אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כבר 17 שנים ברציפות: היאנקיז קבוצת הבייסבול בעלת השווי הגבוה ביותר צילום: איי פי

כבר 17 שנים ברציפות: היאנקיז קבוצת הבייסבול בעלת השווי הגבוה ביותר

מגזין פורבס הכתיר את הניו יורק יאנקיז לקבוצת בעלת השווי הגבוה ביותר בארצות הברית - 2.5 מיליארד דולר. זה יותר מדאלאס קאובויז מה-NFL, ששווה 2.3 מיליארד דולר

31.03.2014, 11:27 | שירות כלכליסט

מגזין פורבס הכתיר את הניו יורק יאנקיז לקבוצה בעלת השווי הגבוה ביותר בליגת הבייסבול של צפון אמריקה (MLB), לאחר שהשווי של הקבוצה הוערך ב-2.5 מיליארד דולר. היאנקיז דורגו במקום הראשון למשך מספר חסר תקדים של 17 שנים רצופות. בפורבס ציינו כי היאנקיז היו הזוכים הגדולים "במסיבת זכויות השידור". הקבוצה מחזיקה גם ב-20% מ- YES Network. השווי של 80% שבבעלות 21 סנצ'ורי פוקס עמד בנובמבר 2013 על 3.9 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

מיגל קאבררה. שיא חדש, צילום: איי פי מיגל קאבררה. שיא חדש | צילום: איי פי מיגל קאבררה. שיא חדש, צילום: איי פי

הדירוג של פורבס מבוסס על השווי של כל קבוצה כולל חובות ונכסים, ועסקאות שידור שיחלו בעתיד. אולם החישוב אינו כולל אחזקות הון בנכסים אחרים שבבעלות קבוצות, כמו רשתות ספורט אזוריות וזיכיונות. נתוני הכנסות ורווח תפעולי כוללים את ההכנסות וההוצאות של כל קבוצה ובמקרים הרלוונטיים גם את האצטדיונים.

היאנקיז הם הקבוצה השווה ביותר בליגת הבייסבול והיא גם הקבוצה העשירה ביותר באמריקה, מעל הדאלאס קאובויס מה-NFL, שהשווי שלה עומד על 2.3 מיליארד דולר.

בפורבס פרטו את הסיבות לעושר של היאנקיז: "השווי של הניו יורק יאנקיז עומד על 2.5 מיליארד דולר, שהופכים אותה לקבוצה השווה ביותר בליגה, תואר בו היא מחזיקה כבר 17 שנה, מאז החלו בפורבס לפרסם את הרשימה השנתית. השווי עלה גם כתוצאה מ-400 מיליון דולר שקיבלה הקבוצה בתשלום מראש לאחר שהסכימה למכור את אחזקת השליטה שלה ב- YES Network לניוז קורפ (הנקראת כיום 21 סנצ'ורי פוקס), הקבוצה גרפה בעונה שעברה למעלה מ-100 מיליון דולר מזכויות השידור שלה לכבלים, הסכום הגבוה ביותר בקרב קבוצות בייסבול."

גם לאחר שהעבירו 95 מיליון דולר למאגר חלוקת ההכנסות של הליגה, ולאחר ששילמו חזרה 64 מיליון דולר באג"ח של אצטדיון היאנקיז בעונה שעברה, "הברונקס בומרס" הובילה את הליגה במונחים של הכנסות (461 מיליון דולר). אך בינתיים מופעל על היאנקיז לחץ רב לשפר את הביצועים על המגרש: הקבוצה סיימה רביעית בעונה שעברה בבית המזרחי של האמריקן ליג, ולא העפילה לפלייאוף, זו הפעם השנייה בלבד מאז 1994. ירידה בהכנסות בשנה שעברה ממכירת כרטיסים הובילה לירידה של 10 מיליון דולר בהכנסות הכלליות לעומת 2012. כמו כן, בנובמבר סוכנות דירוג האשראי מודי'ס הורידה את אופק הדירוג של האג"ח מחיובי ליציב, בעוד שדירוג ההשקעות נותר ללא שינוי.

השחקנים נהנים גם כן מזרימת כספי השידור. בערב הפתיחה, השכר הממוצע צפוי לנוע בין 3.95 מיליון דולר ל-4 מיליון דולר.

בינתיים, דטרויט טייגרס, מקום 15 ברשימה של פורבס עם שווי של 680 מיליון דולר, עשתה צעד נועז כאשר החתימה את מיגל קבררה, כוכבה הגדול על חוזה שיא של 292 מיליון דולר לעשר שנים. מדובר על החוזה הגדול ביותר שנחתם על ידי שחקן בייסבול ושובר את השיא הקודם של אלכס רודריגז, שחתם ביאנקיז על חוזה בשווי 275 מיליון דולר. לשם השוואה, קבררה יקבל 29.2 מיליון דולר בשנה - שזה בערך 7 מיליון דולר יותר ממה שליאו מסי מקבל בברצלונה. לקבררה נותרו עוד שנתיים על החוזה הקודם שלו - 44 מיליון דולר לשנתיים בטייגרס.

השווי הממוצע של קבוצות הבייסבול עלה השנה ב-9% ל-811 מיליון דולר. הצמיחה המרשימה (בשנה שעברה עמדה על 4.4%) באה בעיקר בזכות העובדה שהסכמי זכויות שידור ענקיים נכנסים לתוקף. ביניהם הסכמים של הדודג'רס (8.35 מיליארד דולר ל-25 שנים) וסיאטל מרינרס (2.5 מיליארד דולר ל-18 שנים).

10 קבוצות הבייסבול השוות ביותר ב-MLB

1. ניו יורק יאנקיז – 2.5 מיליארד דולר

2. לוס אנג'לס דודג'רס – 2 מיליארד דולר

3. בוסטון רד סוקס – 1.5 מיליארד דולר

4. שיקגו קאבס – 1.2 מיליארד דולר

5. סן פרנסיסקו ג'ייאנטס – 1 מיליארד דולר

6. פילדלפיה פיליס – 975 מיליון דולר

7. טקסס ריינג'רס – 875 מיליו דולר

8. סנט לואיס קרדינלס – 820 מיליון דולר

9. ניו יורק מטס – 800 מיליון דולר

10. לוס אנג'לס איינג'לס – 775 מיליון דולר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות