אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"המערב עדיין שומר קלף חזק: הפסקת מימון לבנקים רוסיים" צילום: רויטרס

"המערב עדיין שומר קלף חזק: הפסקת מימון לבנקים רוסיים"

לקראת משאל עם שנוי במחלוקת שיתקיים בקרים על האיחוד עם רוסיה, נציגים מארה"ב ומאירופה דנו בלונדון בהקפאת נכסיהם של גורמים רוסיים ובהגבלת תנועתם. מומחה בכיר לרוסיה ל"כלכליסט": "לרוב ההנהגה הרוסית יש נכסים במערב"

12.03.2014, 09:06 | יואב בורנשטיין, לונדון

נציגים מארצות הברית וממדינות האיחוד האירופי נועדו היום (ג') בלונדון כדי לגבש את רשימת האנשים שנכסיהם יוקפאו ותנועתם בעולם תוגבל, כחלק מהטלת הסנקציות על רוסיה בעקבות ההתערבות באוקראינה.

קראו עוד בכלכליסט

התאריך האחרון להטלת הסנקציות, כפי שסוכם בין ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, הוא יום שני הקרוב - יום אחרי משאל העם שאמור להיערך בחצי האי קרים על האיחוד עם רוסיה. משאל העם הוגדר על ידי שני המנהיגים, שנפגשו בגרמניה השבוע, כ"לא חוקי" ו"לא לגיטימי".

בבריטניה מסרבים לומר אם הסנקציות יכוונו בעיקר נגד פוליטיקאים רוסים ואנשי המעגל של פוטין, או גם נגד אנשי עסקים ובהם גם כאלה שגרים ועובדים בלונדון. בפגישה  נבחנה גם החוקיות של הטלת סנקציות על אנשים פרטיים, שקשה להוכיח כי הם קשורים למשטר ברוסיה.

קמרון. ללמוד מההיסטוריה, צילום: בלומברג קמרון. ללמוד מההיסטוריה | צילום: בלומברג קמרון. ללמוד מההיסטוריה, צילום: בלומברג

ראש ממשלת בריטניה הכיר בכך שהתעשיות הביטחוניות של בריטניה והמגזר הפיננסי בלונדון - אשר לו קשרים ענפים ועמוקים עם רוסיה - עלולים להיפגע כתוצאה מהטלת הסנקציות. אולם לדברי קמרון, בריטניה למדה מההיסטוריה כי היא חייבת "להתייצב איתנה כנגד תוקפנות": "באירופה עמלנו ב־70 השנים האחרונות לשמור על השלום - וההיסטוריה לימדה אותנו שהתעלמות מרמיסת אומות גורמת לבעיות גדולות יותר בטווח הארוך", אמר קמרון בפרלמנט הבריטי. 

במקביל לכך, גוברים הקולות לסילוקה מקבוצת מדינות ה־G8 שאליה הצטרפה ב־1998. בוושינגטון, דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר אתמול כי קשה להאמין שפסגת ה־G8 המתוכננת להתקיים בסוצ'י ביוני אכן תצא אל הפועל. זאת בהתבטאות החריפה ביותר עד כה בנושא. קמרון הזהיר כי רוסיה תגורש מקבוצת המדינות המתועשות, אלא אם תשתף פעולה בהרגעת המתיחות באוקראינה, על כך דיווחה היום סוכנות הידיעות איטאר־טאס. "אם רוסיה תנקוט צעדים נוספים, מובן שהיא עלולה לגרום לכך שה־G8 יחזרו להיות G7", אמר קמרון. "אבל אני מקווה שלא יהיה בכך צורך". קמרון המשיך את הקו הנוקשה שאותו נקט בסוף השבוע שר החוץ הבריטי וויליאם הייג, שהזהיר גם הוא כי רוסיה מסתכנת בגירוש ממועדון ה־G8.

אף כי רוסיה צפויה לארח את הפסגה בסוצ'י, בריטניה וצרפת פרשו כבר משיחות ההכנה לאירוע. הייג ציין כי קבוצת המדינות המפותחות תיפגש באתר אחר השנה, ללא רוסיה, ובפורמט של שבע מדינות. "כבר השעינו את ההכנות לפסגה והפסקנו את הפגישות לקראתה", אמר. "מובן שאחת האופציות, אם לא תירשם התקדמות דיפלומטית, תהיה לבטל את האירוע, ואכן מדינות ה־G7 חופשיות להיפגש לבדן. אלה הם מהלכים שלא יתקבלו בברכה ברוסיה", הוסיף.

 

כסף רוסי במקלטי מס

לדברי פרופסור פיליפ האנסון, מומחה לרוסיה ממכון המחקר הבריטי צ'טהאם האוס, המכון הידוע ביותר בעולם ליחסים בינלאומיים, עצירת משאל העם בשלב הזה היא כמעט בלתי אפשרית. "איני יכול לדמיין שום דבר שיעצור את משאל העם כעת. יהיה הרבה יותר אפשרי לעצור את ההתקדמות של רוסיה במזרח אוקראינה", אמר האנסון, המחזיק בתואר אבירות בריטי, בראיון ל"כלכליסט", "פוטין חייב להצטייר כמנצח, זה הדבר העיקרי. האירועים באוקראינה גרמו לו להצטייר כמפסיד ועכשיו הוא תוקף בחזרה. יש הרבה מקום ללחצים שיכולים לסייע לשיחות בין ממשלת אוקראינה הנוכחית לבין הקרמלין".

מיליארדים רבים של הון רוסי שהועזב מהמדינה אחרי התפרקות ברית המועצות נמצאים במקלטי מס, שהן מדינות חסות של בריטניה, ומנוהלים בבנקים בלונדון. קפריסין, החברה באיחוד האירופי, היא גם מרכז בנקאות רוסי חשוב. הטלת סנקציות על רוסיה עשויה לגרום להקפאת הנכסים שמקורביו של פוטין צברו מחוץ לרוסיה.

במקביל, בריטניה בוחנת את שיתוף הפעולה הביטחוני שלה עם רוסיה מתוך הנחה שחוזים למכירת נשק יבוטלו. בהקשר הזה האנסון מעלה נקודה חשובה: סנקציות, הוא אומר, הן גם איתות לצד השני עד כמה אתה מסוגל לסבול. "אם אתה פוגע בעצמך, אתה שולח איתות חזק מאוד. אתה מראה שאתה בעצמך מוכן לשלם מחיר. עדיין לא ברור אם לממשלות במערב אירופה יש כוח להתמודד עם האינטרסים, כמו אלה של הסיטי בלונדון או אלה הקשורים בגז. אני די מופתע מהטון התקיף של אנגלה מרקל בשיחותיה עם פוטין. אם ככה גרמניה מדברת, ישנה סבירות גבוהה שהאיחוד האירופי ככלל יהיה קשוח - קשוח הרבה יותר ממה שציפיתי.

הסיטי בלונדון, צילום: דוד הכהן הסיטי בלונדון | צילום: דוד הכהן הסיטי בלונדון, צילום: דוד הכהן

באופן מעשי, אומר האנסון, הטלת סנקציות על אנשים ספציפיים עשויה להיות משימה מורכבת. "ברוסיה אומרים שההחלטה להיכנס לקרים התקבלה על ידי קבוצה של 5–6 אנשים - מובן שפוטין הוא אחד מהם - שאין להם נכסים במערב. מובן שהם יגידו זאת במסגרת בלוף ובלוף־נגד. לרוב חברי ההנהגה הרוסית יש נכסים במערב והם יכולים להיפגע ממגבלות על תנועה למערב. אני לא בטוח כמה אפשר לעלות עליהם. מנגד, איסור על מתן ויזה לחברים במועצה הרוסית לביטחון לאומי, לאנשים בקרמלין ולאנשים במשרד הביטחון, בצבא וכו' - לזה תהיה השפעה חזקה".

ומה לגבי הקפאת נכסים?

"הקפאת נכסים זה דבר יותר מורכב מכיוון שיש בעיה חוקית פשוט להקפיא נכסים של אנשים, לדוגמה של אוליגרכים המקורבים לפוטין. לאוליגרכים אמנם יש השפעה, אבל עיקר העיסוק שלהם אינו יחסי חוץ ולא ניתן לקשור אותם בקלות לתהליך קבלת ההחלטות".

על פי ההערכות, על הנשיא פוטין עצמו לא יוטלו סנקציות מכיוון שהמערב עדיין מצפה ממנו לפתור את המשבר. בריטניה דורשת ממנו לתמוך בבחירות שייערכו באוקראינה בחודש מאי, להסיג את כוחותיו מחצי האי קרים ולבטל את תמיכתו במשאל העם. "איני מעוניין במשיכת חבל", אמר קמרון לפרלמנט, "אוקראינה חייבת לבחור את עתידה ולהיות גשר בין רוסיה לאירופה. העתיד של בריטניה עצמה תלוי בעולם שבו מדינות מצייתות לכללים". במקביל, האיחוד האירופי פועל למתן הקלות סחר לאוקראינה שיקרבו אותה עוד יותר לאירופה. המהלך, שיוריד או יבטל את המכסים על כל המוצרים האוקראיניים צפוי לחסוך לה כחצי מיליארד יורו. חיזוק קשרי המסחר יחמיר עוד יותר את מצבה של הכלכלה הרוסית, שכבר התחילה לראות בריחה של משקיעים.

"בסיטי לא יאהבו את זה"

"הכלכלה הרוסית כבר שילמה מחיר כבד", מציין פרופסור האנסון, "לא בגלל הסנקציות אלא בגלל ההשפעות על משקיעים וחברות רוסיות. חוסר הוודאות גרם לאובדן הביטחון בכלכלה הרוסית". הוא אומר שהמערב עדיין לא שלף את אחד הקלפים החזקים ביותר שלו: הפסקת המימון לבנקים רוסיים שבשליטת הממשלה. חצי מהמערכת הבנקאית ברוסיה היא בבעלות המדינה, והיא זקוקה לאשראי המערבי כדי להתקיים. "מערכת הבנקאות ברוסיה חלשה כעת גם ככה, והיא כן נסמכת בצורה כזו או אחרת על מימון מהמערב. זה יכול להיות נשק די חזק. לא שמעתי את זה מבכיר מערבי, אבל אני סבור שזה כן נמצא בדיונים. בסיטי של לונדון לא יאהבו את זה, אבל אם הפוליטיקאים יקדמו רעיון כזה, זה יכול להיות איתות חזק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות