אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"לא היינו מתקדמים מטר בלי ההורים" צילום: ישראל יוסף

דיור עכשיו 2014

"לא היינו מתקדמים מטר בלי ההורים"

כתבת כלכליסט שוחחה עם משפחות כדי להבין אם פעם היה קל יותר לקנות דירה או שהבעיה נעוצה בדור הנוכחי. והיום: משפחת מאירי, שקנתה בית בשדרות עם עזרה רבה ומצמצמת בפינוקים

26.03.2014, 07:06 | תמר וילרפורט

משפחת מאירי

ליאור (34), עדי (27),

וערן (10 חודשים)

לא בתמונה, הוריה של עדי: עדנה (50) ורוני (51) בטאן

קראו עוד בכלכליסט

מגורים:

 

בית בן 4 חדרים, 93 מ"ר, בשדרות. הבית נבנה ב־1991 וממוקם ב"שכונת חירום", שנקראת כך כיוון שנבנתה בבהילות לקראת העלייה מרוסיה.

משפחות שמעוניינות להשתתף במדור מוזמנות לפנות ל: mail.calcalist.co.il

משפחת מאירי, צילום: ישראל יוסף משפחת מאירי | צילום: ישראל יוסף משפחת מאירי, צילום: ישראל יוסף

פרנסה:

עדי יועצת תקשורת במשרד יח"צ. ליאור סטודנט לתואר שני בהנדסת מים, עובד במשרת סטודנט בשכר שעתי. עם התואר הראשון בלימודי מזרח תיכון לא מצא עבודה. ביחד הם מרוויחים כ־10,000 שקל נטו בחודש.

לקנות בית:

 

את הבית רכשו לפני כחצי שנה, לאחר שגרו בשכירות בשדרות ב־3,000 שקל בחודש. "חיפשנו לקנות בשדרות ובשכונות ספציפיות באשקלון ובבאר שבע. אנחנו לא יודעים איפה נעבוד בעתיד, והמרחק משדרות לתל אביב עם רכבת הוא שעה ושתי דקות, כמו נסיעה בתוך תל אביב בבוקר. עשינו מחקר והבנו שהמחירים בשדרות רק עולים, וזה ישתלם לנו. כשנרצה להתקרב למרכז נמכור".

את הבית קנו ב־600 אלף שקל, לאחר שקיבלו 150 אלף שקל מההורים של עדי. החזר המשכנתא עומד על 1,750 שקל בחודש ל־30 שנה. בנושא הביטחון הם אומרים ש"גם בחמאס הבינו שאין מה לזרוק טילים על שדרות. החדר של ערן הוא הממ"ד, כדי שלא נצטרך לרוץ איתו בלילה".

מפונקים:

"לא חובה לגור במרכז", אומרת עדי. "המחיה פה זולה. מטפלת עולה 2,000 שקל ואפשר למצוא בפחות. ברמת גן חברה משלמת 6,500 שקל בחודש. היה לנו משבר לפני חצי שנה, כשקנינו את הדירה. הבנו שאנחנו מוציאים יותר ממה שאנחנו מכניסים, הבנו מה זה הוצאות על ילד. הייתי כתבת של "ידיעות אחרונות" בדרום, ועזבתי לחפש עבודה שבה ארוויח יותר. ירח הדבש שלנו היה בעכו. יש לנו מינוס מכל מיני עמלות וריביות לא מתוכננות, אז כל סכום כמו הפיצויים מהעבודה או מלגה שליאור קיבל, הכל לכיסוי המינוס".

דור ההורים:

ליאור במקור מיד מרדכי, שם גרים הוריו ואחיו. הוריה של עדי גרים בבאר שבע, שם רכשו בית ב־1988 כשהיו סטודנטים תמורת 57 אלף דולר, כ־200 אלף שקל. "אבא שלי מספר שהריבית על המשכנתא היתה 12%. הם עשו כמונו - שכונה ישנה, ולאט הגדילו. היום יש להם שתי קומות וגלריה".

להתפשר:

"אני מבינה את הצורך בחופשות, או לגור ליד העבודה ולא לבלות את היום בנסיעות. אבל אם חיים על חשבון ההורים, צריך לעשות פשרות. לנו יש מזל שההורים שלי חסכו בשבילי, לא יכולנו להתקדם מטר בחיים בלי ההורים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

70 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

68.
170,000 דולר
זה בית פרטי באוסטרליה בלי איום טילים זה בית פרטי בגרמניה בלי איום טילים השקט שיש עכשיו עם טילים הוא זמני, החמאס מחכה שמספיק צעירים יעזבו את הארץ (אני בטוח שהם קוראים תגובות של כתבות) וגם יש שיחות "שלום" עכשיו..תשעה חודשים שמסתיימים במאי. כשבסוף עשויים להתחיל מטח טילים. רק במדינת ישראל אפשר לקנות בית עם איום טילים במחיר של בית קרקע 4 חדרים לפחות בארצות איכותיות בלי איום של טילים, רעידת אדמה, חרדים שישתלטו או טייקונים שמרוקנים את הכיסים. אני חושב שזו בושה למדינה.
עומרי , חיפה  |  27.03.14
67.
לגרגמל 48 - מה אתה מנסה לעשות לשכנע צעירים לקחת סיכון אדיר עם המשכנתה? כנראה שאתה נהנה
מזה שהם קונים דירה, וממש לא אכפת לך מהסיכון שלהם. ונניח הריבית לא תעלה ב 2015 (מחלקת מחקר של בנק ישראל פרסמה צפי לריבית של 2% בסוף 2015) אלא רק ב 2017, והיא תעלה רק ל 3% ולא ל 5% אז זאת עדיין בעיה שלהם ולא שלך נכון? לא כל משפחה יכולה לספוג התייקרות של 1,000 שקל בהחזר המשכנתה שלה. אגב ריבית של 5% לא הזויה בכלל, בשנה האחרונה לפני הזינוק במחירים אצלנו הריבית של בנק ישראל נעה בין 5% ל 6% (אני מדבר על 2006) והיא בהחלט ריבית סבירה למשק שצומח מהר וחזק. לגבי התאוריה שלך שיותר ויותר אנשים צריכים דירות בשכירות אבל הדירות האלו לא מתווספות באותו קצב אתה פשוט טועה. הם בהחלט מתווספות, אחוז המשקיעים הרוכשים דירה גבוה במיוחד בשנים האחרונות. קצב יצור הדירות (כל הסוגים) ברגע זה כבר גבוה יותר מקצב העליה בצורך בהם (על פי קרנית פלוג). בשכונות מרובות משקיעים כבר ראינו ירידות מחירי שכירות. על פי הלמ"ס מחירי השכירות ירדו בנובמבר, ירדו עוד בדצמבר, ובינואר לבדו צנחו כמעט 1% , שזה כבר מעבר לעונתיות הרגילה בחורף. כך שהמחירים בהחלט יכולים לרדת (אגב הם ירדו גם ב 2006-2007 ובשנת 2008-2009 תיקנו בזינוק גבוה)
איש מימון - 22  |  27.03.14
לכל התגובות