אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוריגו מסכמת 5 שנות פעילות עם תשואה שנתית ממוצעת של 12.1% צילום: עמית שעל

אוריגו מסכמת 5 שנות פעילות עם תשואה שנתית ממוצעת של 12.1%

קרן המנוף בניהולם של גבי טרבלסי ודייב גל רשמה תשואה שנתית של 12.7% ורווח נקי של 105 מיליון שקל ב-2013

24.03.2014, 16:34 | אסף גילעם
קרן המנוף אוריגו מסכמת שנה חזקה, עם פרסום תוצאותיה ל-2013. הקרן בניהולם של גבי טרבלסי ודייב גל, מסכמת כמעט חמש שנות פעילות עם השקעות בהיקף 1.13 מיליארד שקל ותשואה שנתית (IRR) של 12.1% נכון לסוף 2013. בהשנה החולפת הסתכם הרווח הנקי של הקרן ב-105 מיליון שקל כשתשואה בשנת 2013 הסתכמה בכ- 12.7%.  

קראו עוד בכלכליסט

אוריגו, שהוקמה כקרן מנוף במאי 2009, עם היקף התחייבויות ממשקיעים בסכום של 1.25 מיליארד שקל, ביצעה עד כה 18 השקעות, מתוכן 17 השקעות בחברות והשקעה בתיק אג"ח קונצרני בהיקף 60 מיליון שקל. כ-83% מההשקעות כוללות עסקאות אשראי המשלבות חוב ומרכיבי אקוויטי או השתתפות ברווחים, 12% הן השקעות אקוויטי ו- 5% תיק אג"ח סחיר.

במהלך שנת 2013 ביצעה הקרן 4 עסקאות המשך בהיקף כולל של 45 מיליון שקל.

כאמור, ה-IRR השנתי על תיק ההשקעות, החל ממועד הקמת הקרן ועד דצמבר 2013, הינו 12.1%, כאשר הצפי שבסוף חיי הקרן, עם השלמת מימוש ההשקעות, תגיע התשואה של הקרן ל-13%.

"עברנו מלהתרכז בהישרדות, למצב של פיתוח עסקי"

גבי טרבלסי ודייב גל, מנהלי הקרן התייחסו בשיחה עם "כלכליסט" לביצועים בשנה החולפת. "אנחנו מחזיקים בתיק של 1.1 מיליארד שקל של השקעות שבוצעו כשתקופת ההשקעות הסתיימה ב-2012 (שלאחריה אסור לקרן להשקיע בחברות חדשות – א"ג). ב-2013 הקרן התמקדה בלהגדיל את התשואות ולשפר את המבנה של התיק, לבסס אותו. לצורך זאת נעשו שני דברים מרכזיים – האחד, בוצעו השקעות המשך של 45 מיליון שקל בחברות קיימות. ההשקעות האלה מאופיינות במבנים שהתשואה מהם גבוהה ומשפרת את תשואת התיק. הדבר השני שביצענו, זה תהליכים בתוך החברות, השבחה מכל מני סוגים, שאפשר לכנות אותם רה-ארגון תפעולי ופיננסי" הסביר טרבלסי.

טרבלסי הדגיש כי המאמצים של הקרן באו לידי ביטוי בשתי השקעות במיוחד במהלך 2013 – פולאר השקעות ואורד. "לגבי פולאר השלימה במהלך השנה שעברה תהליך הסדר מורכב מאוד. היא עברה ממצב שבו האג"חים שלה נסחרו בתשואה של מאות אחוזים לכך שבסוף התהליך שהיה במעורבות עמוקה שלנו, האח"גים נסחרים כיום בתשואה של 8% בלבד. החברה מתפקדת ויכולה לחזור לפעילות רגילה. המשמעות לאוריגו היא שהיא רואה כיום על השקעתה בפולאר תשואה דו-ספרתית".

גבי טרבלסי , צילום: עמית שעל גבי טרבלסי | צילום: עמית שעל גבי טרבלסי , צילום: עמית שעל

פולאר שבשליטת זיל פלדמן עוסקת בנדל"ן בישראל וארה"ב. אוריגו השקיעה במקור כ-100 מיליון שקל בפולאר השקעות, כשהתשואה שלה מורכבת מהריבית על הלוואות ואפסיידים נוספים (Kickers) שלהם זכאית הקרן מנכסים שונים של החברה.

הפעילות השנייה הבולטת בשנה החולפת היתה אורד, חברת מערכות החשמל ובקרת התנועה שהקים אריאל אדורם. אוריגו השקיעה בחברה כ-66 מיליון שקל, רובו בחוב, כשהיא מחזיקה ב-30% מחברת הבת. מאז כניסתה של אוריגו פרע אורד את כלל חובה למחזיקי האג"ח. "החברה נמצאת במקום אחר לגמרי" מסביר טרבלסי, "מלהתרכז בהישרדות, למצב של פיתוח עסקי". בתחילת 2014 השלימה אורד הקצאת מניות למשקיעים חדשים בינהם קרן המזנין פלנוס וסולג שבשליטת צחי סולטן וניר פלג. סך הכל הזרימו לחברה 19.5 מיליון שקל, כשהיא נסחרת כיום לפי שווי של 75 מיליון שקל.

מעבר לזאת, אוריגו רשמה תשואה יפה מהשקעתה בחברת מנדלסון. "נכנסו אליה במסגרת ההסדר בקמן מים. השווי שלה היה 100-90 מיליון שקל. והנפקה שהיתה באוגוסט השווי כבר כפול". היקף ההשקעה במנדלסון עמד על 73 מיליון שקל.

לגבי 2014, אומר טרבלסי כי "נפעל להמשך תחזוקה של ההשקעות, הקטנת הסיכון שקיימים בתוך ההסכמים. להמשיך ולשפר ליעד שאנחנו חותרים אליו – 13% תשואה. ב-2014, בהתאם להערכות ולחזית הרווח, התשואה תמשיך לצמוח. יהיו חלוקות נוספות למשקיעים בסכומים לא מבוטלים. אני חשב שאוריגו השיגה את המטרה לשמה היא הוקמה – המשקיעים נהנים מתשואה גבוה, והמוצר שאנחנו גיבשנו הוא בר-קיימא – יש לו ביקוש בשוק, מעבר לבנקים ולמוסדיים".

"מה שמאפיין את מרבית ההשקעות של אוריגו זה השקעות בחברות בינוניות העוסקות בתעשייה, שירותים ומסחר, שבהם ההשקעה שלנו מהותית לחברה, והמעורבות שלנו יכולה להיות גבוהה בהתאם. כך אנחנו יכולים להביא לידי ביטוי את היכולות שלנו באופן מלא", מסכם גל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות