אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה בוחנת הגדלת הקצבאות לחד־הוריות צילום: חיים כץ

בלעדי לכלכליסט

הממשלה בוחנת הגדלת הקצבאות לחד־הוריות

משרדי האוצר והרווחה מגבשים תוכניות להגדלת מענק מס הכנסה שלילי וקצבת המזונות לנשים חד־הוריות עובדות. לפי התוכנית, גם נשים המשתכרות עד 9,000 שקל ברוטו בחודש יהיו זכאיות למענק ולקצבה

18.03.2014, 08:20 | מיקי פלד

משרדי האוצר והרווחה בוחנים ביצוע שינוי בשיטת מתן הקצבאות לנשים חד־הוריות. לאחרונה הורה שר האוצר יאיר לפיד לאנשי משרדו להציע דרכים לשנות את תקרת הזכאות למענקי עבודה (מס הכנסה שלילי) כך שיותר חד־הוריות יהיו זכאות להם. במקביל, שר הרווחה מאיר כהן מכין הצעה לתוכנית ניסיונית להעלאת קצבת המזונות שמקבלות 18 אלף חד־הוריות שהגרוש שלהן לא משלם להן מזונות.

מאיר כהן, שר הרווחה, צילום: חיים כץ מאיר כהן, שר הרווחה | צילום: חיים כץ מאיר כהן, שר הרווחה, צילום: חיים כץ

השינוי שהאוצר בוחן הוא העלאת תקרת השכר שתחתיה אמהות חד־הוריות זכאיות למענק עבודה. כיום עומדת התקרה על 6,100 שקל ברוטו לאם עם שני ילדים או 6,717 שקל ברוטו לאם עם שלושה ילדים, וההעלה הנבחנת היא לשכר חודשי של כ־9,000 שקל ברוטו. בנוסף, נבחנת גם הגדלה של מענק הלימודים לבית ספר יסודי וחטיבת הביניים שניתן למשפחות חד־הוריות על ידי הביטוח הלאומי בגובה של 857–1,557 שקל לתלמיד.

במקרה של משרד הרווחה, הבדיקה מתרכזת בבניית הוראת שעה לתוכנית שתבדוק אם שינוי שיטת החלוקה של קצבאות המזונות תעודד חד־הוריות לצאת לעבודה או להגדיל את שעות העבודה. לפי התוכנית במשך שנתיים נשים שמקבלות כיום קצבת מזונות יהיו זכאיות לקבל אותה כל עוד הן משתכרות מתחת ל־9,000 שקל בחודש, במקום התקרה שעומדת כיום על 5,600 שקל בחודש. עלות התכנית מוערכת בכ־80 מיליון שקל. מדובר בהצעה דומה לזו שהציעה לממשלה עמותת ידיד.

 

נכון לסוף 2013 הביטוח הלאומי משלם קצבה חודשית ל־18,051 חד־הוריות, כאשר הקצבה הממוצעת עומדת על כ־1,900 שקל בחודש בלבד. על פי חוק המזונות, הביטוח הלאומי משלם לאישה את הסכום שנקבע בפסק הדין למזונות או את הסכום שנקבע בחוק - הנמוך מביניהם. אם הביטוח הלאומי לא מצליח לגבות מהגרוש של האישה את הסכום המלא התיק עובר לטיפולה של ההוצאה לפועל. כיום הביטוח הלאומי מצליח לגבות כ־50% מהסכומים שניתנים לאמהות ובעתיד שיעור זה מצופה לעמוד על מעל ל־80% לאור פתיחת מסלול ייעודי למזונות בהוצאה לפועל.

כיום ככל שאישה משתכרת יותר, כך קטנה הקצבה לה היא זכאית. כך למשל אישה עם שני ילדים אשר עובדת בחצי משרה ומשתכרת 2,500 שקל ברוטו בחודש זכאית לקצבת מזונות של 1,947 שקל ולמענק עבודה של 230 שקל. עם זאת, אם אותה אישה תשתכר כ־4,300 שקל בחודש הקצבה שלה תצטמצם ל־857 שקל בחודש בעוד מענק ההכנסה יעלה ל־495 שקל בחודש. במצב כזה, אפילו בתוספת קצבת הילדים בגובה 280 שקל בחודש ההכנסות של אותה אישה לא יספיקו כדי להרים אותה ואת ילדיה אל מעל לקו העוני, שעמד ב־2012 על 5,978 שקל בחודש למשפחה בת שלוש נפשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
גרושה 15 שנים
אני גרושה כבר 15 שנים עם שלושה ילדים ובלי מזונות מהיום הראשון, ביבי (יימח שמו) בתור שר האוצר החליט שלא אקבל מזונות מביטוח לאומי בעקבות 400 שח מעבר לתקרת המס.. המשכורת שלי 5800 שח ל 4 נפשות ..!!! אני חיה שבוע מתוך חודש!!! יש לי שני חילים בבית אחד מהם לוחם בגבעתי,... עד מתי...?????? אני באמת חושבת שהגיע הזמן ליוזמה מבורכת...
שושה  |  20.10.15
9.
אני בשוק מהתגובות
למי שלא הבין את הכתבה, מדובר בנשים כמוני שהגרוש נעלם ולא משלם מזונות על 3 ילדיו. יש אפשרות לקבל מהביטוח הלאומי את סכום פסק הדין למזונות אבל הקצבה מופסקת אם יוצאים לעבוד. אני רוצה לראות אתכם אחד אחד שמלגלג על הקצבה הזו, איך אתם תסתדרו עם 3 ילדים ו4.000 ש"ח. אף אחד לא בוחר להיות חד הורי במצב הזה! תחשבו קצת לפני שאתם מגיבים.
אתי , דרום  |  06.04.14
7.
על מה הם מדברים?!!! מה עם גברים חד-הורים וקצבאות שארים?
גבר שמאבד את בת זוגתו, נשאר עם ילדים קטנים, משכורת אחת, מטפלות, הכל עליו, לא יכול להתחייב לקריירה ומקבל קצבת שארים של כ- 3300 ש"ח שאפילו לא מתקרבת למשכורת נוספת. לא כל החד הוריים הן נשים שהחליטו במודע להביא ילדים לבד או גרושות (וגם להן צריך לדאוג). יש כאלה שהמציאות הזו נכפתה עליהם! לדעתי, לא מדובר בהרבה מאוד אנשים ומקווה מאוד שהממשלה תגדיל את הסיוע בנושא הזה לאלמנים!
ש , ת"א  |  18.03.14
לכל התגובות