אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"השאירו מחלוקות על הרפורמה בחשמל בתוך משרד האוצר" צילום: אוראל כהן, עומר מסינגר

בלעדי לכלכליסט

"השאירו מחלוקות על הרפורמה בחשמל בתוך משרד האוצר"

שר האוצר לפיד נזף בעובדיו הבכירים לאחר שהעבירו מסרים סותרים בתקשורת בנוגע לרפורמה בחברת החשמל. יוגב: עיקרי הרפורמה יפורסמו בימים הקרובים

19.03.2014, 08:06 | ליאור גוטמן

שר האוצר יאיר לפיד העביר מסרים שקטים לראשי האגפים שונים במשרד האוצר "להנמיך להבות" בכל הקשור למחלוקות הפנימיות בעניין הרפורמה במשק החשמל. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

הבקשה הגיעה לאחר הפרסומים השונים בתקשורת, שלפיהם קיימות מחלוקות בין הממונה על השכר והחשבת הכללית מצד אחד ובין אגף התקציבים ורשות החברות מצד שני על מסגרת הרפורמה במשק החשמל.

אחד מבכירי האוצר אף אמר אתמול שהמטרה היא להשאיר את התוכנית להוזלת מע"מ על דירה ראשונה בפוקוס תקשורתי ולכן יש "לדומם מנועים" בשאר התחומים.

מיכל עבאדי בויאנג מיכל עבאדי בויאנג'ו ואורי יוגב | צילום: אוראל כהן, עומר מסינגר מיכל עבאדי בויאנג

במשרד האוצר מנסים לצמצם פערים לקראת פרסום מתווה הרפורמה. מסתמנת הסכמה של הממונה על השכר ללכת למתווה של הרפורמה ובפרט שיובהר כי לא הובטח לעובדים כלום מראש. מנהל רשות החברות אורי יוגב הצהיר כי בכל מקרה יפרסם את עיקרי הרפורמה לשימוע בימים הקרובים. מבדיקת "כלכליסט" עולה שלאחר הפרסום יוענקו 30 יום להגיב על הרפורמה, כשבשלב הראשון זה יתבצע בכתב בלבד. לאחר שמיעת ההערות תגובש רפורמה סופית לשרי האוצר והאנרגיה.

הוועד ממשיך לדבוק בדרישה שלו למחול לו על כל חריגות השכר שהתגלו לכאורה בחברה בשווי 4 מיליארד שקל, כמו גם ברצונו לסכם את עלויות הפרישה לעובדים ולגמלאים שיכללו מענק של עד 100 אלף שקל לעובדים (לפני מס) "מענק חתימה", העלאת בסיס השכר לפורשים לרמה של עד 14–15 אלף שקל, פיצוי פיטורים גבוה ב־ 50%–30%לכל שנת עבודה והבטחה לבניית שתי תחנות כוח חדשות שיעסיקו מאות עובדים חדשים.

עלות התוכנית עלולה להגיע ל־9 מיליארד שקל, ובאוצר לא יודעים איך יכסו אותה כיוון שטרם נקבע בסיס תעריף החשמל לשנים הבאות, הוא מקור הכנסות החברה.

בתוך כך, בחברת החשמל ממתינים עם הדו"חות שמסכמים את שנת 2013. בהנהלת החברה מסבירים שאם ועדת יוגב תפרסם את מסגרת הרפורמה כבר בימים הקרובים, הדבר חייב לקבל ביטוי במסגרת הדו"חות הכספיים שאמורים לצאת כבר בעוד כשבוע וחצי לרבות ההשלכות הפיננסיות על מצב החברה "ביום שאחרי". אם לא די בכך, חברת החשמל טרם קיבלה פתרון ממשלתי לבעיית החוב של הרשות הפלסטינית שהיקפו 1.4 מיליארד שקל. רואי החשבון החיצוניים של החברה איימו לסווג את החוב כ"חוב אבוד", מה שיכביד על מצבה.

כפי שנחשף השבוע ב"כלכליסט", דו"ח פרפורמה של חברת החשמל, שחובר על ידי חברת הייעוץ הפיננסי TASC, מעריך שהחברה תסיים את 2013 בהפסד של כ־626 מיליון שקל. לפי דוח הפרפורמה, סך הכנסות החברה עשוי להסתכם בכ־28.14 מיליארד שקל ואילו סך התחייבויות החברה עלול להסתכם בכ־73.2 מיליארד שקל (ללא חוב הפלסטינאים). עלות הדלקים לשנה האחרונה נאמדת בכ־11.12 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות