ"ל ועוד. בארגונים החברתיים יצאו נגד הנוהל. בנוסף, ח"כ ניסן סלומינסקי יצא בזמנו נגדו ואמר כי מהנוהל עולה תחושה שהממשלה חושבת ש"כולם רמאים וגנבים" וכי לא ייתכן שזהו היחס לארגונים החברתיים. "זה בלתי מתקבל על הדעת. הארגונים מבצעים פעילויות חברתיות חשובות במקום הממשלה", אמר סלומניסקי.

הנוהל החדש תומך בפעולת העמותות והוא אמור למנוע איחור באישור כספי התמיכה. מסיבה זו התיקון קובע כי כל עיכוב של ועדת התמיכות יובא לידיעת השר הרלוונטי. בנוסף, האיסור על העברת כספי תמיכה ממוסד ציבורי נתמך, לא יחול על כל מוסד ציבור נתמך, אלא רק על גוף שסך כספי התמיכה השנתית שלו עולה על 25% ממחזור הכנסות באותה השנה.

שר האוצר, יאיר לפיד, צילום: עמית שעל שר האוצר, יאיר לפיד | צילום: עמית שעל שר האוצר, יאיר לפיד, צילום: עמית שעל

בנוגע לשכר הבכירים בעמותות סוכם כי ניתן יהיה לקבל אישור מראש לחריגה מוועדת התמיכות. כמו כן  תקרת השכר תחושב שנתית ולא חודשית ובהמשך ייבחן גם עדכון סכום השכר המרבי למנהל בעמותה. כחלק מההסכמות רוככה הדרישה לאחריות אישית של מנכ"לים על כספי העמותות. נקבע כי בניגוד לנוהל המקורי, לא ינקטו סנקציות נגד ארגונים בקשר לאי קיום הוראות הנוהל ללא הליך שימוע שיאפשר לארגונים להציג עמדתם. בנוסף, הדרישה שמימון פעילות הפיקוח על הארגונים על ידי רואי חשבון חיצוניים תהיה מוטלת על הארגונים הנתמכים – בוטלה.

עו"ד אופיר כץ, יו"ר מנהיגות אזרחית מסר היום כי: "אנו שמחים שנציגי הממשלה ובראשם אנשי משרד האוצר ראו לנכון להסדיר ולתקן את נוהל התמיכות תוך דיון והסכמות עם ארגוני המגזר השלישי ובכך לאפשר לארגוני החברה האזרחית בישראל להמשיך ולפעול למען מאות האלפים בישראל שמסתייעים מדי יום בעזרתם בתחומי החינוך, הבריאות והרווחה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות