אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש לי סיכוי רק אם אעבור לגור בברלין" צילום: עמית שעל

דיור עכשיו 2014

יש לי סיכוי רק אם אעבור לגור בברלין"

כתבת כלכליסט שוחחה עם משפחות כדי להבין אם פעם היה קל יותר לקנות דירה או שהבעיה נעוצה בדור הנוכחי. והיום: גיא מגיד, מעצב גרפי מנוסה בן 40 שלא מצליח להגיע לרווחה כלכלית

17.03.2014, 06:57 | קרן צוריאל הררי

משפחת מגיד

גיא (40). לא בתמונה: אביו של גיא, מיכאל מגיד (90)

 

מתגורר >> גיא הוא רווק שגר בדירת שני חדרים בתל אביב תמורת שכירות של 3,700 שקל בחודש. "הדירה שלי היא לא אינדיקציה לתל אביב כי זו דירה של קק"ל. על החוזה אני חותם בבית קק"ל. יש לי שם איש קשר, והדירה מתוחזקת על ידם - הם שיפצו את השירותים, שמו מזגנים. אני מרוצה מהדירה ומקק"ל כבעל בית".

הכנסה >> 12,000 שקל בחודש נטו. גיא הוא מעצב גרפי ותיק, שעובד כעת כמנהל סטודיו בחברה לקידום מכירות ואירועים. "אני מרוויח יפה היום, במיוחד לאור העובדה שיש לי 15 שנות ניסיון ועבדתי במשרדים הכי גדולים". ובכל זאת, גיא לא מצליח לחסוך. לפני שנה וחודשיים נפטרה אמו של גיא, ולאחר מכן הוא חלה ובילה תקופה יחסית ארוכה בבתי חולים מבלי לעבוד באופן מסודר.

לקנות דירה >> דירה כמו זו שגיא מתגורר בה בשכירות עולה כ־2 מיליון שקל, כלומר 166 משכורות שלו. באשר לסיכויים לקנות דירה גיא משיב ש"אין דבר כזה. גם אם היה לי הון עצמי הייתי פוחד לקחת עליי מחויבות חודשית של משכנתא, כי אי אפשר לדעת מה יקרה מחר. כשאמא שלי חלתה לפני שנתיים זה הראה לי שהחיים מזמנים לנו כל מיני דברים יש מאין".

גיא מגיד, צילום: עמית שעל גיא מגיד | צילום: עמית שעל גיא מגיד, צילום: עמית שעל

הדירה של ההורים >> דירת חמישה חדרים בבת ים, 117 מ"ר, בקומה שביעית מתוך שמונה, שההורים קנו ב־1982. האב מיכאל היה זמר אופרה ברוסיה, וכשעלה לארץ הוא עשה הסבה לחזנות ונתן שיעורי פיתוח קול. האמם סוזן עבדה בבנק לאומי ולאחר מכן פתחה עסק עצמאי לקישוט עוגות. מיכאל בן 90 היום ולא זוכר כמה עלתה הדירה ומה היתה הכנסתם באותה תקופה, אולם גיא זוכר שהמשכנתא לא היתה עול כבד על המשפחה בילדותו.

שוק של מעסיקים >> גיא מוטרד מהשינוי בשוק העבודה, שהפך ללא נאמן לעובדים ודורש מהם לעבוד שעות ארוכות תמורת שכר נמוך שדורך במקום. "השאלה היא לא רק לגבי היכולת לקנות דירה, אלא עוד קודם לגבי היכולת שלך להבטיח את ההכנסה שלך", הוא מסביר. "שוק העבודה מאוד בעייתי, זה שוק מטורף של מעסיקים וכל אחד עושה מה שמתחשק לו. ההורים שלנו ידעו שהם יכולים להיות באותו מקום עבודה 40 שנה, היום זה לא קיים".

יוקר המחיה >> גיא מספר שהוא ממעט לצאת לבלות ושלא נסע לחו"ל מ־2003. "אני לא רואה סיבה שכוס בירה תעלה 36 שקל. זה מטורף בעיני, זה פשע", הוא אומר. "את רוב הקניות שלי אני לא עושה בתל אביב אלא בבת־ים, כשאני נוסע לאבא שלי, כי הכל שם יותר זול. אני עושה קניות עם רשימה מסודרת, אין ברירה, חייבים להיות מחושבים".

בילוי אלטרנטיבי >> גיא מתנדב בהתארגנויות הקשורות למחאה החברתית ומציע את כישוריו כמעצב גרפי. "חשוב בעיני לקחת בזה חלק. לא רק לקטר אלא גם לקום לעשות", הוא אומר. "הסיסמה של יאיר לפיד היתה 'באנו לשנות' - אז בואו נשנה, נפגין, נקפיד על צרכנות נבונה".

ברלין >> גיא רוצה להיות אבא, להרגיש רווחה כלכלית ולחסוך קצת כסף. הוא לא רואה את זה קורה בנסיבות הנוכחיות ולכן הוא שוקל לעבור לתקופה מסוימת לברלין. "הסיכוי היחיד שלי הוא אם אעבור לגור בברלין, ואני פועל בכיוון. ביררתי על הזכאות לדרכון ואני זכאי. אני בן ארבעים, אני רוצה להביא ילדים ואין שום סיכוי שאוכל לעשות את זה בארץ כי ההוצאות כבדות".

משפחות המעוניינות להשתתף במדור מוזמנות לפנות ל: mail@calcalist.co.il

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

155 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

155.
לצערי הרב אנשים צודקים המצב הכלכלי לא מאפשר חיים נורמליים התהליך
לדעתי בלי לכנס לפרטים (הם רבים מאוד)לא נתן לפתרון בשברים מהסוג הזה ניתנים לפתרון רק אחרי משבר גדול מאוד אני מקווה שהמדינה לא תיחרב אחרו .חבל. בכול מיקרה אני מאחל בהצלחה למי שעוזב כי פשוט להרבה אנשים אין בררה אחרת .לכול הטוקבקיסטים נגד אני מעריך באיזה צד פוליטי של המפה אתם.אלו שעוזבים אנשים לא פחות טובים ממכם וזה לא עושה טוב למדינה
כול מי שרוצה להגר בהצלחה , שרון  |  18.03.14
154.
שתי הערות, אחת ארוכה ואחת קצרה:
1. כמו מגיבים אחרים, גם אני לא מבין איך הוא לא מצליח לחסוך. הוא מרוויח היטב, וחי לבדו. אמורה להיות לו יכולת לחסוך שלושים ושישה שקלים לכוס בירה? אז שישתה במקום אחר. אף אחד לא מכריח אותו להגיע למקומות כאלה. אי אפשר גם לגור במרכז ת"א וגם להתלונן שהמחירים יקרים. מה רע בלקנות בבת-ים? למה לצפות לגור בתוך המרכז, לא לזוז מטר מהמרכז ואז להתפלא שמשלמים הרבה? אם בבת-ים הרבה יותר זול, אז כל מי שקונה ביוקר בת"א יכול לבוא בטענות רק לעצמו. ראוי היה לקחת את המקרה הזה ולנתח בדיוק את ההוצאות שלו כדי לראות על מה הוא משלם וכמה. אני בטוח שהכתבת הייתה מגיע למסקנה שהוא יכול לחסוך כסף, והרבה. 2. וההערה הקצרה: מצב הדיור איום ונורא. כשאין ביטחון תעסוקתי והמחירים גבוהים כל כך זה באמת מפחיד, ואי אפשר לשכוח שמחירי הדלק והמכוניות פה בשמיים והתחבורה הציבורית רחוקה מלהיות ראוייה. אני לא חושב שהחיים בחוץ לארץ הם גן עדן, אבל מי שיכול לשפר את מצבו ע"י הגירה בהחלט צריך לעשות את זה. החיים קצרים.
מיי שהוו  |  17.03.14
153.
הבן אדם בן 40 - היה צריך לקנות דירה לפני 10 שנים שעוד היה זול
חבוב, היית צריך לקנות דירה עוד ב-2004 המחירים היו הרבה יותר נמוכים אז, תפסיק לנסות למכור סיפורים של מסכן שלא יכול לקנות דירה כי זה יקר. היום, יש צעירים עם בעיות אמיתיות, שבגיל 25 נאלצים להתמודד עם מחירים באמת גבוהים, ושלא הייתה להם הזדמנות בית במחיר שפוי, כי הם למדו לבגרות בתקופה הזו. ואם אתה בגיל 40 ואין לך מספיק כסף זה רק בגלל שאתה בזבזן. אז באמת, תעשה טובה, אתה לא רציני, עשית לעצמך פדיחה רצינית עם הכתבה הזו, מקווה בשבילך שהשארת כסף לפנסיה ולא בזבזת גם אותו. בכיין.
18.03.14
152.
אז תרד
תן לי לנחש, יש לך טלפון נייד של כמה אלפי ש"ח שמחליפים כל שנתיים, טאבלט, מחשב נייד, מכונת קפה, בר מים, ועוד דברים מיותרים. אתה אוכל הרבה בחוץ. אני מפרנס משפחה, ולא חסר לי כלום, עם משכורת נמוכה יותר. גם אשתי עובדת, וקנינו בית מחוץ לגוש דן. 70 מטר, ומספיק. לא חייבים פנטהאוז במגדלי בון טון עם אבזור מלא וריהוט חדש. לך תחיה בגרמניה. באמת, בלי כעס. לא יהיה לך שם טוב יותר. אני מעדיף להישאר במדינה שלי, עם החברים והמשפחה שלי, גם אם זה אומר שאני אצרוך קצת פחות.
עידן  |  18.03.14
לכל התגובות