אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי 41 הרקטות: תקיפה נרחבת של צה"ל בעזה צילום: איי פי

אחרי 41 הרקטות: תקיפה נרחבת של צה"ל בעזה

ירי הטנקים היה רק ההתחלה: מטוסי חיל האוויר מפציצים ברצועה, בתגובה לירי עשרות הרקטות לנגב המערבי. המטרות: לפחות חמישה יעדי טרור ששייכים לג'יהאד האיסלאמי, בכל רחבי הרצועה. בינתיים: מחר לימודים כרגיל

12.03.2014, 22:31 | מתן צורי,ynet

ירי הטנקים של צה"ל היה רק הפרומו: מעט אחרי השעה 22:00 בערב (ד') תקפו מטוסים של חיל האוויר לפחות חמישה יעדי של הג'יהאד האיסלאמי ברחבי רצועת עזה, כתגובה לירי עשרות הרקטות מאז אחר הצהריים. מקורות פלסטיניים ברצועה דיווחו שהמטוסים תקפו יעדים ברפיח, באזור חאן יונס, בדיר אל-בלאח וכן מוצב באזור בית להיא בצפון הרצועה. עד כה לא דווח על נפגעים פלסטינים.

שיגור רקטות מרצועת עזה, צילום: איי פי שיגור רקטות מרצועת עזה | צילום: איי פי שיגור רקטות מרצועת עזה, צילום: איי פי

מוקדם יותר הסתיימה ההפוגה בירי הרקטות מרצועת עזה. מעט לפני השעה 21:00 נשמעה אזעקת צבע אדום באזור שדרות. משעות אחר הצהריים נורו עשרות רקטות, 41 מהן נפלו בשטחי ישראל, חמש מתוכן בשטחים בנויים. כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות נוספות. מהירי לא היו נפגעים. עד לתקיפת חיל האוויר הסתכמה תגובת צה"ל בירי טנקים לעבר יעדי טרור ברצועת עזה - אחד מהם בצפון רצועת עזה והשני בדרומה - אבל בצבא הבהירו שלא יסתפקו בכך, ואכן מעט לפני השעה 22:00 הגיעה התקיפה המשמעותית יותר.

חרף המטחים הכבדים, בעוטף עזה החליטו בשלב זה לא להשבית את הלימודים, וגם חגיגות פורים צפויים להתקיים כמתוכנן. עם זאת, במועצה האזורית אשכול ביקשו מהתושבים להתעדכן בשעות הבוקר באתר המועצה. גם בפיקוד העורף חידדו נהלים: בהישמע אזעקה או קול נפץ התבקשו התושבים להיכנס למרחב המוגן בהתאם לזמן העומד לרשותם ולשהות בו עשר דקות.

 

בעקבות האירועים האחרונים נפגש מפקד פיקוד דרום, האלוף סמי תורג'מן, עם ראשי הרשויות ביישובי עוטף עזה. הוא הציג את תמונת המצב ואמר: "זהו האירוע החמור ביותר מאז מבצע עמוד ענן, שאינו קביל מבחינתנו. אין לנו שום כוונה להבליג על אף ירי". במקביל, שר הביטחון הורה על סגירת המעברים לעזה ועל עצירת ביקורי אסירים מעזה בבתי כלא בארץ. מעבר ארז יהיה היחיד שיפתח מחר למקרים הומניטריים בלבד.

 

הג'יהאד האיסלאמי לקח אחריות לירי וכינה את המטח מבצע "שבירת השתיקה". בהודעה של הזרוע הצבאית של ארגון הטרור נמסר כי נורו בסך הכל 70 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל: "מדובר בתגובה ראשונית על פשעיה של ישראל בגדה המערבית וברצועת עזה, כשהפשע האחרון הוא חיסולם של שלושת אנשי הזרוע הצבאית אתמול מזרחית לחאן יונס".

ההערכה במערכת הביטחון היא שעיתוי מתקפת הרקטות נקבע בשל מזג האוויר: הג'יהאד האיסלאמי ביקש זה תקופה להגיב למדיניות צה"ל, שתקף אחרי כל ירי רקטות של פעיליו לעבר ישראל, ופשוט המתין לעננות כבדה ברצועה - שהגיעה היום סמוך לשעה 17:00, וגררה שיגור של עשרות רקטות.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הצהיר במהלך הערכת מצב שקיים: "לא נעבור לסדר היום על מטחי הירי. לא נאפשר לג'יהאד האיסלאמי או לכל גורם אחר ברצועה לשבש את חיי אזרחי ישראל. כשלא יהיה שקט בדרום, גם ברצועת עזה לא יהיה שקט, באופן כזה שיגרום למחבלי הג'יהאד האיסלאמי להתחרט על הירי שביצעו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות