אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית הדין לעבודה: עובדי מדינה בחוזה אישי לא יקימו ועד משלהם צילום: מיקי אלון

בית הדין לעבודה: עובדי מדינה בחוזה אישי לא יקימו ועד משלהם

בית הדין הארצי לעבודה דחה את הניסיון של ארגון אחדות להקים ועד נפרד מזה של ההסתדרות ל-11 אלף עובדים המועסקים בחוזה אישי ומהווים 12% מכלל עובדי המדינה. הארגון יודיע אם בכוונתו לעתור לבג"ץ

26.03.2014, 18:32 | מיקי פלד

בית הדין הארצי לעבודה ביטל את האפשרות של העובדים המועסקים בחוזה אישי בשירות המדינה להקים ועד עובדים נפרד מזה של ההסתדרות. בפסק הדין שפרסם היום (ד') מותב בראשות נשיא בית הדין הארצי, יגאל פליטמן, קיבל בית הדין את ערעור ההסתדרות והמדינה על פסק הדין של בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, שקבע כי עובדי החוזה האישי הם יחידת מיקוח נפרדת. בכך נתן בית הדין האזורי פתח לארגון אחדות, המנסה לאגד את העובדים בחוזה אישי, להקים ועד משל עצמם.

קראו עוד בכלכליסט

בשירות המדינה מועסקים כ-11 אלף עובדים בחוזה אישי, רובם במקצועות אקדמיים כמו עורכי דין, כלכלנים, מהנדסים אך גם פקחים ומקצועות אחרים. ביחידות מסוימות כמו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה רובם של העובדים מועסקים בחוזה אישי. למעשה, כיום בעל מקצוע חופשי שייכנס לשירות המדינה ייעשה זאת ככל נראה דרך חוזה אישי ולא זה הקיבוצי, בין השאר בשל השכר הגבוה יותר שיקבל, אם כי מנגד הוא לא מקבל את ההגנה של ההסתדרות. כמו כן, הוא אינו זכאי לתוספות שכר תקופתיות כמו העובדים המועסקים בהסכם הקיבוצי, אלא נתון להחלטת הממונה על השכר באוצר האם ואיך להעניק תוספות שכאלו.

בית הדין לעבודה (ארכיון), צילום:  מיקי אלון בית הדין לעבודה (ארכיון) | צילום: מיקי אלון בית הדין לעבודה (ארכיון), צילום:  מיקי אלון

בשל תחושה כי ההסתדרות אינה עושה דבר על מנת לייצג אותם ורצון לשפר את תנאי העובדים בחוזה אישי הקימה קבוצת עובדים את אחדות ופנתה אל בית הדין האזורי לעבודה על מנת שזה יורה למדינה לנהל משא ומתן עם הארגון. עתה, בעקבות פסק הדין, יצטרך ארגון אחדות להחליט אם הוא יעתור לבג"ץ או שייטמע בתוך ההסתדרות וממנה יטפל בנושא העובדים בחוזה אישי, שכן פסק הדין השאיר אפשרות עתידית של טיפול אחדות במקרים פרטניים של יחסי העובד בחוזה אישי מול המדינה. אבירם ז'ולטי, יו"ר ארגון אחדות, מסר כי "הארגון לומד את פסק הדין וגם את אפשרות הערעור".

ההתארגנות של אחדות אירעה במקביל להתעוררות בהסתדרות בנוגע לעובדי החוזים האשיים, בין השאר מתוך הבנה כי שיעורם הגבוה מעובדי המדינה, המגיע לכ-12%, עשוי לפגוע בכח הארגוני של אלו המועסקים בהסכם קיבוצי. ההסתדרות אף הכריזה בעבר על סכסוך עבודה מול המדינה בדרישה להיכנס למשא ומתן שאמור בין השאר להעביר חלק גדול מהמועסקים בחוזה אישי לחוזה הקיבוצי. יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, התייחס היום להחלטת בית הדין הארצי לעבודה ואמר כי "על המדינה לשבת עם ההסתדרות בהקדם בכדי שנסדיר את תנאי העסקתם של העובדים בחוזים האישיים בהסכם קיבוצי. ההסתדרות תילחם ללא פשרות נגד כל צורת ההעסקה פוגענית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות