אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההחלטה הדרמטית של לפיד: מע"מ 0% על דירה ראשונה צילום: עמית שעל

ההחלטה הדרמטית של לפיד: מע"מ 0% על דירה ראשונה

על פי הצעתו של שר האוצר, שתועלה בקבינט הדיור בשבוע הבא, זוגות עם ילד ששירתו בצבא יקבלו פטור ממע"מ ברכישת דירה חדשה מקבלן בסכום של עד 1.6 מיליון שקל. עלות התוכנית: 2 מיליארד שקל בשנה

18.03.2014, 07:54 | דותן לוי

לפיד הכריע: זוג צעיר עם ילד ששירת בצבא או בשירות לאומי יזכה לרכוש דירה בסכום של עד 1.6 מיליון שקל במע"מ 0%. כך חשף היום "ידיעות אחרונות". ההצעה תעלה לדיון בקבינט הדיור כבר ביום שני הקרוב; האוצר ינסה להבטיח כי ההוזלה תגיע לרוכשי הדירות באמצעות קביעת מחיר ממוצע לכל אזור מגורים.

קראו עוד בכלכליסט

אחרי שנים של ניסיונות לפתור את משבר הדיור בדרכים שונות ורבות קיבל האוצר לראשונה החלטה משמעותית שנועדה להקל על הזוגות הצעירים - על ידי מתן אפשרות לרכוש דירות באמצעות מע"מ בגובה 0%. ההחלטה התקבלה על ידי שר האוצר יאיר לפיד כאשר הגורמים המקצועיים במשרדו - פקידי האוצר - התנגדו לה בתוקף.

לפיד. אנשי משרדו מתנגדים, צילום: עמית שעל לפיד. אנשי משרדו מתנגדים | צילום: עמית שעל לפיד. אנשי משרדו מתנגדים, צילום: עמית שעל

ההחלטה אשר צפויה להגיע לאישור קבינט הדיור כבר ביום שני הקרוב תכלול כאמור מע"מ בגובה 0% לרוכשי דירה ראשונה אשר אין ולא הייתה בבעלותם דירה קודם לכן. הפטור יינתן לזוגות שירכשו דירות מקבלן במחיר של עד 1.6 מיליון שקל. כמו כן, תנאי שיחייב את קבלת הפטור יהיה שירות צבאי או לאומי של לפחות אחד משני הזוג וכן כי לפחות אחד מבני הזוג יעבוד.

מדובר בתנאים חדשים שידו של לפיד ניכרת בהם אשר דוחקים הצידה את אותם קריטריונים אשר היו מקובלים ביתר התוכניות שהעניקו הטבות לרוכשי הדירות כגון מחיר למשתכן וכללו נקודות זכות לבני זוג עם ילדים אך לא חייבו מיצוי כושר השתכרות. מההחלטה של לפיד יפגעו בעיקר זוגות צעירים מהמגזר החרדי כיוון שאלה לא יעמדו במבחן העבודה והשירות. זוגות במגזר הערבי צפויים להיפגע גם הם אך בשוליים בשל היקפים נמוכים יחסית של רכישת דירות בבניה רוויה על ידי מגזר זה. על פי הערכות בקרב שני המגזרים ינסו באמצעות לחצים פוליטיים וציבוריים להכניס את עצמם למסגרת ההטבות.

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל. בירך על ההחלטה, צילום: אביגיל עוזי שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל. בירך על ההחלטה | צילום: אביגיל עוזי שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל. בירך על ההחלטה, צילום: אביגיל עוזי

המבחן המשמעותי ביותר של הורדת המע"מ הוא מבחן השטח, כלומר לוודא שההנחה באמת תגיע לזוגות הצעירים ותוזיל את הדירה שירכשו במלוא 18% על מנת לעשות זאת השמאי הממשלתי יקבע מחיר למ"ר בהתאם לערים ולאזורי המגורים השונים, כלומר אם המחיר הממולץ על ידי השמאי בשכונת מצליח ברמלה נקבע על 10 אלף שקל למ"ר המשקף מחיר של מיליון שקל לדירת 100 מ"ר (כולל מע"מ). בכוונת האוצר להוריד 5% מהמחיר הממוצע שקבע השמאי, כלומר מי שירכוש דירה עד למחיר של 950 אלף שקל יזכה להטבה.

בצורה זו היזמים יחויבו לשמור על המחיר המדובר ולא להעלות אותו, אם כי בשוליים יתכן וחלק מהיזמים יהנו מכך. במקביל, גם על הזוגות הצעירים יוטלו הגבלות, זוג צעיר שירכוש את הדירה ויזכה להנחה יידרש להחזיק בדירה לפחות 5 שנים. במידה וימכור אותה לפני תום התקופה ישלם את מלוא המע"מ.

באוצר מעריכים כי התוכנית תעלה לקופת המדינה כ-2 מיליארד שקל לשנה בהסתמך על תחשיב של רכישה של כ-10 אלף יח"ד בשנה על ידי זוגות צעירים. סכום זה הינו אחת הסיבות לכך שהדרג המקצועי התנגד נחרצות לכך. כמו כן ההחלטה עלולה ליצור תגובת שרשרת שאיש לא יכול לדעת במדויק בשלב זה כיצד תשפיע על השוק. באוצר מעריכים כי התוכנית תגרום להקפאה של שוק הדירות מיד ראשונה לתקופה של 4-3 חודשים אך סבורים כי מדובר בהקפאה חיובית שתגרור אחריה גם הורדה של מחירי דירות מיד שנייה.

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל בירך על ההחלטה לאמץ את עקרונות התוכנית ואמר כי יש להפעיל אותה במתכונתה המלאה כפי שגיבש, כולל משפרי דיור המהווים רוב משמעותי של השוק ומבלי להדיר חלקים בחברה וזוגות צעירים ללא ילדים. אריאל הזהיר כי הפעלת התוכנית במתכונת המצומצמת שתחול רק על חסרי דיור הרוכשים דירה מקבלן, המהווים 8% בלבד מכמות העסקאות השנתית, עלולה להתברר כמהלך סרק שלא ישפיע על המחירים ורק יגרום נזק לתקציב המדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

78 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

77.
הערות חשובות !!!
הייתי משנה ומוסיף כאן חוקים !!! 1 - במקום זוג עם ילד לאפשר גם לזוג שהוא רק נשוי לקבל את ההטבה ! יש כאלה שלא יכולים להביא ילדים לעולם !!!! 2 - להגביל את הקבלנים שלא יפעלו לטובתם ויעלו את המחירים פתאום כרצונם ! 3 - יש כאלה שמסיבה כזאת או אחרת (מוצדקת + אישורים ) שלא עשו צבא לאפשר לקבל את ההטבה !! 4 - לעשות את כל הפעולות האפשריות שמשקיעים לא יקנו בקומבינה ע"ח ההטבה ואם הצליחו לקנוס אותם !!! 5- ההטבה חייבת אבל חייבת להתאפשר גם בקיבוצים , במושבים ובישובים קהילתיים ! הרי אחרי הכל אם תעשו סקרים 90% מהלוחמים בארץ ובואו נהיה כנים ! הם מקיבוצים מישובים קהילתיים וממושבים !!!! 6- לתת את ההטבה לצעירים מגיל 25 ומעלה !! 7- להנפיק מחירון דירות כמו ברכב + - מחיר ראלי ורק דרכו תהיה אפשרות לקנות או למכור וכל חריגה מהמחירון של מעל 10% יהיה קנס למוכר !!!
דעתי , צפון  |  19.03.14
לכל התגובות