אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אנחנו עדים לתחילת עידן של בניית חברות ישראליות גדולות בנאסד"ק"

"אנחנו עדים לתחילת עידן של בניית חברות ישראליות גדולות בנאסד"ק"

כך לפי צחי הלל, מהמשקיעים הראשונים בבורדרפרי הישראלית שגייסה 80 מיליון דולר בסוף השבוע האחרון; בכך גדל היקף הגיוסים של החברות הישראליות בנאסד"ק ל-730 מיליון דולר מתחילת 2014

23.03.2014, 12:29 | ניר צליק
סוף השבוע האחרון היה מוצלח מבחינת החברות הישראליות הנסחרות מעבר לים כאשר שתי חברות חדשות נוספו לנאסד"ק, בורדרפרי, יצרנית תוכנות אבטחת המידע ומדיוונד, המפתחת תרופה לכוויות, והגדילו את היקף הגיוסים של החברות הישראליות בנאסד"ק ל-730 מיליון דולר. בין המגייסות עד כה היו גלמד, לומניס ו ורוניס, כאשר יתר הגיוסים היו מצידן של חברות שכבר נסחרו בבורסה.

ההנפקה הראשונה שיצאה לפועל היתה של מדיוונד, ביום חמישי, במסגרתה גייסה החברה 70 מיליון דולר לפי מחיר מניה של 14 דולר, שהיה בטווח הנמוך של המחירים שנכתבו בתשקיף, 14-16 דולר למניה, כאשר השווי של החברה בהנפקה עמד על 285 מיליון דולר.

על פניו, עשויה ההנפקה להיתפש כלא מוצלחת, מאחר והחברה כיוונה לגייס סכום מקסימלי של כ-90 מיליון דולר, אלא שייתכן שהסיבה לכך שמדיוונד הסכימה לגייס לפי שווי נמוך יותר נבעה מסוג הגופים שהחברה ביקשה להכניס למניה, שבמחיר גבוה יותר היו בוחרים שלא להשתתף בהנפקה. בשני הימים שבהם נסחרה החברה בנאסד"ק הוסיפה מניית החברה כבר 29.7% והיא נסחרת כבר לפי שווי של 370 מיליון דולר.

שווי אחזקותיה של כלל ביוטכנולוגיה בחברה, המחזיקה בכ-48% ממניות מדיוונד, עומד כעת על 178 מיליון דולר, כאשר הראל ביטוח מחזיקה ב-6.6% מהמניות בשווי 25 מיליון דולר ומגדל מחזיקה ב-6.4% מהמניות בשווי 24 מיליון דולר. ד"ר מריאן גורצקי, שהיה בין יזמי החברה, מחזיק ב-2.7% מהמניות בשווי 10.5 מיליון דולר וגל כהן, מנכ"ל החברה הנוכחי, מחזיק ב-1.3% מהמניות בשווי 4.9 מיליון דולר.

גל כהן, מנכ"ל החברה, אמר בשיחה עם "כלכליסט" אחרי ההנפקה כי "התחושות מעולות. עמדנו בכל היעדים שביקשנו לעמוד בהם בהנפקה ורואים את זה גם בתוצאות של ההנפקה. היו לנו ביקושים גבוהים מה שאיפשר לנו לבחור את הגופים שייכנסו בהנפקה". באשר לשימוש בכספי ההנפקה אמר כהן כי "כרגע אנחנו מקימים מערך שיווק בכל היבשת ויש לנו כבר צוות שהקים בגרמניה מערך שיווק. גייסנו מנהלי מדינות בכל היבשת ועד סוף 2014 אנחנו מתכננים למכור את התרופה בכל אירופה. לגבי שאר העולם, נעבוד עם מפיצים". באשר לשיווק התרופה בארה"ב אמר כהן כי "בארצות הברית אנחנו עומדים להתחיל ניסוי בשלב 3 במחצית הראשונה של 2014. אם נצליח לעצור את הניסוי באמצע כמו שעשינו באירופה אז אנחנו מקווים שנסיים את הניסוי עד מחצית 2017".

מדיוונד מפתחת את נקסובריד, תרופה לטיפול בכוויות ובפצעים כרוניים. התרופה המכילה אנזימים שמקורם בגבעולי אננס, מעכלת רקמות פגועות מבלי לפגוע בתאים הבריאים.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

 

בורדרפרי זינקה ב-25% ביום המסחר הראשון בנאסד"ק 

החברה השנייה שהשלימה הנפקה בנאסד"ק היא בורדרפרי, חברת אבטחת המידע שגייסה 80 מיליון דולר לפי שווי של 490 מיליון דולר, ומחיר מניה של 16 דולר, בטווח הגבוה של מחירי היעד – 14-16 דולר למניה. ביום הראשון למסחר זינקה מניית החברה כבר למחיר של 20 דולר, כך ששווי החברה עומד כעת על כ-610 מיליון דולר.

צחי הלל, שותף בקרן פיטנגו ואחד מהמשקיעים הראשונים בחברה, אמר בשיחה עם "כלכליסט" כי "זה יום גדול ומאוד מרגש. כל הטקס בנאסד"ק, והמעמד הזה מאוד מרגש. החברה היא התחילה עם חזון שהאינטרנט יהיה בינלאומי ושיצטרכו לטפל בהמרות מטבע בלבד. ההנהלה הקשיבה לשוק וללקוחות והפתרון הפך לרבה יותר משמעותי והפתרון הפך לכזה שכולל גם הונאות וכרטיסי אשראי ונתינת אינדיקציה מיידית לכמה מכס ומשלוח אתה תצטרך לשלם בכל מדינה בעולם, וזה מה שנתן את הקפיצה של החברה ואת האפשרות להיכנס למסה מאוד גדולה של לקוחות. לחברה יש 10% מכל 500 החברות הגדולות באינטרנט בעולם".

עוד אמר הלל כי "זה תחילת העידן של בניית חברות גדולות ישראליות. תמיד מדברים על האקזיטים של חברות ישראליות ופה זה טרנד הפוך של בניית חברות גדולות שיוצאות להנפקה ורק אז בונות את עצמן והופכות למובילות שוק".

פיטנגו היא בעלת המניות הגדולה בחברה עם אחזקה של 27.4% בשווי 167 מיליון דולר. קרן נוספת, אדמס סטריט, מחזיקה ב18% בשווי 110 מיליון דולר , קרן דלתא מחזיקה ב-10.4% מהמניות בשווי 63 מיליון דולר וונצ'ר סטרטג'י מחזיקה ב-4.9% בשווי 30 מיליון דולר.

מייקל דה סימון, מנכ"ל החברה, מחזיק ב-3.4% מהמניות בשווי 21 מיליון דולר. אדווין ניומן, סמנכ"ל הכספים, מחזיק ב-1.3% מהמניות בשווי 7.5 מיליון דולר. כריס גרין, מנהל האסטרטגיה, מחזיק ב-1.1% מהמניות בשווי 6.5 מיליון דולר. דניאל ציפורין, יו"ר החברה, מחזיק ב-2.2% מהמניות בשווי 13.6 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות