אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"זה בלתי נתפס שבני 40 מתקשים למצוא עבודה על בסיס גיל"

"זה בלתי נתפס שבני 40 מתקשים למצוא עבודה על בסיס גיל"

כך אמר זאבי ויזל, יזם ומנכ"ל Restart, מיזם חברתי-עסקי למציאת פתרונות תעסוקה לבני 40 פלוס, לקראת כנס שיתקיים ביום שישי הקרוב

26.03.2014, 11:02 | מעין מנלה
מצוקת התעסוקה של בני ארבעים ומעלה אינה עוד בעיה חברתית, כלכלית, מתחום הרווחה, ששומעים עליה במדינה. אלו נתונים בלתי נתפסים שצריכים לעורר נורה אדומה אמיתית בקרב מקבלי ההחלטות במגזר הציבורי והעסקי, כך אומר זאבי ויזל, יזם ומנכ"ל ריסטרט, מיזם חברתי-עסקי למציאת פתרונות תעסוקה לבני 40 פלוס.

קראו עוד בכלכליסט

"זה בלתי נתפס שבני ארבעים, הורים לילדים קטנים, מתקשים למצוא עבודה על בסיס גיל. אנשים בני 47, אקדמאים, בעמדות בכירות לשעבר לא מצליחים למצוא עבודה", הוא אומר. הבעיה אינה טמונה רק בגיל, או בכך שיש מובטלים מבוגרים אלא משליכה על שוק העבודה כולו. "אנשים חושבים שבגיל 40 נגמרת הקריירה. מה שקורה בפועל זה שהקריירה מסתיימת בגיל 67, גיל הפנסיה. אם נעשה את המתמטיקה הפשוטה הרי שאנשים עושים צבא, תואר ראשון ונניח שהם מתחילים לעבוד בגיל 27. כאשר הם מגיעים לגיל 40 – עברו 13 שנה. הם עברו שליש מהדרך, אבל מתנהלים כאילו זה הסוף, ופועלים מתוך פחד ומתוך הישרדות", אומר ויזל.

לדבריו, יש בעיה אובייקטיבית של אפליה על רקע גיל ועלייה בתוחלת החיים אבל יש גם הרבה מה לעשות ברמת האדם הבודד. "יש 50% סיכוי שלא תתקבל לעבודה אבל יש גם 50% שכן מתקבלים. המטרה היא להגדיל את הסיכויים", הוא אומר.

עובדים בני ארבעים פלוס לא מצליחים למצוא עבודה על בסיס גיל, צילום: shutterstock עובדים בני ארבעים פלוס לא מצליחים למצוא עבודה על בסיס גיל | צילום: shutterstock עובדים בני ארבעים פלוס לא מצליחים למצוא עבודה על בסיס גיל, צילום: shutterstock

לדברי אריה מליניאק, יזם בצוות ריסטרט, הבעיה אינה רק של חסרי תעסוקה. "ברגע שעובד או מנהל חש מאויים, הוא לא מקדם אף אחד מסביבו. הוא חושש לקם אנשים מתחתיו כי בסוף ידחפו אותו החוצה", הוא אומר. לדבריו, משבר התעסוקה של בני 40 ומעלה ילך ויחריף לשנים הקרובות ואם לא יטופל יהפוך למהפכה החברתית הבאה. "יש פה תרבות של חיפש אחר אשמים במקום פתרון של בעיות. אני אומר שצריך להחליף דיסקט, לקחת את הממשלה, את התאגידים וקרנות הפנסיה בתור שותפים. הפתרונות צריכים להתחיל מלקיחת אחריות אישית וגם קבוצתית", הוא אומר.

"המטרה שלנו היא להראות לאנשים שאפשר גם אחרת, לא להתנהל מתוך הפחד וההשרדות. לכל אדם יש את האחריות האישית לנהל את הקריירה ולתכנן אותה וזה אחד הפתרונות שאנחנו מציגים", אומר ויזל.

אירוע ההשקה של המיזם יתקיים ביום שישי הקרוב, 28.3.2014 בבית ציוני אמריקה בתל אביב.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות