אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קו אופ לביהמ"ש: תנובה איימה להפסיק לספק סחורה ל-98 סניפים בפריפריה צילום: מיקי נועם אלון

פרסום ראשון

קו אופ לביהמ"ש: תנובה איימה להפסיק לספק סחורה ל-98 סניפים בפריפריה

הרשת מבקשת למנוע מתנובה לממש את כוונתה להפסיק לספק סחורה חנויות במושבים, אלא אם תקבל תשלום במזומן בלבד. בשעות הקרובות צפויה הרשת לפנות בתלונה גם לרשות ההגבלים העסקיים נגד תנובה. תנובה בתגובה: "לא קיבלנו את התביעה ולכן לא נוכל להתייחס"

16.03.2014, 15:03 | נורית קדוש

חודש אחרי שנחשף ב"כלכליסט" כי תנובה סירבה למכור לסניפי קו אופ שבמושבים את מוצריה במחיר שקבעה לרשת קו אופ העירונית, החריף הסכסוך העסקי בין הצדדים.  

קראו עוד בכלכליסט

קו אופ הגישה לפני כשעה לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לצו מניעה זמני במעמד צד אחד נגד תנובה. הבקשה הוגשה בנסיון למנוע מתנובה לממש את כוונתה להפסיק לספק סחורה ל- 98 החנויות במושבים, אלא אם תקבל תשלום במזומן בלבד.

 

בשעות הקרובות צפויה הרשת לפנות בתלונה לרשות ההגבלים העסקיים כנגד תנובה בצירוף בקשה לפתיחה בחקירה בחשד לניצול כח מונופוליסטי לרעה.

בתצהיר שהוגש לבית המשפט עם הבקשה לצו מניעה נטען כי "בית המשפט מתבקש לתת סעד ארעי עד לדיון בבקשה זאת על מנת למנוע נקיטת צעדים כוחניים וחד צדדים של המשיבה (תנובה נ.ק), כגון הפסקת אספקה הלכה למעשה של מוצריה לכמאה סניפים של המבקשת כפי שאיימה שתעשה ביום רביעי האחרון בשעות הצהרים, אם לא תתמלא דרישתה הבלתי סבירה לקבלת תשלום במזון ובמחיר לא הוגן ממפעילי סניפים אלה".

אריק שור, מנכ"ל תנובה, צילום: עמית שעל אריק שור, מנכ"ל תנובה | צילום: עמית שעל אריק שור, מנכ"ל תנובה, צילום: עמית שעל

"ניצול לרעה של כוח מונופוליסטי"

ראשיתה של המחלוקת בין הרשת לתנובה, נעוצה במהלך התרחבות שמבצעת הרשת בשנה החולפת, במסגרתו התקשרה הרשת בהסכמי זכיינות עם כ-100 צרכניות במושבים ובקיבוצים ברחבי הארץ.

על פי ההסכם שנחתם בין הרשת לבין בעלי אותן צרכניות, תעניק להם קו אופ ישראל זכות שימוש בשם הרשת, ידע בדבר הפעלה קמעונאית ושיווקית, ייעוץ משפטי ועוד. התמורה העיקרית לאותן צרכניות מהצטרפות לרשת כזכיינים נוגעת להוזלת עלויות הנובעת מכך שהרשת תבצע את הקניות עבורן והצרכניות יהנו מתנאי הסחר המועדפים שיש לרשת המונה עוד עשרות סניפים בבעלותה ברחבי הארץ. במסגרת זאת, פנתה על פי הטענות הרשת לספקים בבקשה להחיל את הסכמי הסחר שלה עימם על הצרכניות ונענתה בחיוב, למעט מחברת קוקה-קולה ותנובה.

בעקבות כך, פנתה קו אופ לעו"ד דודי תדמור, לשעבר הממונה על ההגבלים לקבלת חוות דעת בעניין סירובה של קוקה-קולה ולעו"ד צבי אגמון הנחשב מומחה לתחום ההגבלים העסקים, לקבלת חוות דעתו בנושא תנובה. מהתצהיר שהוגש היום לבית המשפט עולה כי קוקה-קולה הגיעה בסופו של תהליך להסכמות עם קו אופ הטוענת כי תנובה הינה החברה היחידה שעמדה בסירובה.

עו"ד אגמון קבע בחוות דעת שהועברה למנכ"ל תנובה אריק שור, כי סירובה של תנובה להחיל ההנחות המסחריות שהחברה מעניקה לרשת קו אופ, על הצרכניות במושבים, מהווה ניצול לרעה של כוח מונופוליסטי.

ברשת קו אופ טוענים כי "כך בדרך של כיפוף ידיים מנצלת המשיבה (תנובה) את מעמדה הדומיננטי בשוק והכל על גבם של הצרכנים הפריפריה, תוך שהיא מונעת במו ידיה את יישומו של המודל הכלכלי-חברתי, אשר כאמור קיבל את ברכת הדרך מאת הממונה על ההגבלים העסקיים".

על פי ייעוץ משפטי שקיבלו, התנהלות זאת של תנובה הינה בבחינת הפרה של חוק ההגבלים, מכוחו מוטלות עליה מגבלות וחובות. "התנהגותה של תנובה סותרת לפחות שלוש הוראות ספציפיות שהוטלו עליה על ידי בית הדין להגבלים עסקיים וקיבלו תוקף של פסק דין מבית הדין להגבלים עסקיים. בפרט, התנהגותה של תנובה סותרת את האיסור הקבוע בהוראה לסרב סירוב בלתי סביר לספק חלב ותוצרת חלב, סותרת את ההוראה להעניק הנחות, אשראי וכל הטבה ללקוחותיה מסיבות ענייניות בלבד וכן את ההוראה לקבוע תנאי אספקה ללקוחות על בסיס קריטריונים עניינים בלבד״

תגובת תנובה: "לא קיבלנו את התביעה ולכן לא נוכל להתייחס. ככלל, תנובה אינה מנהלת את יחסיה עם לקוחותיה דרך אמצעי התקשורת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות