אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו מקדם את תוכנית מחיר המטרה במקביל לתוכנית 0% מע״מ צילום: אוראל כהן

נתניהו מקדם את תוכנית מחיר המטרה במקביל לתוכנית 0% מע״מ

ראש הממשלה יביא את הצעתו לקבינט הדיור, לאחר שגיבש אותה יחד עם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, וראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג׳ין קנדל

23.03.2014, 12:26 | רוני זינגר

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להביא לקבינט הדיור הצעה לקבוע מחיר מטרה לדירות. את הדעה הזו גיבש נתניהו יחד עם נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג וראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג׳ין קנדל, שהביעו התנגדות להצעתו של שר האוצר יאיר לפיד להוריד את המע"מ ל-0% ברכישת דירה חדשה ראשונה. עם זאת, גם הצעתו של לפיד תובא לדיון. 

קראו עוד בכלכליסט

גורמי המקצוע באוצר, פלוג וקנדל סבורים שזהו צעד אפקטיבי יותר מהורדת המע"מ כי בעוד שהורדת המע"מ קובעת מחיר מינימום לדירה, מחיר מטרה קובע מחיר מקסימום עד 1.6 מיליון שקל לדירה.

שר האוצר יאיר לפיד והנגידה ד"ר קרנית פלוג, צילום: עמית שעל שר האוצר יאיר לפיד והנגידה ד"ר קרנית פלוג | צילום: עמית שעל שר האוצר יאיר לפיד והנגידה ד"ר קרנית פלוג, צילום: עמית שעל

לדבריהם, הקבלנים עשויים להעלות מחירים, בעוד שבמחיר מטרה המדינה מסבסדת את מחיר הקרקע לקבלן וקובעת בתמורה מה יהיה המחיר הסופי אותו יוכל לגבות מרוכשי הדירות.

גורמים במשרד האוצר אומרים הבוקר, כי תוכנית מחיר מטרה ותוכנית 0% פטור ממע״מ הן שתי תוכניות משלימות שיידונו בקבינט הדיור וייבחנו במקביל.

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"כלכליסט", אף שלפיד הבין שקיבל גיבוי מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו לתוכנית הפטור ממע"מ שלו המציאות מורכבת יותר: בישיבה בנושא שנערכה בלשכת רה"מ בטרם פרסום התוכנית, ביקש נתניהו שלא לתת פומבי לתוכנית הדיור וציין כי היא רק אחת משתי תוכניות שעוד יש לדון בהן. התוכנית השנייה והחביבה יותר על לשכת נתניהו היא תוכנית "מחיר מטרה" של משרד השיכון שבה תומכים קנדל ומנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר.  

יצוין, כי מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר ושר האוצר לפיד מקיימים מגעים בנושא.

אריאל: "תוכנית ה-0 מע"מ לא תשפיע על השוק"

בסביבתו של שר השיכון, אורי אריאל, בירכו הבוקר על הודעת לשכת נתניהו שמאמצת למעשה את הצעתו מיום שישי שבו הציע לשלב בין תוכניות מחיר מטרה לתוכנית 0% פטור.

בשישי בבוקר הגיע השר אריאל לביתו של שר האוצר לפיד, לפגישה בה נכחו גם יועץ קבינט הדיור אורי שני, מנכ"ל משרד השיכון, יו"ר מינהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן ונעמה שולץ המרכזת את הנושא במשרד האוצר. במהלך הפגישה המשיך השר אריאל להתעקש על הכנסתם של משפרי הדיור לתוכניתו של לפיד בעניין הפטור של 0% מע"מ. בין היתר הוצע לשלב בין שתי התוכניות, כך שיוכרזו מתחמי דיור בהם ישווקו מחירי מטרה שיתאימו לכולם - גם זוגות צעירים וגם משפרי דיור, ועל מתחמים אלה תופעל, לחילופין, גם האפשרות להשתמש בתוכנית 0% מע"מ. לדברי אריאל תוכניתו מגלמת דינמיות גבוהה יותר שכן אינה נדרשת תיקוני חקיקה והיא מנוהלת דרך אדמות מינהל. הצדדים לא הגיעו בפגישה להסכמה.

אריאל פרסם היום את עמדתו לגבי הצעת הפטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה, כפי שמציע שר האוצר יאיר לפיד. אריאל מודיע כי לא יתמוך בתוכנית ומזהיר כי הפעלתה, תספק מענה חלקי בלבד לצורך בהורדת מחירי הדיור. זאת, על בסיס עבודת מטה כלכלית שבוצעה במשרדו.

בנייר עמדה שהוציא משרדו של אריאל נכתב כי השר דורש את הכנסת משפרי הדיור לתוך מעגל ההטבות משום שרק כך ניתן יהיה להשפיע על המחירים בשוק. "על מנת להביא לירידת מחירים בשוק הדיור כולו, כולל דירות מיד שנייה (כ-75% מהעסקאות), יש להחיל את המודל על היקף עסקאות שנתי משמעותי מבין הדירות החדשות. רוכשי דירה ראשונה חדשה מהווים רק 8% מכלל העסקאות השנתיות בשוק והמגבלות שהוצבו בהצעת ההחלטה כמו שירות צבאי, מגבלות גיל, והורות לילד אחד לפחות, מורידות אחוז ניכר נוסף מסך העסקאות, מה שמצמצמת עוד יותר את השפעת תוכנית המע"מ על שוק הדיור", נכתב בהודעת השר.  

 

הבוקר עם הודעת נתניהו לקדם את שתי התוכניות במקביל, בירכו כאמור בסביבתו של השר אריאל על אימוץ הצעתו. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות