אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועדה למלחמה בעוני: חוקי העבודה יאכפוו גם על מסתננים צילום: צביקה טישלר

הוועדה למלחמה בעוני: חוקי העבודה יאכפוו גם על מסתננים

ההמלצה נועדה למנוע פגיעה בשכר ישראלים משכבות חלשות, עקב עבודת מסתננים; משרד האוצר ובנק ישראל צפויים לתמוך בהצעה, שר הפנים צפוי להתנגד

26.03.2014, 23:00 | מיקי פלד

הוועדה למלחמה בעוני תמליץ על אכיפת חוקי העבודה גם על מסתננים, כך עולה מטיוטת המסקנות של אחת מוועדות המשנה שלה שהגיעה לידי "כלכליסט". ההמלצה נוסחה על ידי צוות העוסק בתעסוקה וכלכלה בראשות פרופ' צבי אקשטיין, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל וכיום דקאן ביה"ס לכלכלה במרכז הבינתחומי הרצליה.

קראו עוד בכלכליסט

פרופ' אקשטיין טוען כי מאחר שחוקי העבודה לא נאכפים על מסתננים בישראל, מעסיקים רבים משלמים להם פחות משכר המינימום ובכך פוגעים באופן עקיף באפשרויות התעסוקה של ישראלים מהשכבות החלשות. לפי ההמלצה, יאכפו על מעסיקי מסתננים, גם אם ההעסקה היא ללא אישור, חוק שכר מינימום, חוק שעות עבודה ומנוחה

משרד האוצר ובנק ישראל צפויים לתמוך בהצעה, אם וכאשר תגיע לאישור הממשלה בעוד כחודשיים, מנימוקים דומים לאלו של אקשטיין. הם גם צפויים לתמוך בחלקה השני של ההמלצה, והוא הורדה של מכסות העובדים הזרים בבניין וחקלאות, העומדות על 8,000 ו־25 אלף בהתאמה.

התנגדות להצעה צפויה מכיוון שר הפנים גדעון סער, שאמר בעבר כי המסתננים יעזבו כשיבינו שאין להם אפשרויות תעסוקה לטווח ארוך בישראל, וטען שזהו ההסבר לנכונות מסתננים מאריתריאה וסודן לעזוב מרצון את ישראל בחזרה למדינותיהם או למדינות צד ג'.

צבי אקשטיין, צילום: עמית שעל צבי אקשטיין | צילום: עמית שעל צבי אקשטיין, צילום: עמית שעל

מתחילת השנה שעברה הוציאה ישראל מתחומה כ־4,000 מסתננים וכיום שוהים בה כ־53 אלף מסתננים. כמו כן, הממשלה פועלת לאכלוס מתקן הכליאה חולות בכ־9,000 מסתננים. ההמלצה תגיע אל שולחן הממשלה בתזמון רגיש, במקביל לדו"ח מבקר המדינה, שיפורסם באמצע מאי ויכלול דיווח מיוחד על התמודדות הממשלה עם המסתננים. בחודש שעבר פורסם כי משרד ראש הממשלה ביקש לגנוז חלקים מהדו"ח בעילה של חיסיון ביטחוני, וסורב. הדו"ח צפוי להטיל אחריות על הממשלה שלא פיתחה מדיניות הגירה ברורה, ועשוי לבקר את ההנחה שהשילוב של עזיבה מרצון עם השהייה בחולות יצליח לרוקן ערים מאוכלוסיית המסתננים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
עובדי סיעוד ישראלים לא החליפו את עובדי הסיעוד הזרים
למרות שחוקי העבודה חלים גם על העובדים הזרים בסיעוד ושאר ענפים העובדים זכאים לשכר מינימום לימי חופשה לימי מחלה לביטוח בריאות לביטוח לאומי תאונות עבודה לדמי הבראה חוקי העבודה הם טריטוריאלים יש להניח שמעסיקים ישראלים לא מעטים ימשיכו להעדיף זרים לרבות העסקת מסתננים גם אם תתקבל ההצעה להחיל על המסתננים את חוקי העבודה. זה לא יביא לשינוי המיוחל .
אזרחית  |  27.03.14
לכל התגובות