אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: חובת דיווח כללית לא בהכרח תשפר את המאבק בהון השחור צילום: אלכס קולומויסקי

בנק ישראל: חובת דיווח כללית לא בהכרח תשפר את המאבק בהון השחור

יחד עם זאת, מציינים מחברי כלכלני הבנק, כי הרחבת חובת הדיווח בישראל גם לשכירים תאפשר לשנות את מערכת המס הקיימת

19.03.2014, 12:11 | אמנון אטד

נושא היעילות של דיווח כללי לרשויות המס בהתמודדות עם הכלכלה ה"שחורה" טעון בדיקה, זאת לנוכח העלויות הניכרות שיהיו כרוכות בכך גם לפרטים שהיום אינם מחויבים בהגשת דו"ח לרשויות המס וגם לרשויות המס עצמן. בספרות מוצג טווח רחב של גורמים המשפיעים על הנכונות של הפרט לציית לחוקי המס, אך לא נמצאה עדות ליעילותה של הטלת חובת דיווח כללית. יחד עם זאת, אם יתברר כי כלי זה אכן אפקטיבי והמדינה תחליט להנהיג דיווח כללי, יש ליישם אותו בשיטת הדיווח ההצהרתי, שלפיה רשויות המס מכינות בעצמן את הדו"ח השנתי עבור כל פרט על סמך הנתונים המנהליים על הכנסותיו.

קראו עוד בכלכליסט

קרנית פלוג נגידת בנק ישראל, צילום: אלכס קולומויסקי קרנית פלוג נגידת בנק ישראל | צילום: אלכס קולומויסקי קרנית פלוג נגידת בנק ישראל, צילום: אלכס קולומויסקי

שיטה זו, הממצה את האפשרויות הטכנולוגיות העדכניות, עדיפה על השיטה המסורתית שמחייבת כל פרט במשק להכין בעצמו ולהגיש לרשויות המס דו"ח שנתי על כלל הכנסותיו מכל המקורות. למסקנה זו מגיעים כלכלני בנק ישראל בקטע נוסף מהדו"ח השנתי של הבנק לשנת 2013 שהבנק מפרסם היום. הדו"ח השנתי המלא יתפרסם ב-31 במרץ.

יחד עם זאת, מציינים מחברי דו"ח בנק ישראל כי הרחבת חובת הדיווח בישראל גם לשכירים תאפשר לשנות את מערכת המס הקיימת. בין השינויים האפשריים הם מונים את שינוי הפרוגרסיביות של מערכת המס על ידי הנהגת מיסוי משולב, כגון הרחבת מדיניות התמיכה בהורים עובדים על ידי הכרה בהוצאות טיפול בילדים, הגברת יעילותו של מענק מס הכנסה שלילי על ידי התאמת סכום המענק להכנסה המשפחתית והגברת עידוד ההתפתחות המקצועית על ידי הכרה בסכום המדויק של עלויות הלימודים האקדמיים והמקצועיים. צידו השני של המטבע הוא שבדיווח לבדו לא יהיה די כדי לממש יתרונות אלה, ותידרש הקצאת משאבים כספיים מתאימה מצד רשות המסים כדי לבחון את הטפסים האלה ולמנוע הונאות שונות שהסבך של מערכת המס יאפשר.

הנושא של הטלת חובת דיווח כללית בישראל שב ועלה בשנתיים האחרונות במהלך הדיונים המחודשים בצורך לצמצם את התופעה של הכנסות לא מדווחות ולהילחם בהון השחור. זאת לאחר שמספר ועדות מקצועיות המליצו כבר בעבר על הטלת חובת דיווח כללית בישראל. המניעים להמלצה זו היו צמצום התופעה של הכנסות לא מדווחות, שינוי מערכת המס, שיפור מסדי הנתונים של רשויות המס ועוד.

בישראל חובת הדיווח (החובה להגיש לרשויות המס דו"ח שנתי על ההכנסות וההוצאות שהיו במהלך התקופה) חלה כיום על החברות וכן על כל הפרטים העוסקים בעבודה עצמאית. לעומת זאת, רוב השכירים במשק ושאר האוכלוסייה פטורים מחובת הדיווח. המשמעות של חובת דיווח כללית היא הרחבת חובת ההגשה של דו"ח שנתי לרשויות המס גם לכלל השכירים במשק. זאת בניגוד למצב הקיים, שבו המעסיק הוא זה שמדווח על ההכנסות של השכירים, והוא גם זה שמנכה במקור את המסים המוטלים על השכיר ומעביר אותם לרשויות המס. שיטה זו נהוגה בכחצי מהמדינות החברות בארגון ה- OECD. בשאר מדינות הארגון, ובהן ארצות הברית, קנדה, צרפת, דנמרק ויוון, על השכיר להגיש בסוף כל שנה דו"ח לרשויות המס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות