אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת כספים דחתה העברת 177 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות צילום: עטא עוויסאת

ועדת כספים דחתה העברת 177 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות

גם חברי יש עתיד לטענות חברי האופוזיציה ודרשו שקיפות מצד החטיבה להתיישבות; במהלך הדיון הסוער אישרה הוועדה העברת עודף תקציבי של 92 מיליון שקל למינהל האזרחי ביו"ש.

24.03.2014, 11:17 | רוני זינגר

ועדת הכספים עיכבה אחר הצהריים העברה של עודפי תקציב בסך 177 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות לאחר שחברי הוועדה דרשו לקבל הסברים לאן בדיוק הולך הכסף אך לא קיבלו אותם.  

קראו עוד בכלכליסט

באופן יוצא דופן, הצטרפו גם חברי יש עתיד לטענות חברי האופוזיציה ובראשם ח"כ סתיו שפיר (עבודה), ואמרו שלא יצביעו בעד העברת הכסף עד שהחטיבה להתיישבות תוכפף לחוק חופש המידע, כך שהמטרות להן יועבר הכסף יהיו שקופות. לפיכך, לא העלה יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי את הבקשה להצבעה, משום שהבין שלא תעבור.

עם זאת, מדובר בכספים שגם נעשו על בסיסם התחייבויות ולכן ככל הנראה אלה יאושרו בדיון שיתקים בשבוע הבא, אליו יאלצו אנשי האוצר לבוא עם יותר תשובות.

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) אמר: "לפני שבוע דחתה ועדת חוקה את הצעתה של ציפי לבני לשקיפות בחטיבה להתיישבות. אי אפשר להעביר תוך שבוע כסף לאותו הגוף, שצריך שיהיה מבוקר".

"אתם בעד מעמד הביניים רק באלקנה"

ועדת הכספים דנה היום בשורה של אישורי עודפי תקציב מהשנה שעברה לשנה הנוכחית. במהלך הדיון אישרה הוועדה העברת עודף תקציבי של 92 מיליון שקל למינהל האזרחי ביו"ש. במהלך הדיון התפתח דיון סוער, לאחר שחברי הוועדה אישרו העברה של 23 מיליון שקל למיגון וניוד כלי רכב ביהודה ושומרון.

כל חברי יש עתיד הצביעו בעד הסעיפים, ואילו ח"כ שפיר צעקה לעברם: "אתם בעד מעמד הביניים רק באלקנה". ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרא בתגובה: "אני רוצה לדעת נתון כללי כמה כסף עובר לשטחים, הגיע הזמן שמישהו יגיד לנו ויגלה לנו כמה כסף עבר. הכל אתם לוקחים לעצמכם".

   

ח"כ סתיו שפיר. "הכסף משמש למימון תעמולה פוליטית באפרת", צילום: עומר מסינגר ח"כ סתיו שפיר. "הכסף משמש למימון תעמולה פוליטית באפרת" | צילום: עומר מסינגר ח"כ סתיו שפיר. "הכסף משמש למימון תעמולה פוליטית באפרת", צילום: עומר מסינגר

ח"כ שפיר טענה כי מבדיקה שערכה להעברה קודמת בסעיף זהה התברר כי רוב הכסף עבר בסופו של דבר למימון תעמולה פוליטית במועצה המקומית אפרת. ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) טען כי הכסף לא באמת ממגן כלי רכב אלא "מכסה לדברים אחרים".

"הקבלות לא מגיעות למשרד האוצר"

ואולם, יו"ר הוועדה סלומינסקי הסביר כי אחת לכמה שנים צריך לחדש את מיגון האוטובוסים. "אני רואה שקמת במצב רוח של התקפה היום", אמר סלומינסקי לליצמן, והמשיך להסביר לחברי הוועדה את החשיבות שבמיגון האוטובוסים של אגד ודן ביהודה ושומרון, אף שחברי הוועדה טענו נגדו כי המיגון אושר כבר בפעמים קודמות.

"תקציב הבסיס של מיגון האוטובסים כ-3 מיליון וכאן אתה מעביר להם עוד 19 מיליון, אז הכל הולך למיגון אוטובוסים?", שאלה שפיר. "אתם רוצים לפוצץ את הישיבה היום", אמר סלומינסקי בתגובה. "יום אחד יקרה אסון, צריך למגן את האוטובוסים". חברי הוועדה ביקשו לדעת מנציגת האוצר האם היא יודעת לפרט לאן הכסף עובר במדויק, וזו ענתה כי "הקבלות לא מגיעות למשרד האוצר". לאחר הלחץ שהופעל ביקש סלומינסקי מנציגת האוצר לדעת כמה אוטובוסים ממגונים ימומנו מהתקציב, ונציגת האוצר טענה כי מדובר במיגון אוטובוסים והסעות תלמידים ביהודה ושומרון, אך אינה יודעת במדויק כמה.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי. "צריך למגן את האוטובוסים", צילום: עומר מסינגר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי. "צריך למגן את האוטובוסים" | צילום: עומר מסינגר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי. "צריך למגן את האוטובוסים", צילום: עומר מסינגר

״אנחנו נצביע אבל את תעבירי לנו כמה רכבים ימוגנו", ניסה סלומינסקי לפתור את העניין. "אני לא יכול להצביע בעד כשאני לא יודע כמה ולאן הכסף עובר", אמר ח"כ ליצמן. "אני בעד מיגון ביו"ש, זה לא שמאל וימין. כולנו רוצים להגן על חיי אדם, אבל אני חוששת שהכסף לא הולך לשם אלא למטרות פוליטיות", אמרה שפיר. ח"כ גפני הזכיר כי בבסיס התקציב בשנים הקודמות היה סעיף מימון של מיגון וניוד, ואילו השנה לא הוכנס הסעיף הזה לבסיס התקציב אך בכל זאת מבקש משרד האוצר את ההעברה של המיליונים. ח"כ שפיר התרעמה וטענה כי אם מדובר בסעיף תקציבי ידוע מדוע לא נכלל בתקציב ובמקום זאת מתבקש בהליך של העברת עודפי תקציב: ״הם עוברים על החוק ואתה לא עושה בעניין דבר", קראה שפיר לעבר סלומינסקי. "אומרים לך מילת קסם, יהודה ושומרון, ואתה שותק"

במהלך ההצבעה התעוררה מהומה, כשחברי יש עתיד הרימו את ידיהם, אף שח"כ עליזה לביא (יש עתיד) הצטרפה לבקשת ההבהרות של חברי האופוזיציה ולא קיבלה אותם.

בנוסף, הח"כים שטרן ושפיר פנו עוד קודם לדיון למשרד האוצר בבקשה לקבל פירוט לאן יעבור הכסף, לא קיבלו תשובות מפורטות ונענו ממשרד האוצר במכתב כי ״חוק יסוד משק המדינה אמנם קובע כי תקציב המדינה הנו תקציב שנתי, אולם ברור כי הפעילות הממשלתית מתבצעת ברציפות על פני השנה ואינה מפסיקה ב-31 בדצמבר ומתחילה מחדש למחרת. לכן, נקבע בסעיף 13 לחוק יסודות התקציב האפשרות להעביר עודפי תקציב שלא נוצלו לתקציב השנה העוקבת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
העברת עודפי תקציב ליו"ש
אתם כולכם תמימים, החבורה שמתגוררת ביו"ש סוחטת ואת המדינה בסכומי עתק (עשרות מליארדי דולרים) במשך 30-40 השנים האחרונות. אילולי הם ישבו שם ניתן היה לפתור את רוב בעיות החינוך, בריאות, הנזקקים, ניצולי השואה במדינת ישראל. ומה שהכי מרגיז הוא שבסופו של יום, כל ההשקעה המטורפת הזו בתשתיות שם תועבר לידי המדינה הפלשתינית, אפילו ללא כל הכרת תודה אולי נקבל זר קטן של פרחים.
מממן מתנחלים , מרכז  |  24.03.14
לכל התגובות