אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה עדיף לחסוך לפנסיה מאשר לילדים צילום: שאטרסטוק

למה עדיף לחסוך לפנסיה מאשר לילדים

העצה להורים לחסוך לעתיד של עצמם על חשבון חיסכון לילדים נשמעת קרה ומנוגדת לאינסטינקט ההורי. עם זאת, מומחים ממליצים שבכל הנוגע לחיסכון פנסיוני, שימו את עצמכם במקום הראשון בסדר העדיפויות

26.03.2014, 17:51 | מעין מנלה

ברוב המקרים בחיים, הורים שמים את צרכי הילדים לפני הצרכים שלהם. כאשר זה נוגע לחיסכון לטווח ארוך אחת הדילמות של הורים רבים היא אם לחסוך לעצמם או להפנות את המשאבים לילדים. "התרבות הישראלית היא כזו של לעשות הכל בשביל הילדים, לתת לילדים כל מה שהיה חסר לי. הורים בישראל, אפילו בקרב העשירונים התחתונים, לא מתפשרים על מה שקשור בילדים: אנחנו יכולים להוציא פחות על ביגוד נשים או גברים, תספורות, ריהוט לסלון אבל לא נחסוך בהוצאות על בגדי ילדים, תספורות ילדים או ריהוט וציוד לתינוקות", אומרת ד"ר אורלי רדליך בעלת מכון רדליך לייעוץ פיננסי למשפחות. "הבעיה מתעוררת כשאנו עושים זאת באמצעות אשראי והלוואות וכך צוברים חובות במהלך השנים", היא אומרת.

קראו עוד בכלכליסט

בכל הקשור לחיסכון לפנסיה הגישה היא הפוכה ואנשים מעדיפים לא לחשוב על זה, לא להתכונן. בישראל יש פנסיה חובה והעדיפות של החיסכון הפנסיוני אינה עומדת אחד לאחד מול חיסכון לילדים. עם זאת, החלטות יומיומיות הקשורות בניהול הכסף ישפיעו על העתיד שלכם ושל ילדיכם. במידה והצלחתם לחסוך סכום כסף משמעותי, האם תשתמשו בו לעזרה לילדים או תשאירו אותו לעצמכם לפנסיה? האם תגדילו את ההפרשה החודשית לקרן הפנסיה או שתוסיפו את הסכום הזה לתוכנית חיסכון להשכלה גבוהה עבור הילדים?

"אפשר להבין את ההורים שרוצים לראות את הילדים שלהם מסודרים ולכן מזרימים להם כספים. עם זאת חשוב לבחון כמה היבטים", אומרת רדליך. ראשית, יש לבדוק אם העזרה שלכם לילדים הופכת אותם לאנשים שלא יכולים להסתדר כלכלית ללא תמיכה שלכם. "כדאי שניתן על כך את הדעת ונלמד את ילדינו לדוג במקום לתת להם דגים", היא אומרת.

בחיסכון לפנסיה, עדיף לדאוג קודם לעצמכם, צילום: shutterstock בחיסכון לפנסיה, עדיף לדאוג קודם לעצמכם | צילום: shutterstock בחיסכון לפנסיה, עדיף לדאוג קודם לעצמכם, צילום: shutterstock

במטוס מבקשים מהורים לילדים לחבוש קודם לעצמם את מסיכת החמצן לפני שהם מסייעים לילדים, כדי שיוכלו להמשיך ולסייע לילדים. בדומה, בכל הקשור לחיסכון לפנסיה, חשוב לדאוג להורים לפני הילדים. במידה והורים לא יתכוננו לפנסיה ולא יחסכו מספיק הם לא יוכלו לקחת הלוואה כדי להסתדר לאחר הפרישה. עם זאת, במידה וההורים לא יחסכו מספיק ללימודים של הילדים, הילדים יוכלו לקחת הלוואה למימון השכלתם. בנוסף, חשוב לבחון אם אתם דואגים מספיק לעצמכם כך שלא תהפכו לעול כלכלי עבור הילדים עקב כך. "חשוב לדאוג שלא ניקלע לחובות כבדים, שנוכל לעבור לדיון מוגן אם נרצה, או להתאשפז במוסד סיעודי מכובד ולא ניפול למעמסה על הילדים", אומרת רדליך.

"אדם צריך קודם כל לדאוג לעתיד שלו. הילדים יסתדרו כמו שההורים הסתדרו", אומר יוני כהן, יועץ מקצועי לארגון פעמונים. לדבריו, ככל שאנחנו מתבגרים ההוצאות לא קטנות והיכולות הכנסה קטנות. כאשר אנשים יוצאים לפנסיה ההכנסה קטנה, ההוצאות נשארות גדולות כי חולים יותר, הילדים באים יותר לבקר. לכן עדיף להבטיח את העתיד מאשר לתת את עכשיו לילדים. "אם להורים לא יהיה כסף הם יהיו נטל על הילדים ולא בטוח שהילדים יוכלו לעזור כי יהיו להם התחייבויות אחרות", אומר כהן.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
היום הדור המבוגר במלכוד
מצד אחד עוזר לילדים שבקושי יכולים לשרוד ומצד שני לא נהנים מהעבודה הקשה וההון שצברו כל השנים. אני גם נמצא בין הפטיש לסדן וברגע שהיה לי סכום יפה בצד שסגרתי בפיקדון ליצ'י למשך 5 שנים. חיפשתי פיקדון שהריבית בו קבועה ולא תושפע מהתנודות בשוק ובנוסף כסף שלא יהיה נזיל וישמור על הערך שלו. מזל שיש את אשתי שתמיד דואגת לדברים האלה ומכניסה בי קצת שכל
מוטי  |  29.03.14
לכל התגובות