אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וודסייד דורשת שלא תוקם ועדת ששינסקי 3 כתנאי לסגירת עסקה צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

וודסייד דורשת שלא תוקם ועדת ששינסקי 3 כתנאי לסגירת עסקה

כצפוי ואף שהודיעה על ביטול עסקת רכישת 25% ממאגר לווייתן רגע לפני אירוע החתימה, חברת האנרגיה האוסטרלית תחזור בקרוב לשולחן המשא ומתן. לכלכליסט נודע כי אחד מסלעי המחלוקת עם רשות המסים הוא דרישת וודסייד לוודאות רגולטורית

31.03.2014, 06:59 | ליאור גוטמן

אחת הדרישות שהציבה וודסייד כתנאי לגיבוש העסקה לרכישת 25% ממאגר לווייתן היתה שההסכמות שיתגבשו בנושא המיסוי לא ישתנו בעתיד, גם לא במסגרת חקיקה.

קראו עוד בכלכליסט

הבקשה הגיעה לאחר שחברת האנרגיה האוסטרלית למדה את שוק הגז והמחצבים הישראלי, וגילתה שהמדינה הקימה בשנים האחרונות שתי ועדות ציבורית - ועדת ששינסקי 1 לעניין מיסוי הגז, וועדת ששינסקי 2 לעניין המיסוי על מחצבים ומים - כששתיהן הוקמו לאחר שכבר היו החלטות קודמות בתחומים אלו ששונו במסגרת הוועדות. על כן מבקשים האוסטרלים לדעת מראש את תנאי המיסוי שיחלו עליהם ולהבטיח כי התנאים שיוסכמו לא ישתנו בעתיד.

מנכ"ל וודסייד, פיטר קולמן, צילום: בלומברג מנכ"ל וודסייד, פיטר קולמן | צילום: בלומברג מנכ"ל וודסייד, פיטר קולמן, צילום: בלומברג

ברשות המסים סירבו להתחייב לדרישה ולהבטיח את הוודאות הרגולטורית המבוקשת.

גורם שמקורב לעסקה הסביר אתמול כי "כל דרישה לקבע חסינות מול שינוי עתידי של מתווה מיסוי כזה או אחר היא לא אפשרית. מתן הבטחה כזו הוא לא חוקי. המדינה אמנם אינה רוצה להבריח משקיעים, אבל אף גוף לא יכול להבטיח מניעה מפעולות עתידיות של ממשלות אחרות". המשא ומתן צפוי להתחדש בשבועות הקרובים

כפי שפורסם במהלך סוף השבוע, הצדדים לא הצליחו להגיע להסכמות עד למועד החתימה המתוכנן ביום חמישי, והטקס שתוכנן להתקיים במלון בירושלים - בנוכחות מנכ"לי החברות השותפות בלווייתן (רציו, דלק ונובל אנרג'י) כמו גם שגריר אוסטרליה וסגן שגריר ארה"ב - בוטל.

שעה לפני האירוע התפוצצו המגעים ומנכ"ל וודסייד פיטר קולמן סירב לחתום על העסקה. בכך הסתיימו לכאורה מגעים שנמשכו על פני קרוב לשנתיים וכללו חתימה על שני מזכרי הבנות שונים לביצוע העסקה.

בתוך כך נודע ל"כלכליסט" שכצפוי ונוכח הודעת וודסייד לבורסה מיום שישי כי המגעים יימשכו, פיצוץ המגעים וביטול אירוע החתימה החגיגי היו רק תרגיל משא ומתן, וכבר במהלך השבועיים הקרובים יחזרו נציגי וודסייד לישראל כדי להשלים את העסקה. נכון לאתמול כל הנציגים של החברה האוסטרלית כבר עזבו את ישראל, כך ששיחות שתוכננו מול רשות המסים לשבוע הקרוב לא יוכלו להתקיים בפועל.

גם ברשות המסים הסכימו לאשר שהמשא ומתן בין הצדדים יתחדש כבר בשבועות הקרובים. עתה מתברר כי אנשי רשות המסים פעלו ביום חמישי עד שעות הלילה המאוחרות כדי למנוע מנציגי וודסייד לעזוב את ישראל. ברשות המסים סירבו להגיב לגבי מועד ותוכן השיחות שנעשו, והסכימו רק לומר כי המגעים בין הצדדים ימשיכו להתקיים.

עסקת וודסייד איך הגיבה הבורסה לביטול החתימה על ההסכם? על רקע ביטול חתימת ההסכם על אחת מעסקאות האנרגיה הגדולות במשק הישראלי, נרשמו ירידות בקרב השותפות במאגר לווייתן ערן סוקול וליאור גוטמןלכתבה המלאה

על פי ההערכות, הפערים בין הצדדים קטנים יחסית ומסתכמים בכמה מאות מיליוני שקלים בודדים. אתמול דיווח "כלכליסט" שחברת האנרגיה האוסטרלית ביקשה לקבל הקלות מיסוי בצורה של פחת מואץ של עד עשר שנים על כל השקעה בפיתוח המאגר, ואילו רשות המסים דרשה לפרוס את תקופת הפחת על 30 שנה והסכימה להתגמש לתקופה של 25 שנה לכל הפחות.

"אם וודסייד תלך זאת תהיה פשלה"

 

בשיחה עם "כלכליסט" אמר ח"כ אבישי ברוורמן שבכוונתו לכנס ישיבה של ועדת הכלכלה מיד לאחר חג הפסח לגבי העסקה.

מנהל רשות המסים, משה אשר מנהל רשות המסים, משה אשר מנהל רשות המסים, משה אשר

במקרה שהיא לא תיסגר, תעסוק הישיבה בשאלה מדוע היא לא נסגרה ומה עלה בגורלה, ואם העסקה כן תיסגר יבקש ברוורמן לדעת מה היו תנאיה ואיך שמרו על חלקו של הציבור מול מונופול תמר ולווייתן. לדבריו, הוא עתיד לדרוש את חשיפת תנאי העסקה לציבור.

במשרד האוצר ניסו אתמול לשדר "עסקים כרגיל" ואמרו כי הם לא מתרגשים מהודעת החברה האוסטרלית על החלטתה שלא לחתום על העסקה. לטענתם כל ההערכות הן שהעסקה תיסגר בסופו של דבר.

בכיר במשרד האוצר אמר אתמול ל"כלכליסט" ש"אם העסקה לא תיסגר זו תהיה פשלה. מדובר במשהו גדול למשק הישראלי, יותר מכל חברה אחרת שהגיעה לכאן". לכן הסברה היא שבסופו של יום יימצא פתרון שיניח את דעתם של כל המעורבים.

בשוק ההון המשקיעים הגיבו, אך במתינות, לביטול העסקה, ויחידות ההשתתפות של השותפות בלווייתן ירדו במחזורים גדולים.

בסביבת החברה האוסטרלית סירבו להגיב, ולדברי מקרובים לעסקה האווירה שם כרגע היא ש"העסק מאוד נפיץ, אבל כולם רוצים לסיים עם זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
כמו ליוויתנים מסתערים על ליוויתן והעם עם תשובה
איתן כבל תעשה סדר במפלגה.השתיקה שלך בנושא היא חרפה.מחוץ לקוצנזוס נסיונות הפגיעה בכלכלת ישראל,בתשובה ובענקי הגז שהוא מביא לרווחת המדינה.חסר על מה לתקוף את הממשלה הזאת?...לא חסר.תשובה הוא הכתובת.העם מעריך אותו ואת פועלו לשגשוג המדינה.לא אמשיך להצביע עבודה אם הכיוון הביזיוני הזה ימשך.הלועס
אובדן דרך  |  31.03.14
14.
למה בעצם יש לנו אינטרס שוודסייד תכנס לכאן?
אין לישראל שום אינטרס בעסקה עם וודסייד, רק לתשובה יש. וודסייד מספקים לו אקזיט מהיר, והזרמת מזומנים, לנו הם מספקים מחלה הולנדית ופגיעה בייצוא ובתעסוקה. לא תודה. וודסייד אינה בעלת ידע על הפקת גז או הובלה שלו - רק בתחום ייצוא הגז, שלא ברור בכלל מה היתרון שלו למשק הישראלי ושלא עדיף כבר להשאיר את הגז לשימוש עתידי במקום יבוא של דלק יקר במקום הגז שייצאנו. מבחינת משקיעים לפרוייקט - עדיף להשתמש בכסף ישראלי ולהמנע מפגיעה נוספת בייצוא והכנסת עוד גורם זר שיבצע כאן שקשוקות.
ירון  |  31.03.14
13.
וודסייד, תסתכלו מה קרה באיסלנד
כמה זמן אתם חושבים ההון שלטון ידרוך על הענבים של הציבור וכולם ימשיכו לראות "ארץ נהדרת"? בסוף גם תעשו קומבינה מסריחה, גם תשקיעו את הכסף וגם ילאימו לכם את המתקנים. לא סביר? תסכלו על דרום אמריקה. גם שם החונטות שלו במשך שנים. אני לא אומר שהלאמה כזו היא דבר טוב למישהו, אבל זה התוצאה של שחיתות הולכת וגואה - פיצוץ חברתי. ושום הסכם של הממשלה הזאת לא יוכל להגן עליכם מכזה דבר. ראו מה עשו לבנקים תושבי איסלנד.
טל  |  31.03.14
לכל התגובות