אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלא תיפלו ברשת: כל מה שצריך לדעת כדי להפוך לזכיין מצליח צילום: איתן יצגר

שלא תיפלו ברשת: כל מה שצריך לדעת כדי להפוך לזכיין מצליח

חושבים על הקמת עסק אבל חוששים מסיכונים? יכול להיות שזכיינות היא הפתרון עבורכם, אבל ישנם כמה כללי זהב שחשוב להצמד אליהם

26.03.2014, 13:08 | עו"ד רויטל שדה-תמם

הפעילות תחת כנפיו של עסק מצליח, ממותג ובעל מוניטין הוא מהיתרונות הגדולים של הזכיינות: הרשת המזכה מספקת מודל עסקי עם פוטנציאל הצלחה ומענה מקצועי ותומך לכל הסוגיות והקושיות הראשוניות בפיתוח העסק והצלחתו. מי שרואים את דרכם בעולם העסקים יוכלו להפיק רבות מהליווי וההדרכה שיינתנו להם בצעדיהם הראשונים.

קראו עוד בכלכליסט

הסכמי הזכיינות ידועים כהסכמים קשוחים, המעניקים לרשת המזכה סמכויות נרחבות בפעילות הזכיין. מודל הפעילות של כל רשת נקבע על ידה באופן עצמאי והסכמי הפעילות מולה מגדירים את עקרונות הליבה המשותפים לזכיינים: דמי הזיכיון והפרסום, המוצרים הנמכרים והסטנדרט הנדרש מהם ועוד.

באמצעות אלה ממצבת הרשת את המוניטין ואת הפעילות העסקית שלה ומעניקה לזכיינים את הגב התומך לפעילותם. הזכיין הרציני והמתמיד יגלה, כי המוניטין של המותג שבחר בו, ככל שהוא מוכר וחזק בשוק, עשוי להוביל למחזורי מכירות גבוהים בתנאים של ניהול נכון ומחושב.

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

תחקיר, תחקיר, תחקיר

לצד הרשתות הוותיקות והאמינות פועלים גם לא מעט שרלטנים, לכן מומלץ לבצע סקר שוק מעמיק על מנת להתרשם מהאפשרויות. במסגרת התחקיר יש להיפגש גם עם זכיינים אחרים של הרשת המועמדת, ולא בהכרח עם אלה שהרשת הפנתה אליה כ"מייצגים נאמנים" של השיטה. חפשו סניפים בעלי מאפיינים דומים לסניף שברצונכם לפתוח – מבחינת מיקום, גודל, היקף השקעה וכו' – ונסו לדלות מהם את מירב המידע.

כדאי להכין "שאלון" פרטי ולהסתייע בו בתהליך קבלת ההחלטות: אילו תכונות אתם מחפשים ברשת המזכה? מהו מרחב התמרון המבוקש על ידכם? השאלה החשובה ביותר היא: מהי רשת הביטחון לזכיין במקרה של קריסת הרשת?, מכיוון שלמרבה הצער ולתפארת כוחות השוק, גם הרשתות הגדולות ביותר עלולות ליפול.

כחלק מהתחקיר, מומלץ להיעזר ביועץ עסקי או ברואה חשבון, שינתח את הנתונים הכספיים של המודל, ימצא את נקודת האיזון, יחשב את זמן החזר השקעה, הרווח הפוטנציאלי ושאר העניינים הפיננסיים בראיה אובייקטיבית ומפוכחת. ככל שהעסקה מתקדמת לקראת חתימה מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי על מנת לעמוד על מצבה המשפטי של הרשת, זכויות סימני המסחר שלה, פעילותה כדין, גורמים העלולים להכביד על ביצוע העסקה וכדומה.

צניעות היא לא מילה גסה

ההמלצה החמה ביותר לזכיינים מתחילים היא לחשוב צנוע. חנויות גדולות במיקומים "נחשבים" כרוכות בהוצאות כלכליות עצומות, שלא בהכרח יחזירו את עצמן. זה נכון שמיקום טוב שווה זהב – אבל גם שכירות נמוכה שווה הרבה ולעיתים ניתן לשלב בין השניים: חשוב לזכור כי יש להתאים את פוטנציאל הלקוחות ואופי הפעילות למיקום העסק.

צריך לזכור שגם בזכיינות, כבכל עסק, קיימים סיכונים העלולים להגיע עד למסדרונות בתי המשפט. ככלל, בעולם העסקים מומלץ להימנע מריצה לבית משפט ומנגד לתת עדיפות לפתרון המשבר ברוח ג'נטלמנית חיובית או, לחילופין, לפנות לבורר מוסכם ולאפשר לצדדים לכמת נזקיהם, לקבל פיצוי ולהיפרד בצורה טובה.

הכותבת עוסקת בייצוג רשתות מזכות וזכיינים

המאמר באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין: www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמור

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות