אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הקבינט אישר הפטור ממע"מ ומחיר המטרה; פלוג: "סכנה לשוק שחור"

קבינט הדיור אישר פה אחד את התוכנית למתן פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה, ולהקמת צוות לניסוח מכרזי "מחיר מטרה" מוזלים. נגידת בנק ישראל על מתן הפטור: "חלק גדול מההטבה עשוי שלא להגיע לרוכשים"; שר האוצר יאיר לפיד: "הציבור מאמין בתוכנית"; שר השיכון אורי אריאל: "התוכנית המפורטת למכרזי מחיר מטרה תוגש מיד לאחר פסח"

24.03.2014, 14:56 | רוני זינגר

קבינט הדיור אישר לפני זמן קצר (ב') פה אחד את שתי התוכניות של שר האוצר יאיר לפיד להוזלת הדיור - האחת למתן פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה, והשנייה להקמת צוות לניסוח מכרזי "מחיר מטרה" מוזלים. לדברי שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, התוכנית המפורטת למכרזי מחיר מטרה תוגש מיד אחרי פסח. כמו כן אישר הקבינט פה אחד הצעה לחובת דיווח לבעלי דירה שנייה. הקבינט אף אישר את הצעת ההחלטה של חוק שכירות הוגנת. ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, שהשתתף גם הוא בדיון, הציג לשרים מצגת לתמיכתו בהצעה.

קראו עוד בכלכליסט

מחיר מטרה מה הם עקרונות ההצעה? בקבינט הדיור נדונה ההצעה לקביעת מחיר המטרה. בין העקרונות, קביעת מחיר מרבי לדירה שיעמוד על 80% מהמחיר החציוני למ"ר בנוי בדירה חדשה. ומה הם העקרונות הנוספים? כלכליסט, תגובה אחתלכתבה המלאה

בנוסף, הקבינט אישר את הצעת ההחלטה לתמרוץ ראשי רשויות. לדברי השר לפיד: "אנחנו רוצים לתמרץ ראשי רשויות שלא בהסכמי גג. יישום המהלך יהיה מיידי ויוגבל בשלב הראשון לשלוש שנים".

הקבינט הדיור אף  אישר פה אחד את ההצעה להרחבת הסכמי הגג. במהלך הדיון בנושא אמר השר אריאל: "אנחנו מביאים היום לאישור של הקבינט הרחבה משמעותית של החלטה קודמת מסוף שנת 2013 כך שנוכל לחתום על הסכמי גג נוספים עם רשויות נוספות, עד להיקף כולל של כ- 100,000 יחידות דיור. הסכמי הגג מהווים את הנדבך החשוב ביותר במלחמתנו ביוקר הדיור, ורק דרכם נוכל להגדיל באופן משמעותי את ההיצע. תיקון ההחלטה היום יאפשר לנו לחתום על הסכם גג עם ראש העין הכולל כ- 15,700 יחידות דיור באזור הביקוש".

 

שר האוצר יאיר לפיד, צילום: עמית שעל שר האוצר יאיר לפיד | צילום: עמית שעל שר האוצר יאיר לפיד, צילום: עמית שעל

לדבריו, הסכמי הגג מהווים את הנדבך החשוב ביותר במלחמתנו ביוקר הדיור, ורק דרכם נוכל להגדיל באופן משמעותי את ההיצע. אני מבקש להודות לשר האוצר ולאגף התקציבים על שיתוף הפעולה ההדוק לצורך קידום הסכמי הגג.תיקון ההחלטה היום יאפשר לנו לחתום על הסכם גג עם ראש העין הכולל כ- 15,700 יחידות דיור באזור הביקוש".

מוקדם יותר אמר השר לפיד במהלך הישיבה: "מאז 2009 עלו מחירי הדיור עלו ב-64%. זו לא עליית מחירים זאת שיטה. ממשלת ישראל המציאה את השיטה והיא תשים לזה סוף. היום זה קבינט הדיור הכי חשוב שהיה עד כה. נביא כאן היום את הצעת המע"מ והקמת הצוות שינסח את מחיר המטרה".

עוד אמר לפיד: "יש כאלה שאומרים בימים האחרונים שהמע"מ הוא לא הצעד הנכון. אני מבקש להזכיר שזה לא נועד לכלכלנים ולפוליטיקאים אלא לצעירים ומעמד הביניים. יש בעיית אי אמון בשוק. נדל'ן זה שוק של ציפיות. ראינו בימים האחרונים שהשוק מגיב והציבור מאמין לתוכניות. באופן עקרוני אני נגד מע"מ דיפרנציאלי כי הוא יוצר קבוצות לחץ. אבל דיור לא דומה למוצרי חלב ולא דומה להייטק. כי מדינת ישראל היא לא הבעלים של 93% מהפרות או המוחות אבל כן הבעלים של 93% מהקרקעות".

 

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, צילום: עמית שעל נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג | צילום: עמית שעל נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, צילום: עמית שעל

שר הפנים גדעון סער לא השתתף בדיון אך השאיר פתק שבו הביע תמיכה בתוכניות, וכך עשתה גם שרת הקליטה סופה לנדבר, שלא השתתפה בדיון כיוון שהיא שוהה בחו"ל, אף שאתמול הודיעה כי לא תתמוך בהצעות - ועכשיו הצביעה בפתק בעד. השר סילבן שלום לא השתתף בקבינט וגם שרת המשפטים ציפי לבני לא נכחו בו.

במהלך הדיון אמרה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג: "אני רוצה להקדים ולומר שהבעיה היסודית של הדיור היא בהיקף ההיצע. הגדלת ההיצע כפי שמסתמנת בשנתיים האחרונות עם דגש על אזורי הביקוש היא בכיוון הנכון". לגבי קביעת מחיר המטרה אמרה פלוג כי "זה יעזור בהגדלת ההיצע וישלח מסר אמין לציבור שהממשלה פועלת להורדת מחירים גם במחיר איבוד הכנסות".

באשר לסוגיית הפטור ממע"מ, אמר פלוג: "ישנם חסרונות. יישום התוכנית יגדיל את הביקוש לדירות חדשות. ככל שההיצע קשיח יותר יהיה לחץ על המחירים - ובהיעדר פיקוח על המחירים חלק גדול מההטבה יגיע לרוכשים. הפיקוח הוא בעייתי - עודף הביקוש החריף יתמרץ חלק מהרוכשים לשלם בצורה עוקפת וייצור שוק שחור כדי לקבל את ההטבה".

עוד אמרה פלוג: "הקריטריונים שנקבעו לזכאות לא מיטיבים עם האוכלוסיות החלשות, ועליית המחירים שתיגרם תקשה על המשפחות החלשות עוד יותר. מדובר בהטבה פרמננטית. מכיוון שמדובר בחקיקה, גם אם יתברר בעתיד שההטבה אינה מועילה, המציאות הפוליטית לא תאפשר לבטל את ההטבה, כפי שלא ניתן היום לבטל פטורים כגון מע"מ על אילת".

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, צילום: אלכס קולומויסקי שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל | צילום: אלכס קולומויסקי שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, צילום: אלכס קולומויסקי

לדבריה, "לצעד יש עלות תקציבית גדולה וצריך למצוא מקור מימון. סביר שבמרוצת הזמן יגדל הלחץ להרחיב את הזכאים. צריך לציין מאיזה מס יממנו את ההטבה. הפטור המוצע יגביר את הלחץ על הוספת פטורים נוספים".

התוכנית הראשונה שתידון היא "0% מע"מ", המזוהה עם לפיד, ולפיה רוכשי דירה ראשונה מקבלן לא יידרשו לשלם מע"מ על רכישה של דירה במחיר של עד 1.6 מיליון שקל. השנייה היא "מחיר מטרה", המזוהה עם שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, ולפיה הקבלנים שניגשים למכרז על קרקעות לבנייה יתחייבו מראש למחירי הדירות לצרכנים, כאשר הזולות ביותר יזכו במכרז.

ההפגנה במוצ"ש בכיר רבין בת"א נגד יוקר הדירות, צילום: אוראל כהן ההפגנה במוצ"ש בכיר רבין בת"א נגד יוקר הדירות | צילום: אוראל כהן ההפגנה במוצ"ש בכיר רבין בת"א נגד יוקר הדירות, צילום: אוראל כהן

מוקדם יותר הבוקר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו עושים היום צעד משמעותי במטרה להוריד את מחירי הדירות. אנחנו נקבע מחירי תקרה לפרויקטים ואנחנו נמכור קרקעות לקבלנים במחיר נמוך יותר בתנאי שהם יתחייבו למחיר שבו הם ימכרו את הדירה לאזרחים". את הדברים אמר נתניהו ביום עיון של סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה לרגל 100 שנה להולדת ראש הממשלה המנוח מנחם בגין.

עוד אמר נתניהו כי "אני יודע שיש עוד צעדים שאנחנו מתכננים לעשות להורדת יותר המחיה. אני מתכוון להתערב גם בנושא מחירי המזון. אנחנו רוצים תחרות ומחירים נמוכים יותר. אנחנו רוצים שינוי מגמה הן בשוק הדיור והן בשוק המזון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

37 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

37.
אני וחצי מהחברים השקענו ב..
דירות בשנים האחרונות . קיבלנו הנחה משמעותית דרך ארגון חבר. חלק מהחברה לא טרח׳ו אפילו להשכיר כי העליה במחיר פיצתה על הכל ו..למה לקלקל דירה כשהערך שלה עולה כל כך גם כשהיר ריקה? כולם נכנסו עכשיו לשוק. או שימכרו או שיתחילו להשכיר את כל הדירות הריקות ויש כמויות!! תהיה פה הצפה
חבר ב״חבר״ , תל אביב  |  25.03.14
33.
ברצינות,מישהו מוכן להסביר לי למה זה לא יעבוד??
הרי רוב הבעיות התחילו בגלל משקיעים שהעדיפו בתים על השקעות אחרות. עכשיו אם ניתן ל10% מהצעירים עוד כסף (מע"מ %0) ובוא נניח שזה באמת יעלה את המחירים אפילו ב15% אז הקבלנים ירוויחו את הרוב נכון הצעירים ירוויחו 3% (הרבה פחות אבל עדיין רווח) והמשקיעים יפסידו כי פתאום הדירה יותר מדי יקרה עכשיו זה עניין של זמן פחות משקיעים=פחות ביקושים=ירידת מחירים. יותר מזה עכשיו זוג צעיר במקום שירצה לקנות דירה יד 2 יעדיף ישר לקנות דירה חדשה מקבלן הרבה יותר שווה לו ואז הלחץ על דירות יד 2 להוריד מחירים יגדל כי הם יצטרכו לשכנע את אותם צעירים לחזור אליהם. (בעלי הדירות יד 2 ירגישו ירידה בביקוש) עכשיו משהו מוכן לתת הסבר למה כל מה שרשמתי לא יכול לעבוד??
מנסה להבין  |  24.03.14
לכל התגובות