אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה מי התפטר?

פרשנות

למה מי התפטר?

מאז המחאה החברתית ראינו את הפוליטיקאים עסוקים בעיקר בהקמת ועדות ובהצהרות. התוכנית של לפיד היא קודם כל צעד אקטיבי

20.03.2014, 07:01 | גלית חמי

בעוד הדיה של התוכנית להקלה על זוגות צעירים בדיור עדיין באוויר, נשלחה אתמול הודעה דרמטית בתפוצה רחבה לעיתונאים מאת הכלכלן הראשי באוצר, שאומרת "לידיעתכם, מסרתי את המכתב המצורף לשר האוצר". המכתב המצורף היה מכתב התפטרות, שבו הסביר מיכאל שראל כי מה שהניע אותו היא ההחלטה לבטל את המע"מ על רכישת דירה ראשונה וחדשה.

הדרמה סביב התפטרותו של שראל מעוררת את השאלה: למה מי התפטר? במכתבו הוא מנמק באריכות את חסרונות התוכנית. מסמך כל כך מעמיק בנושא כלכלי לא זכור לנו שהוציא שראל מאז מינויו לפני פחות משנתיים לכלכלן הראשי.

מיכאל שראל מיכאל שראל מיכאל שראל

נזק שייקח זמן לתקן

בטח שלא ראינו את שראל מסביר לתפוצת המיילים שלו איך אפשר לפתור את בעיית מחירי הדיור ההולכים וגואים, גם לא ראינו שרים אחרים מגישים פתרונות אופרטיביים לפיתרון הבעיה. התוכנית של יאיר לפיד זכתה לביקורת לא רק מצד הכלכלן, שאותו לפיד קיבל בירושה משר האוצר הקודם, אלא משורה ארוכה של אנשים קצת יותר בכירים כמו נגידת בנק ישראל קרנית פלוג וראש הממשלה בנימין נתניהו. המסר העיקרי שלהם היה - טפל בהיצע.

אז נכון שכל כלכלן מתחיל יודע שכדי להוריד מחירים יש צורך להגביר את ההיצע או להקטין את הביקוש. בשנה האחרונה בנק ישראל עשה מאמצים גדולים להקטין את הביקושים, אך ללא הועיל. כל מהלכיו לעת עתה לא הביאו לבלימת עליות מחירי הדירות.

ומה לגבי הגברת ההיצע? מסתבר שאת הנזק האדיר שעשו בעשרות השנים האחרונות שורה של ממשלות, שדאגו להקטין את ההיצעים דווקא באזורי הביקוש, ייקח הרבה שנים לתקן. מאז המחאה החברתית בקיץ 2011 ראינו את הפוליטיקאים בעיקר עסוקים בהקמת ועדות והצהרת הצהרות. אף אחד עוד לא העז להכניס את היד לכיס.

התוכנית הנוכחית של קבינט הדיור בראשותו של לפיד היא קודם כל צעד אקטיבי. היא התחייבות עם מסגרת תקציבית. עם כל הכבוד לאזכורים של שראל מהספרות המקצועית, נדמה שהציבור כבר שבע מניתוחים של כלכלנים.

אלו שעושים

התוכנית של קבינט הדיור אמנם עשויה להוביל להגברת הביקושים לדירות בשווי של עד 1.6 מיליון שקל, אבל היא גם עשויה להסיט את הביקושים לטובת דירות חדשות, ואלה יבואו על חשבון הביקושים לדירות יד שנייה. בכך למעשה עשויה התוכנית להוריד את מחירן של דירות יד שנייה - המהוות היום את הנתח הגדול של השוק. במקביל, המהלך עשוי גם להוביל להסטת משאבי הבנייה של יזמים וקבלנים לשוק הדירות של עד 1.6 מיליון שקל כדי ליהנות מהגברת הביקושים, מהלך שאולי אפילו עשוי להקטין את הפערים בין הביקוש להיצע.

אבל כלכלה היא כידוע מדע לא מדויק, וייתכן שהתסריט הזה לא יתממש. המהלך של קבינט הדיור אולי אפילו יביא לתוצאה הפוכה, של התגברות עליות המחירים. אבל לפחות, בניגוד לפוליטיקאים אחרים, לפיד וחבריו לקבינט הדיור, בדומה לבנק ישראל - עושים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
יש שתי דרכים פשוטות לשנות את היחס הגבוה בין מחיר דירה ממוצעת למשכורת הממוצעת
הדרך הראשונה: בניה ממשלתית על קרקע ממשלתית של דירות שכחציים יימכרו במחיר השוק לממן את הבניה והשאר יושכר במחירים שפויים לזכאים (כל מי שלא היתה ברשותו דירה מעולם). הדרך השניה: להעלות את אחוז העובדים המאוגדים במדינה ולהעלות את המשכורות. ב 15 שנים האחרונות הצמיחה הגיעה אך ורק לכיסי המעסיקים. המשכורת הריאלית לא עלתה בכלל וזה אומר שרוב העם לא זכה להינות מפירות הצמיחה והכלכלה החזקה של ישראל. מי שנהנה זה רק קומץ קטן של אנשים שקונים את כל דירות הפאר במגדלים מהמשכורות שנגזלו מכל השאר. העלאת שכר ממוצע מצד אחד ובניה ממשלתית מסיבית מצד שני יורידו את מספר המשכורות הממוצעות לדירה ממוצעת לאזור ה 70 שזה מספר הגיוני וקביל.
בן אנוש  |  20.03.14
21.
צעד גאוני !! בכייה לדורות !!
בעצם זה יוריד את המחירים ויכול להעלות תוך כדי שזה מוריד את העלייה. בעצם מה שקורה זה שירד המחיר לדירות יד שנייה ויעלה מחיר לדירות יד רביעית ויד ראשונה מקבלן זה יוריד לתקופה של עלייה ממושכת של 3 חודשים. זה מה שאני מבין מכל הכלכלנים בשקל עשרים שמקשקשים ב 48 שעות האחרונות. כולכם גם ככה עובדים 210 ימים בשנה שובתים 150 וחולים/ימי כיף/ שקר אחר בכל שאר הזמן סתמו את הפה שלכם קצת, לפחות מישהו עושה משהו! יכול להיות לטובה או לא אבל עושה!
אמיר , רמת גן  |  20.03.14
לכל התגובות