אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאטיאס ועד לכחלון: מדוע ההצעה לפטור ממע"מ לא אושרה עד היום? צילום: עמית שעל

מאטיאס ועד לכחלון: מדוע ההצעה לפטור ממע"מ לא אושרה עד היום?

ההחלטה שהעביר שר האוצר, יאיר לפיד, בקבינט הדיור נזרקה לאוויר בשנים האחרונות על ידי פוליטיקאים רבים, ביניהם אריאל אטיאס, אורי אריאל ומשה כחלון. אז איך זה שעכשיו הם דווקא מתנגדים לה?

24.03.2014, 17:41 | עינת פז-פרנקל
עד שהביא שר האוצר יאיר לפיד לקבינט הדיור הצעת החלטה למתן הטבה של מע"מ בשיעור 0% על דירות ראשונות, הצעה שהתקבלה היום, הרעיון לפטור את הזוגות הצעירים ממע"מ ברכישת דירה מעולם לא קם עור וגידים ולכן נתפש כפופוליסטי. כי מי לא רוצה הנחה של אלפי ואף עשרות אלפי שקלים ברכישת דירה?

קראו עוד בכלכליסט

בשנים האחרונות, כמה פוליטיקאים שחררו לאוויר את ההצעה להעניק פטור ממע"מ לזוגות הצעירים כדי לצבור הון פוליטי, והיו גם קבוצות לובי שלחצו בכיוון – ובראשון התאחדות הקבלנים (כיום, התאחדות בוני הארץ). כשמדברים על פטור ממס בשיעור של כ-18% ממחיר דירה – הפוליטיקאים בהחלט מצליחים להשיג את תשומת הלב של הציבור, המשווע לכל הקלה על מנת להגיע לחלום הדירה הנכסף.

לפני ארבע שנים בדיוק, הציע שר השיכון דאז אריאל אטיאס להעניק פטור ממע"מ לזוגות צעירים הרוכשים את דירתם הראשונה: "ניתן לתת פטור ממע"מ על רכישת דירה ראשונה, זה ישים ואנחנו חייבים את זה לזוגות הצעירים", כך אמר אטיאס בועידת הנדל"ן של כלכליסט ב-2010. יצוין כי אטיאס לא הוביל תכנית או הצעת חוק בנושא.

לאחרונה תקף אטיאס את תכנית לפיד בראיון בערוץ 2: "זה משדר היסטריה של שר האוצר. זה אומר לאנשים 'רוצו לקנות במרכז', כי זה פחות 200 אלף שקל. בפריפריה זה 100 אלף שקל הנחה. מזניחים את הפריפריה". אטיאס אף קרא ללפיד: "כשתגדיל את המלאי, אז תוכל להציע הטבה".אטיאס טרם הגיב לפניית כלכליסט לגבי הזיגזג שלו בנושא המע"מ.

אטיאס ב-2010 על ביטול מע"מ לרוכשי דירה ראשונה: "זה ישים ואנחנו חייבים את זה לזוגות הצעירים", צילום: אוראל כהן אטיאס ב-2010 על ביטול מע"מ לרוכשי דירה ראשונה: "זה ישים ואנחנו חייבים את זה לזוגות הצעירים" | צילום: אוראל כהן אטיאס ב-2010 על ביטול מע"מ לרוכשי דירה ראשונה: "זה ישים ואנחנו חייבים את זה לזוגות הצעירים", צילום: אוראל כהן

כך למשל בינואר השנה, השר לשעבר משה כחלון, שהיה מועמד ליו"ר ראשות מקרקעי ישראל וכיום מנסה לחזור לחיים הפוליטיים אמר בכנס בו השתתף: "אם רוצים להוריד את מחירי הדיור - תבטלו את המע"מ על דירה ראשונה". "המדינה יודעת שאם היא רוצה לאסוף כסף, כי צריכים, מעלים אחוז במע"מ ומיד יש 4 מיליארד שקל בקופה. זה קל". לדבריו, "אם רוצים להוריד מחירים – זה פשוט. תגידו באופקים או בכרמיאל אין מע"מ על דירה ראשונה. תוך דקה – מחיר הדירה ירד ב-18%. כמובן שצריך לבדוק שהיזם לא לקח לעצמו. אבל זו הורדה מיידית. מעכשיו כל חייל משוחרר, משפחה צעירה, ניתן להוריד להם 18% מיידית ממחיר הדירה. מגדרה צפונה או מגדרה דרומה. אפשר גם לעשות את זה דיפרנציאלי. המע"מ הוא הכלי הכי חזק כדי לווסת את השוק – אבל לא עושים את זה".

כחלון: "אם רוצים להוריד מחירים – זה פשוט. תגידו באופקים או בכרמיאל אין מע"מ על דירה ראשונה. תוך דקה – מחיר הדירה ירד ב-18%", צילום: עמית שעל כחלון: "אם רוצים להוריד מחירים – זה פשוט. תגידו באופקים או בכרמיאל אין מע"מ על דירה ראשונה. תוך דקה – מחיר הדירה ירד ב-18%" | צילום: עמית שעל כחלון: "אם רוצים להוריד מחירים – זה פשוט. תגידו באופקים או בכרמיאל אין מע"מ על דירה ראשונה. תוך דקה – מחיר הדירה ירד ב-18%", צילום: עמית שעל

גם שר השיכון אורי אריאל התבטא בינואר לגבי האפשרות שהמדינה תסבסד את המע"מ לזוגות הצעירים הרוכשים דירה ראשונה. "ממשלת ישראל תכניס את ידה לכיס ותשים כסף על השולחן כדי להוריד מחירים. דרך כספי הממשלה נעזור להורדת המחירים", אמר אריאל בכנס. "אין לנו אפשרות לחכות ארבע שנים כדי ששוק הדירות יתייצב. מדינת ישראל תוסיף כסף כדי להוריד מחירים, דרך פחות מיסוי, השתתפות בפיתוח קרקעות, מענקים וסבסוד".

אריאל: "דרך כספי הממשלה נעזור להורדת המחירים", צילום: חורחה נובומינסקי אריאל: "דרך כספי הממשלה נעזור להורדת המחירים" | צילום: חורחה נובומינסקי אריאל: "דרך כספי הממשלה נעזור להורדת המחירים", צילום: חורחה נובומינסקי

הלובי של הקבלנים הציע אף הוא לפטור את הזוגות הצעירים ממע"מ כבר לפני כמה שנים. ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, הזכיר בשבוע שעבר כי "ההתאחדות דורשת כבר תקופה ארוכה שכדי להקל על ציבור רוכשי הדירות, יש לוותר על המע"מ. אם המדינה תוותר על כל המסים אותם היא דורשת מרוכשי הדירות, ניתן יהיה למכור דירה חדשה ממוצעת בכ- 700 אלף שקל".

כעת נראה שמי שיקצור את התשואות יהיה יו"ר קבינט הדיור לפיד, שיצטרך גם לפעול בנחישות על מנת להגדיל את היצע הדירות. וזאת, כדי שהנהירה לדירות המוזלות לא תייצר עליית מחירים נוספת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות