אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקופאי של ה"בנק" המחתרתי יצא בזול

בלעדי לכלכליסט

הקופאי של ה"בנק" המחתרתי יצא בזול

גזר דין ראשון בפרשת היהלומנים שהואשמו בפעילות פיננסית אסורה: אילן בורוכוב נידון ל־2.8 שנים על תנאי ולקנס של 40 אלף שקל. ההרתעה עובדת?

17.03.2014, 08:20 | זוהר שחר לוי

אילן ישי בורוכוב, שהיה מעורב בהפעלת הבנק המחתרתי ברמת גן, הורשע בשבוע שעבר בהסדר טיעון בעבירות לפי חוק איסור הלבנת הון ונידון ל־2.8 שנות מאסר על תנאי ולקנס של 40 אלף שקל. פרשת הבנק המחתרתי נחשפה בינואר 2012, עם מעצר כמה יהלומנים במהלך שהפך את החקירה בעניינם לגלויה.

קראו עוד בכלכליסט

הלבנת כספים שיטתית

החקירה של להב 433 ורשות המסים העלתה חשד שתחת מסווה של סחר ביהלומים הפעילו המעורבים בנק מחתרתי שבו התנהלה פעילות בהיקף של כמיליארד שקל במשך שנים. המשטרה טענה שהבנק הופעל ממשרדי היהלומנים בבורסה ושפעילותו כללה הלוואות, העברת כספים לחו"ל, ניכיון צ'קים והמרות מט"ח. המעורבים, נטען, עסקו באופן שיטתי בהלבנת כספים בסכומים נכבדים ללא דיווח, תוך פעילות עם גורמים שונים בארץ ובחו"ל.

עו"ד אודי ברזילי, צילום: אוראל כהן עו"ד אודי ברזילי | צילום: אוראל כהן עו"ד אודי ברזילי, צילום: אוראל כהן

בחודשים האחרונים הודיעה הפרקליטות שתעמיד לדין כמה מהמעורבים, ובהם, כפי שנחשף ב"כלכליסט", גם אחיינו של לב לבייב, היהלומן גבריאל יוסיבוף. בשבוע האחרון הודיעה הפרקליטות לשבעה יהלומנים נוספים ולחברות שבבעלותם על כוונה להגיש נגדם כתבי אישום בכפוף לשימוע, בחשד לעבירות על פקודת מס הכנסה בשל הוצאת חשבוניות פיקטיביות.

במקביל להליכים האלה, הוגש בתחילת החודש כתב אישום נגד בורוכוב, שלפיו הוא העמיד נכסים פיננסיים ללא דיווח כנדרש לרשות לאיסור הלבנת הון בתקופה שבה פעל הבנק המחתרתי. עוד נטען שגורמים שביקשו להעביר נכסים פיננסים לארה"ב פנו אליו, וכנגד קבלת נכסים פיננסיים בישראל הוא העמיד לאותם לקוחות נכסים במדינת היעד. לפי האישום, בורוכוב עשה זאת באמצעות אנשי קשר בחו"ל וקיבל גם עמלה במזומן מהנכסים. "בתקופה הרלבנטית נתן הנאשם שירותי העמדת נכסים כאמור בשווי כולל של 750 אלף דולר, כאשר כל אחד מהשירותים עלה על 50 אלף שקל", נכתב בכתב האישום.

השופט ג השופט ג'ורג' קרא השופט ג

"הסדר טוב לכולם"

לצד כתב האישום הוגש לבית המשפט הסדר טיעון בעניינו של בורוכוב, המיוצג על ידי עו"ד עופר רחמני ממשרד אודי ברזילי, והוא הורשע בעבירות על חוק איסור הלבנת הון. "אין חולק על חומרתן הרבה של העבירות", כתב השופט ג'ורג' קרא בגזר הדין. "מנגד, נסיבות הביצוע כאן מלמדות על מי שביצע את המעשים במשך תקופה קצרה ובסכום לא גדול יחסית, אך אין לזלזל בטובת ההנאה שהפיק הנאשם".

עו"ד רחמני בתגובה: "ההסדר הוא תוצאה משעות של התדיינות עם הפרקליטות. הצדדים ובית המשפט הבינו שהתנהלותו של בורוכוב מהיום שהתגלתה העבירה ועד גזר הדין היתה נכונה, תוך הכרה בעבירה שבוצעה כמו גם בנסיבות המיוחדות. כך נחסך זמן יקר ואושר הסדר טוב ונכון לכל הצדדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
למי שלא הבין למה העונש כל כך קל !!!
המצב הוא מאד ברור, העונש הוא כל כך קל משום שזו החוליה הכי קטנה / חלשה/ טכנית בשרשרת. ולמי שלא מבין למה החוליה הכי קטנה סוגרת עונש כל כך קטן התשובה היא ברורה ! - כי הוא הולך "לשבור" את שאר השרשרת (מה שנקרא: טובת הנאה), דהיינו מה שנקרא "עד תביעה לטובת המדינה "
אחד מבפנים  |  17.03.14
לכל התגובות