אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הרפורמה בחברת החשמל יוצאת לדרך ללא הסכמות העובדים

טיוטת הרפורמה הופצה היום ללא הסכמות בסוגיות מרכזיות שיקבעו את סיכויי הצלחתה: תעריף החשמל והסכם עם העובדים, שמצדם מחריפים את העיצומים

23.03.2014, 07:33 | ליאור גוטמן

"יצאנו לדרך באופן חד־צדדי. אין כרגע הסכמות עם העובדים. ברור שעדיף היה להגיע להסכמות עם הוועד על כל התחומים, אבל הדרישות שלהם מוגזמות. אני מבין שזה פחות טוב ומעורר אצלם כעס, אבל שר האוצר מאוד נחוש לקדם את הרפורמה בחברת החשמל. הייתי בסיבוב הקודם של הרפורמה בנמלי ישראל ב־2005, שם הובטחו לעובדים תוספות שכר והטבות, וכולם רואים איך זה נגמר. אז תמיד עדיף ללכת בהסכמות ואני מקווה שכך יהיה המצב גם פה, אבל אם צריך ללכת למאבק - נלך למאבק". כך אמר בסוף השבוע בשיחה עם "כלכליסט" אורי יוגב, מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות והעומד בראש הוועדה לגיבוש הרפורמה במשק החשמל.

קראו עוד בכלכליסט

הבוקר הופצה רשמית טיוטת הרפורמה במשק החשמל, עם התייחסות פרטנית לארגון מחדש של חברת החשמל. עיקרי הרפורמה, שנחשפו במלואם ב"כלכליסט" בסוף פברואר, כוללים הנפקה של עד 20% ממניות החברה עד 2018; מכירת אתרי אשכול, רמת חובב ואלון תבור; הקמת שתי תחנות כוח חדשות; ביטול פרויקטי צמצום פליטות; שדרוג תחנות כוח וגריטת תחנות ישנות; מחיקת חצי מחוב החברה למדינה למניות והחצי השני ישולם על ידי מכירת תחנות כוח למדינה; הקמת שתי חברות בנות: להמרת מוני החשמל ולפיתוח עסקי בחו"ל; הוצאת ניהול מערכת החשמל הארצית מידי החברה וחתימה על הסכם שכר קיבוצי חדש.

טיוטת הרפורמה המלאה נשלחה הבוקר לכל השחקנים בשוק, כמו גם למשרדי הממשלה הרלבנטיים. ב־30 הימים הבאים תקבל ועדת יוגב הערות בכתב, ולאחר תיקונים היא תעביר את ההמלצות לשרי הממשלה - שר האוצר לפיד ושר התשתיות שלום — ליישום. הוועדה קבעה שני תאריכי בדיקה לבחינת הרפורמה ולתיקונים נוספים. לאחר מכן, ולאור העובדה שחברת החשמל פועלת מכוח חוק, יחל תהליך החקיקה הנדרש.

שר האוצר הזדרז ניסה להזים בסוף השבוע את השמועות שהוא נגד הרפרומה, ולשכתו הסבירה שהשר לפיד ישמח לקדמה תחת שלוש הנחות מוקדמות: הראשונה היא שהוא לא יכנס לסחטנות של העובדים בבקשות הפיצויים שלהם לקראת הרפרומה, השנייה היא שהטבת החשמל חינם תעלם והשלישית היא שתעריפי החשמל ירדו. על אף הנחותייו של שר האוצר, הרפורמה שהתהוותה חסרה שני נדבכים עיקריים: תעריפי החשמל וההסכמות עם העובדים. מגבשי הרפורמה אינם יודעים לומר מה צפויים להיות תעריפי החשמל בעתיד - שנקבעים על ידי רשות החשמל ושמהם נגזרות הכנסות ההחברה - וההמלצות בתחום העובדים כלליות למדי.

אורי יוגב. "ההערכות מראות שאם חברת החשמל לא תעבור רפורמה היא תסיים את השנה הבאה בהפסד עצום, ואז יצטרכו לנתח מי אשם ולנקוט צעדים", צילום: נמרוד גליקמן אורי יוגב. "ההערכות מראות שאם חברת החשמל לא תעבור רפורמה היא תסיים את השנה הבאה בהפסד עצום, ואז יצטרכו לנתח מי אשם ולנקוט צעדים" | צילום: נמרוד גליקמן אורי יוגב. "ההערכות מראות שאם חברת החשמל לא תעבור רפורמה היא תסיים את השנה הבאה בהפסד עצום, ואז יצטרכו לנתח מי אשם ולנקוט צעדים", צילום: נמרוד גליקמן

 

תחרות צפויה רק בעשור הבא

 

"לרפורמה יש ארבע מטרות: להוריד את מחיר החשמל; להסיר את הסיכון הפיננסי מעל חברת החשמל; להחליש את היד על השאלטר של העובדים; ולוודא אספקת חשמל סדירה למשק. אף שרשות החשמל לא היתה חלק מהוועדה, המהלכים שנעשו הם בתיאום מלא איתה", אומר יוגב. "אם רשות החשמל לא תוריד תעריפים אז לממשלה יש גם דרכים לטפל בזה", רומז יוגב לאפשרות לשינוי גם בסמכויות הרגולטור. יוגב הוסיף כי "ההערכות הפיננסיות מראות שאם חברת החשמל לא תעבור רפורמה היא עלולה לסיים את השנה הבאה בהפסד עצום, ואז יצטרכו לנתח מי אשם ולנקוט צעדים". רשות החשמל בעצמה כבר הודיעה שהיא לא תממן באמצעות הציבור כישלונות של הרפורמה או מתנות יוצאות דופן שיינתנו לפורשים. במקביל, יו"ר הרשות אורית פרקש כבר שלחה לפני כשלושה שבועות מכתב סודי ליוגב, שם היא מזהירה שהרפורמה לא תפתח את השוק לתחרות מלאה.

לטענת חבר בוועדת יוגב, הרפורמה מתמקדת בנושא הפיננסי ופחות ביצירת תחרות בשוק החשמל. לדבריו, שלב זה, של תחרות מלאה בשלושת מקטעי החברה (ייצור, הולכה ואספקה) יוכל להגיע רק בתחילת העשור הבא, לאחר התיייצבות משק החשמל.

העובדים לא משתפים פעולה

 

בטיוטה הנוכחית אין שום התייחסות למספר הפורשים, לפיצוי שיינתן להם וליתר השינויים הצפויים בתנאי ההעסקה. עובדי החברה לא משתפים פעולה, וביום חמישי האחרון אפילו החריפו את העיצומים, מנעו גביית כספים וגיוס אג"ח. יוגב מודה שכדי לבטל את הטבת החשמל חינם ולחתום על הסכם קיבוצי חדש נדרש שיתוף פעולה עם העובדים, כי לא ניתן לשנותו במעמד צד אחד. במקביל, האוצר חושש מדרישות הוועד בעיקר מאחר שבגיבוש יתר הרפורמות המתוכננות במשק, לרבות זו של הנמלים, יצוצו דרישות דומות. לפיכך, מהיום ועד אוקטובר - המועד האחרון שנקבע למשא ומתן עם העובדים - צפויים הוועד והאוצר לנהל מלחמת התשה הדדית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
כולם שקרנים - כולם ישלמו יותר
הקימו חמישים תאגידי מים, מחיר המים ירד או עלה? כמה שאוהבים לשנוא את עובדי חברת החשמל על משכורותיהם והחשמל חינם שהם מקבלים, שכולם יזכרו את השנאות האלה כאשר יקומו עוד ועוד חברות פרטיות. החברות הפרטיות באות להרוויח, ובכל העולם, בכל העולם הוכח, שהפרטה גורמת למחירי החשמל לעלות. אז שלא יהיה ספק, יוגב ולפיד יודעים את האמת, הם רק לא רוצים לספר אותה. כמה מיליארדים שישלמו לעובדי חברת החשמל כדי שיסכימו לשינוי, זה עדיין כסף חד פעמי. הכסף גדול שהציבור ישלם לשנים רבות לבוא, הוא בעשרות מיליארדים יותר. כמו עם תאגידי המים כולנו נתעורר יום אחד עם חשבונות בשמים, וזה כבר יהיה מאוחר, אבל כולנו בדרך למינוס, נחמם את ליבנו במחשבה שהוצאנו לעצמנו שתי עיניים, אבל הצלחנו להוציא אחת לעובדי חברת החשמל. החברות הפרטיות יצחקו כל הדרך אל הבנק.
אחד שיודע , ת-"א  |  23.03.14
9.
ליצור תחרות בתחום לא רווחי זו טעות ענקית, עדיף לעשות אירגון מחדש וליעל את הקיים
גם ככה מי שהתחיל לעבוד שם בעשור וחצי האחרון לא מקבל שום דבר לעומת הוותיקים ובמיוחד מול אנשי הכוח "הוועד", אז לעשות משהו עם הוועד שעושק את כולנו וגורם לכל החברה הכוללת ברובה עובדים שלא מרוויחים הרבה ולתת לנו האזרחים לחזר לשפיות. וכמי שקיבל ב 2004 הצעה נמוכה כמעט בחצי מהיי טק, יודע כמה ההפרש אדיר בין הוותיקים בכוח ולשאר
מהנדס חשמל  |  23.03.14
לכל התגובות