אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פתאום לכולם בממשלה אכפת ממשבר הדיור צילום: אימג'בנק, Gettyimages

פתאום לכולם בממשלה אכפת ממשבר הדיור

קבינט הדיור צפוי לאשר היום את הפטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה. הקריטריונים לזכאות ייקבעו בתוך 45 יום, וייתכן שההגבלה ליוצאי צבא תוסר. במקביל יוקם צוות לניסוח מכרזי "מחיר מטרה", שבהם המחיר המרבי לדירה יהיה נמוך ב־20% מהמחירים הנוכחיים

24.03.2014, 07:19 | רוני זינגר

קבינט הדיור בראשות שר האוצר יאיר לפיד אמור להתכנס היום לדון בשתי תוכניות שונות להוזלת מחירי הדיור: הראשונה היא "0% מע"מ", המזוהה עם לפיד, ולפיה רוכשי דירה ראשונה מקבלן לא יידרשו לשלם מע"מ על רכישה של דירה במחיר של עד 1.6 מיליון שקל. השניה היא "מחיר מטרה", המזוהה עם שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, ולפיה הקבלנים שניגשים למכרז על קרקעות לבנייה יתחייבו מראש למחירי הדירות לצרכנים, כאשר הזולות ביותר יזכו במכרז.

קראו עוד בכלכליסט

ההערכות הן שהתוכנית "0% מע"מ" תאושר בדיון. ל"כלכליסט" נודע כי בעקבות דיון עם היועמ"ש, שחשש כי מתן העדפה בתוכנית ליוצאי צבא ושירות לאומי מפלה ערבים וחרדים, הוחלט כי הקריטריונים הסופיים לזכאות לפטור ממע"מ ייקבעו בתוך 45 יום. ההעדפה למי ששירתו בצבא או בשירות לאומי צפויה להישמר, אולם ייתכן שהגדרת תנאי הזכאות תורחב.

בנוסף, הקבינט צפוי לאשר את הקמתו של צוות בראשות לפיד, שיקבע קריטריונים למכרזי "מחיר מטרה". ל"כלכליסט" נדע כי בצוות ישתתפו אריאל, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר ומנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן. מטרת הצוות תהיה להכין תוכנית לפרסום מכרזי בנייה למגורים , שבהם המחיר המירבי לדירה יהיה נמוך מרמת המחירים הנוכחית בכ־20%. מכרזי מחיר המטרה לא יחולו במתחמים בהם פונטציאל השיווק נמוך מ-500 יחידות דיור ובמתחמים שפונו מהם מחנות ובסיסי צבא. התוכנית שיכין הצוות תובא לאישור קבינט הדיור בתוך 21 ימים.

קנדל ופלוג בעד מחיר מטרה

 

בין לשכת ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד השיכון נוצרה מתיחות אתמול על רקע הודעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בכוונתו לקדם את תוכנית מחיר מטרה לצד תוכניתו של לפיד. הצדדים קיימו ביניהם מגעים קדחתניים בניסיון להספיק להכין את התוכנית מההיבטים הטכניים והמשפטיים, כך שהיא תוכל לעלות היום לדיון הקבינט.

בלשכת נתניהו מעדיפים את תוכנית מחיר מטרה, שבה תומכים גם ראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג׳ין קנדל ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג. השניים התנגדו לפטור ממע"מ בטענה כי הוא עשוי להוביל להעלאת מחירי הדירות על ידי הקבלנים, בעוד שתוכנית "מחיר מטרה" נתפסת בעיניהם כצעד אפקטיבי להורדת המחירים.

היתרון של תוכנית "מחיר מטרה" הוא שהיא לא מצריכה תיקוני חקיקה, משום שהיא מנוהלת דרך מנהל מקרקעי ישראל. מנגד, המבקרים שלה טוענים שהיא עדיין לא בשלה טכנית להחלה. הקרקעות שאמורות להיכלל בתוכנית הן כאלה שעולות מעל 100 אלף שקל ליחידת דיור, ובאוצר טוענים כי בבדיקה שערכו לא נמצאו די קרקעות מתאימות (כלומר יקרות מספיק) כדי להתחיל את התוכנית, בוודאי לא בפריפריה. מנגד, התוכנית של 0% מע"מ תוכל לצאת לדרך כבר ביוני הקרוב.

תאושר ללא תג מחיר? הערכות סותרות של העלות יסמני שאלה לגבי המימון הערכות ראשוניות בנוגע לתוכנית דיברו על עלות של 2 מיליארד שקל בשנה. אלא שבכל יום מאז שפורסמה התוכנית מוסיף לפיד לרשימת מקבלי ההטבות עוד ועוד חתכים באוכלוסייה, כך שכרגע ההערכות עלו ל־3 מיליארד שקל עמרי מילמן, 2 תגובותלכתבה המלאה

ביום שישי בבוקר השר אריאל קיים פגישה מיוחדת על תוכניות הדיור בביתו של לפיד, שבה נכחו גם מנכ"ל משרד השיכון שלמה בן אליהו, היועץ לקבינט הדיור אורי שני, מנכ"ל מנהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן ונעמה שולץ המרכזת את נושא הדיור במשרד האוצר. בפגישה, אריאל ניסה להכניס את משפרי הדיור לתוכנית "0% מע"מ", המציעה את ההנחה רק לזוגות צעירים עם ילדים, לרווקים מעל גיל 35 ולזוגות ללא ילדים, שלפחות אחד מהם מעל גיל 35. אריאל הציע לשלב בין שתי התוכניות, כך שיוכרזו מתחמי דיור, שבהם ישווקו מחירי מטרה שיתאימו לכולם - גם זוגות צעירים וגם משפרי דיור, ועל מתחמים אלה תופעל לחלופין גם האפשרות לפטור ממע"מ.

נתניהו מרצה את כולם

 

אתמול התברר כי הצדדים לא הגיעו בפגישה להסכמה, ולדברי אנשיו של אריאל, לפיד הציע להקים צוות לבחינת הקלות גם למשפרי דיור, אך ההצעה נדחתה על ידי אריאל. לאחר פגישתו עם לפיד, שוחח השר אריאל עם אנשי נתניהו ועידכן אותם גם על פגישתו הלא־מוצלחת עם לפיד. והנה, אתמול בבוקר, נתניהו שעד כה נמנע מלהביע דעה רשמית באשר לתוכנית הדיור המועדפת עליו, הודיע על רצונו לקדם את שתי התוכניות במקביל, בדיוק כפי שביקש אריאל.

בזאת, כך נראה, מרצה נתניהו את כולם - הוא לא תוקע מקל בגלגלים של לפיד, גם אם הוא לא יוצא מגדרו כדי לפרגן לתוכנית שלו, ומצד שני הוא מחבק אליו את שר השיכון. כפי שתיאר זאת אתמול בכיר ממשלתי: "ראש הממשלה יעמוד מאחורי כל הצלחה, אבל מאחורי הכישלון יעמוד רק שר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
סוף הקלה כמותית - חצי שנה, תחילת עליית ריבית שנה
בסופו של יום מי שקובע את סדר היום בענייני ריבית לא יושב בירושלים אלא בארה"ב. הנגידה של הפד הודיעה: חצי שנה מסיום ההקלה הכמותית תחילת עליית ריבית. ההקלה הכמותית: קונה אג"ח ממשלתי ומגובה משכנתאות - קניה מעלה מחיר ולכן מורידה תשואה - בדרך הזו שוק האג"ח נהיה פחות אטרקטיבי וגורם ל: 1) עלייה ארוכה בבורסה, 2) מאפשר לקנות נדלן שקיים בעודף בארה"ב כי ריבית היחוס למשכנתאות (אג"ח ל- 30 שנה תשואתו מאוד נמוכה). כעת ברור לכולם כי כנראה בתוך חצי שנה תסתיים ההקלה הכמותית ובהתאמה נראה כנראה עלייה באגרות החוב בארה"ב. חצי שנה לאחר מכן עלייה נוספת במחירי האגרות בגין עליית ריבית בארה"ב. 2015: כנראה שנה בה ארה"ב תתחיל לרסן את הבורסה בארה"ב ושוק האג"ח. אם ב- 2015 תחילת ירידות בבורסות בארה"ב נראה השפעה על ישראל שמשמשת כמעבדת מחקר ופתוח של חברות רב לאומיות. שלוב: שוק עבודה חלש בישראל, ריבית עולה בעולם ולכן גם בישראל, מדינה ששעבדה עצמה לדעת לטובת 4 קירות מזה 7 שנים טובות בהן המדינה העלתה את המחירים שהיא גובה על קרקעות פי 4, העלתה מחיר סוף ובהתאמה גם המע"מ על כל העסקה - 7 השנים הללו הולכות להסתיים בפצוץ. המחירים הלא סבירים בכ~ 40% במחירי הדירות שעבדו את המוני בית ישראל לרבות הוריהם לסכומי עתק ואת ההשפעה מרגישים בירידה בפדיון בסופר או ברשת הרהיטים או בחנות הנעליים. לכולם ברור שב- 2015 יגיע המפנה. באיחור רב ממשלת ישראל מנסה להוציא את האוויר החם טרם שיתפוצץ מעצמו ויגרום להם לאבד את השלטון. אף אחד לא באמת יודע כיצד להוריד מחיר בכ- 40% (חציונית) ולהתאים את המחיר לכח הקניה ולשכר החציוני. בעליה במחירי הנדלן היא תבלין שהיה טוב לזרימת הכסף ב- 2009 - הממשלה במקום לוותר עליו ולהסתפק בעליית המחירים של 2009-10 שהיתה טובה לזמנו. אבל כמו המלח הגזמה בשמוש בו הורסת את התבשיל וזה בדיוק מה שקרה בשוק הדיור הישראלי.
נו באמת  |  24.03.14
לכל התגובות