אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין החרימה 14.5 מיליארד דולר ממקורבים לבכיר בממשל צילום: רויטרס

סין החרימה 14.5 מיליארד דולר ממקורבים לבכיר בממשל

ג'ואו יונגקאנג שימש כראש מנגנוני הביטחון וכאחד מבכירי המפלגה הקומוניסטית בסין. בשנה שעברה נפתחה נגדו חקירה בחשד לשחיתות. המפלגה עדיין לא פרסמה הודעה רשמית על מעצרו, אך הוא לא נראה מאז חודש אוקטובר

30.03.2014, 22:49 | שירות כלכליסט

השלטונות בסין החרימו נכסים בשווי של לפחות 90 מיליארד יואן (14.5 מיליארד דולר) ממקורביו של ג'ואו יונגקאנג, עד לפני כמה חודשים בכיר בממשל הסיני — על כך דיווחה אתמול סוכנות הידיעות רויטרס, שציטטה מקורות בהנהגה הסינית.

ג'ואו (71) שימש כראש מנגנוני הביטחון וכאחד מתשעת בכירי המפלגה הקומוניסטית בסין. הוא היה חבר בוועדה המתמדת של הפוליטבירו, הגוף השולט למעשה במדינה. לפי מקורות בממשל, הוא נמצא בחקירה בחשד לשחיתות מאז דצמבר האחרון.

יותר מ־300 קרובי משפחה ועובדים של ג'ואו נחקרו בארבעת החודשים האחרונים. מעמדו הפוליטי, שווי הנכסים שהחורמו והרחבתה של החקירה למעגל הקרוב של ג'ואו הופכים את החקירה לחסרת תקדים בהיסטוריה הסינית.

שי ג שי ג'ינפינג נשיא סין | צילום: רויטרס שי ג

הנשיא שי ג'ינפינג, שמונה לנשיאות בשנה שעברה, הצהיר על כוונותיו לרסן את מגמת השחיתות בצמרת הסינית ולדחוף לרפורמות. בספטמבר הורשע בו שילאי, בכיר במפלגה ומי שנחשב לכוכב עולה בפוליטיקה הסינית, בלקיחת שוחד וניצול לרעה של כוח, ונידון למאסר עולם. ג'ואו היה פטרונו הפוליטי של בו, והוא התנגד להעמדתו לדין. הדחתו מהמפלגה ומעצרו של ג'ואו, זמן לא רב לאחר משפטו של בו, טלטלו את הצמרת הסינית, ויש הסבורים שמדובר בסגירת חשבונות של שי.

ג'ואו נראה לאחרונה בחודש אוקטובר, והוא נמצא ככל הנראה במעצר בית מאז תחילת החקירה. הממשל הסיני עדיין לא פרסם תגובה רשמית בנושא. בחקירות קודמות שניהלה המפלגה הקומוניסטית נחקרים נעלמו לחודשים ואף שנים לפני שפורסמה הודעה רשמית של הממשל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות